Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Adana mutabakatı ne getirebilir?

1.2.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın son Moskova ziyareti sırasında Putin, 1998 yılında Türkiye ile Suriye arasında imzalanan "Adana Mutabakatı"nı gündeme getirmiştir.

Putin Suriye yönetiminin PKK/YPG ile mücadelesinin Adana Mutabakatı ile gerçekleştirilebileceğine dikkat çekmiştir. Cumhurbaşkanı Erdoğan da bu öneriyle ilgili olarak, Türkiye'yi bölgeye kimin davet ettiği sorusuna karşılık olarak bu Mutabakatın gösterilebileceğini ifade etmiştir.

Putin'in bu hamlesinin ardında Suriye rejimine meşruiyet sağlamanın yattığı söylenebilir. Ayrıca Türkiye ile Suriye'nin diyaloga girme sürecinin başlatılması da hedeflenmiştir denilebilir. Ancak bu sürecin kolay gerçekleşmesi olası değildir. Adana Mutabakatının imzalanmasından sonra teröre karşı işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla 21 Aralık 2010 tarihinde imzalanan Türkiye Suriye işbirliği anlaşması üç yıllık geçerlilik süresini tamamlamış, daha sonra Türkiye Esad rejimine muhalif güçleri desteklemiştir. Dolayısıyla anlaşma yürürlükten çıkmıştır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Moskova dönüşü yaptığı açıklamada "Bizim bir milyona yakın insanın ölümüne sebep olmuş, milyonları göçe zorlamış biriyle üst düzey temasımız olmaz" demiştir. Bununla birlikte alt düzeyde ve dolaylı temasların yürütülmesi mümkündür.

Türkiye artık Suriye yönetimiyle ilişki kurmayı reddetme politikasını değerlendirme noktasına gelmiştir. PYD/YPG'nin ABD'nin Suriye'den çekilme kararının ardından, Rusya ve Suriye rejimi ile pazarlık çabalarına giriştiği bu dönemde Türkiye'nin elini çabuk tutması gerekmektedir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar
Yazarlar
Website Security Test