Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Denemesi bedava

8.2.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Cumhurbaşkanı Erdoğan şaşırtmayı çok seviyor. Örneğin, geçenlerde açıkladığı “seçim manifestosu” (manifesto?) beni çok şaşırttı. 11 maddelik metin, AKP’nin şehircilik “vizyonu”ndan çok, AKP Belediyeciliğinin iflasının bir kabulü olmuş. Metni okuyan bir yabancı, AKP’den başka bir partinin 20 yıla yakın bir süredir İstanbul, Ankara, Bursa gibi kentlerin yerel yönetiminde iktidarda olduğunu, Erdoğan’ın da bu partinin yaptıklarını eleştirdiğini sanabilir.

Manifesto Denilen Gariplik

1)Parsel bazlı planlara kesinlikle geçit verilmemesi…  Oysa yüzlerce parsel bazlı plan değişikliğini AKP’li Belediyeler yaptı.

2)Sokaklardaki araç istilasına son verilip, kaldırımların sadece yayaların hizmetine sunulması... Kendisi de inanıyor mu acaba, merak ediyorum.

3)Kentsel dönüşümün bölgenin özelliklerine, vatandaşların ihtiyaçlarına göre yürütülmesi; bina bazlı kentsel dönüşümden ziyade alan bazlı kentsel dönüşümün tercih edilmesi... Bu savların geçerliliğini kabul etmek için İstanbul’da Fikirtepe fiyaskosunu, varlıklıların yaşadığı bölgelerde yapılmasına izin verilen yeni apartmanları gözardı etmek gerek.

4)Silüetleri bozan projelere kesinlikle izin verilmeyip, tarihi mekanların, günlük hayatın vazgeçilmezi haline getirilmesi… Burada durayım. Daha fazla “iddia” ile okuru yormayayım.

AKP’nin ithal İzmir adayı Nihat Zeybekci’ye hemen bir soru sorayım: Genel Başkanınızın açıkladığı manifestoya inanıyor musunuz? İnanıyorsanız, hemen desteklediğinizi açıklamanız gereken bir “proje” var İzmir’de. Denemesi bedava…

Samimiyet Testi

Tarihi İzmir Elektrik Fabrikası'nın özelleştirme kapsamına alınması kararını iptal ettirip burasını İzmir halkının kullanımına açacak bir simge merkez haline getireceğinizi açıklayın da görelim. Burasını, Aziz Kocaoğlu’nun halka malettiği Tarihi Havagazı fabrikası gibi bir halk bahçesi yapacağınıza söz verebilir misiniz? Rantçılar size bu sözü vermenize izin verirler mi?

Tarihi Elektrik Fabrikası, 1928 yılında Belçikalıların kurduğu Soma’dan gelen toz kömürle çalışan 40 bin kilovatlık bir santral. 1987’de kapatılıyor. Fabrikanın Müdürlerinden Süha Tarman, bu tesisin İzmir sanayisinin beyni olduğunu, Türkiye’de buharla çalışan santraller arasında ilk 10’a girdiğini belirtiyor.

Taşıyıcısı çelik imalat olan santral, zamanında yapılan hatalı müdahaleler nedeniyle kötü durumda. Konak Belediye Başkanı iken yapının özellikle şiddetli bir depreme karşı kritik bir durumda olduğunu, iyileştirmek üzere Belediyeye tahsis edilmesini belirten yazılar yazmıştım Ankara’ya. Başkan Aziz Kocaoğlu’nun da benzer taleplerinin olduğunu biliyorum.

Ama Ankara bu çağrılara hep kayıtsız kaldı. Koruma altındaki bir yapı olmasına karşın yıkılmasını bekliyorlardı sanki…

Burasının, tam da yerel seçimler öncesi, sıradan bir yapı gibi satışa çıkarılması tan bir rezalet. İzmirliler bu rezalete dur demeli.

CHP Adayı Başkan Tunç Soyer’in de satışı durdurma mücadelesinde ön saflarda yer alacağından eminim.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 19 Eylül 2019 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova, Bal...

Günlük Burç Yorumları Aşk 18 Eylül 2019 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova, Bal...

Günlük Burç Yorumları Aşk 17 Eylül 2019 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova, Balık B...

"Gökyüzü çok şey anlatır… Onu “hâl” diline çevirmekse senin gayretine bağlı."

Günlük Burç Yorumları Aşk 15 Eylül 2019 Pazar. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova, Balık ...

Yazarlar
Website Security Test