Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

‘Biri yer, biri bakar…’

1.2.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Bazı özlü sözler ve halk deyimleri vardır, onlarca kitaba ve yüzlerce makaleye bedeldir. Onca uzun sözün yeterince anlatamadığı çıplak gerçeği, bir çırpıda hem de en yalın biçimde ortaya koyarlar.

Doğrusu bayılırız böylesine derinlikli atasözlerine. Onlardan günlük yaşamda olabildiğince yararlanmaya çalışırız. İşte bunlardan birisi de ‘biri yer, biri bakar, kıyamet ondan kopar’ atasözüdür. Dünyanın ekonomi-politik ahvalini ne de güzel anlatır…

Oxfam’ın, Davos Zirvesi nedeniyle gündeme gelen ‘servet dağılımı ve küresel eşitsizlikler’ raporunu inceleyince, ister istemez bu özlü ve derinlikli atasözümüzü hatırladık…

 

Gelir dağılımının dayanılmaz adaletsizliği

Dünyada büyük yankılar uyandıran rapora göre, geçen yıl sayıları ikiye katlanan 2 bin 208 milyarderin serveti günde 2,5 milyar dolar artarken, 3.4 milyar insan ise günde 5,5 dolardan daha az parayla yaşamak zorunda kaldı. 2018 yılında dünyadaki 3.8 milyar insanın serveti yüzde 11 oranında azaldı. Bugün dünya nüfusunun yaklaşık yarısı yani 3.4 milyar insan günde 5,5 dolardan daha az parayla yaşamak zorunda kalıyor.

Sayıları ikiye katlanan milyarderler ise her gün servetlerine servet katıyor. Geçen yıl dünyadaki milyarder sayısı ikiye katlanarak 2.208'e ulaştı. 2008 yılındaki finansal krizde bu sayı 1.125'ti. Bu kişilerin servetlerindeki artış bir günde 2,5 milyar doları buluyor. Dünyanın en zengin 26 kişisinin serveti, en fakir 3.7 milyar insanın servetine eşitlendi. 2017 yılında bu sayı 42 kişiydi. Yani geçen yıl en zenginler servetlerini daha da artırmayı başardı. Ancak buna rağmen fakirlerin geliri yüzde 11 oranında geriledi.

Raporda çok çarpıcı bir gerçek daha vardı ki doğrusu yüreğimizi sızlattı. Dünyada her gün 10 bin kişi sağlık hizmetlerine ulaşamadığı için hayatını kaybediyordu. İşte günümüzde dünyanın birçok yerinde yaşanan kargaşanın temelinde bu gerçekler yatıyor. Şimdi anladınız mı niye ‘biri yer biri bakar, kıyamet ondan kopar’ atasözünü başlığa çıkardığımızı…

 

Varsıllığın zirvesi

Her yıl İsviçre’nin Davos kentinde gerçekleştirilen Dünya Ekonomik Forumu (WEF) -bir başka tanımla Davos Zirvesi-, dünya varsıllarının buluşması olarak bilinir. Bu kesimlerin en elit temsilcileri bir araya gelip dünya ekonomisi ve siyaseti üzerine tartışırlar, yeni yol haritası belirlerler.

Bu yıl da öyle oldu. Eski şaşaasından çok şeyler yitirmiş olsa da Davos yine de özellikle dünya ekonomi çevrelerinin ilgi odağındaydı. ‘Küreselleşme 4.0; Dördüncü Sanayi Devrimi Çağında Küresel Yapıyı Şekillendirmek’ ana temasıyla toplanan zirvede, dünya ekonomisinde yaşanan olumsuzlukları aşabilmenin yolları tartışıldı. Küresel kapitalizmin bunalımına çareler arandı. Dünya siyasetinde yükselen otoriter yaklaşımların ve mevcut düzenleri tehdit eden göç hareketlerinin üzerinde duruldu. Bakalım bütün bu arayışlar, küresel kapitalizmin içinde bulunduğu derin krize çare olabilecek mi?

Dünyanın en zengin kesimlerinin temsilcileri Davos’ta bu meseleleri konuşurken, dünyanın birçok yerinde yaygın olan açlık, yoksulluk, işsizlik, sağlığa ve eğitime erişememe gibi temel ekonomik ve sosyal sorunlar giderek daha da ağırlaşıyordu.

 

Yoksulluğun hali pür melali

Sinema sanatıyla ilgili misiniz bilemiyoruz. Doğrusu biz sinema sanatını çok önemseriz ve dikkatle de takip ederiz. Eşimle birlikte hemen tüm önemli filmleri izlemeye, kaçırmamaya çalışırız. Bizim gibi sinemayı önemseyen ve sevenler için iki film önerisinde bulunmak istiyoruz. Bu filmlerin konumuzla da çok yakından ilgisi var.

Bugünlerde sinemalarda gösterilen ve yoksulluğun hali pür melalini çok çarpıcı biçimde ortaya koyan; bu filmiyle Oscar’a aday gösterilen ilk Arap kadın yönetmen olan Lübnanlı Nadine Labaki’nin ‘Kefernahum’ filmi ile Altın Palmiye ödüllü, Japon yönetmen Hirokazu Koreeda’nın ‘Arakçılar’ filmlerini izlemenizi öneriyoruz.

Yoksulluğun hali pür melalini değiştirebilmek amacıyla dünyada gündeme gelen yeni arayışlar üzerine değerlendirmeleri ve yapılan ekonomi-politik tartışmaları da, bir başka yazımızda ele alacağız.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Eski Adalet Bakanı Prof. Dr. Hikmet Sami Türk, İdlib'deki son gelişmeleri değerlendiren bir yazı kaleme aldı.

Günlük Burç Yorumları Aşk 28 Şubat 2020 Cuma. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Şubat ayı sonu Hayırlı Cuma'da burçları neler bekliyor?

Günlük Burç Yorumları Aşk 27 Şubat 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 26 Şubat 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 25 Şubat 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Eski Adalet Bakanı Prof. Dr. Hikmet Sami Türk'ün gazetemizde yayınlanan ''Atatürk’ün adını silme projesinin devamı'' başlıklı yazısıdır.

Günlük Burç Yorumları Aşk 24 Şubat 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Yeni haftada burçları neler bekliyor? 24 - 28 Şubat haftalık burç yorumları.

Yazarlar
Website Security Test