Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Şahin Merkez Bankamız Güvercin FED

1.2.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Merkez Bankası 30/Ocak/2019 tarihli “Enflasyon Raporu”nu açıkladı. Aynı gün Amerikan Merkez Bankası FED politika faizini yüzde 2.25-2.50 aralığında sabit tutma kararı aldı. Bu gelişmeler sonrası döviz kurlarında gevşemeler yaşandı. Dolar / TL 5.20, Eur/TL 5.98 lere geldi. Ülke risk primimizde de %12 civarında düşüş oldu.

 

Enflasyon raporu

Yılın ilk enflasyon raporunda 2019 enflasyon tahmini %15.2 den %14.6 ya, 2020 yılı tahmini de % 9.3 den %8.2 ye indirildi.

Şimdiye kadar yapılan eleştiriler; merkez bankasının yeterince siyasi baskılara direnemeyerek zamanından önce sıkı para politikasını gevşettiği yönündeydi. Ancak bu defa “Enflasyon Raporu”nda belirtildiği üzere; ithalat fiyat beklentisinin %4 düşeceği, gıda enflasyonundaki yüksekliğin devam edeceği, talep koşullarının zayıf seyredeceği tespitlerine rağmen enflasyon tahminini çok aşağı düşürmemesi daha Ortodoks bir para politikası izleneceği kanaatini oluşturdu. Bir anlamda “şahin” nitelikte politika izleneceğini gözlemliyoruz. Kuşkusuz bu izlenim “Banka”nın kaybolmaya yüz tutan “kredibilite” açığının kapanmasını kolaylaştıracak.

TCMB, kendi deyişiyle enflasyon konusunda “İkna Edici Düşüş Görülene Kadar” bir faiz indirimine gitmeyeceklerini açıklayarak TL için pozitif bir duruş sergilemiştir. Hatta öteden beri PPK kararlarında tekrarlanılan “Enflasyonu etkileyen unsurların izlendiğinde ihtiyaç duyulması halinde ilave para sıkılaştırması” yapabileceğinin vurgulanmış olması politika kararlılığını gösteriyor.

İç ve dış piyasalar bu duruşu olumlu algılamış, bu algı daha sonraki bölümde açıklayacağımız gibi FED’in son faiz arttırmama kararıyla da birleşince Tahvil ve Menkul Kıymet Borsalarına ciddi girişler yaşanarak döviz kurlarında ve uzun vadeli faizlerde gerilemeler başlamıştır. (Döviz sepeti 5.59, 10 yıllık tahvil faizi %14.46)Şahsi kanaatimiz seçimlere kadar herhangi bir faiz indirimi yaşanmayacak.

Bu arada Merkez Bankası enflasyon hedefini tutturamaması nedeniyle hükümete bir açık mektup ile bu başarısızlığın nedenlerini şöyle açıkladı;

“2018 yılında yaşanan döviz kuru hareketleriyle enflasyonun kontrolden çıktığı belirtilerek enflasyonun bugünkü riskli seviyeleri ve küresel koşullara rağmen beklentiler ve fiyatlama davranışlarındaki bozulmaların tekrar düzelmeye başladığı, enflasyonun önce tek haneye ve nihai olarak %5 e yaklaştırılmasının amaçlandığı, güven kanalı ile kredi kanallarının tekrar istikrara kavuşturulması için sıkı para politikası duruşu ve güçlü politika eşgüdümünün devamının büyük önem taşıdığı” ifade edilmiştir.

Enflasyon konusundaki en önemli riskler ise; küresel risk iştahında başlayan düzelme, ülke risk primi ve döviz kurlarındaki görece istikrarın bozulması ile 62 dolarlara inen petrol fiyatının tekrar yükselme eğilimine girmesidir.

 

FED kararı

Amerikan Merkez Bankası FED Çarşamba günkü kararında politika faiz bandını %2.25-2.50 bandında sabit bıraktı. Karar metninde ise önemli değişiklikler yaptı. Bundan sonraki faiz arttırımında daha sabırlı olunacağı mesajını verdi FED başkanı Powell. Bilanço küçültme operasyonunun piyasada türbülans yaratmasını istemediklerini ifade etti. Küresel ekonominin yavaşlama riski FED’in tutumunu değiştirdi. Piyasa endişeleri ile Amerikan ekonomisindeki risklerin bu tutum değişikliğine neden olduğu belirtiliyor.

Gerek Merkez Bankası Enflasyon Raporu’ndaki tespitler gerekse FED’in güvercin niteliğindeki politikalara bürünmesi küresel risk iştahını arttıracaktır. Dolar bazında  oldukça ucuz kalan piyasalarınız bu iştahtan önemli pay alabilecektir. Zira,para politikası doğru eksene oturtulmuştur. Yeter ki ekonomi politikasında radikal hatalar yapmayalım. Turizm gelirleri, dış ticaret ve cari açığımızdaki azalma ile petrol fiyatlarındaki düşüşler avantajlarımız olmaklabirlikte diğer yandan ekonomideki keskin düşüşler (sanayi üretim düşüşü, ithalattaki ciddi düşüş oranları) güven endekslerinin tümündeki bozulma, özel sektör döviz borcu yüksekliği, nüfusun %51 inden fazlasının kredi borçlusu olduğu, bütçe dengesindeki bozulma ihtimali ile jeopolitik riskler gibi dezavantajlarımız da mevcut.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Eski Adalet Bakanı Prof. Dr. Hikmet Sami Türk, İdlib'deki son gelişmeleri değerlendiren bir yazı kaleme aldı.

Günlük Burç Yorumları Aşk 28 Şubat 2020 Cuma. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Şubat ayı sonu Hayırlı Cuma'da burçları neler bekliyor?

Günlük Burç Yorumları Aşk 27 Şubat 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 26 Şubat 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 25 Şubat 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Eski Adalet Bakanı Prof. Dr. Hikmet Sami Türk'ün gazetemizde yayınlanan ''Atatürk’ün adını silme projesinin devamı'' başlıklı yazısıdır.

Günlük Burç Yorumları Aşk 24 Şubat 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Yeni haftada burçları neler bekliyor? 24 - 28 Şubat haftalık burç yorumları.

Yazarlar
Website Security Test