Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Sürdürülebilir İzmir

1.2.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Geçenlerde İzmir Swiss Otel'de TESEV'in güzel bir toplantısı vardı; "Sürdürülebilir İzmir". 1994 yılında kurulan TESEV, bir "think tank"; düşünce, beyin fırtınası sonunda akademik çalışma yanı sıra uygulanabilir modelleri devletin dikkatine sunan bir kuruluş.

Toplantı hakkında kısaca genel intibalar ve biraz da telgraf yazar gibi yapıcı kritik.

"Sürdürülebilirlik"  önemli, el atılması da anlamlı oldu. Güzel konuşmalar vardı. Basın'ın ilgisi çok da fazla olmadı, organizasyon epey iyi yapılmıştı.

Yapıcı kritik kısmına gelince; bu tür toplantılarda daha az para harcayarak ("grassroots" tabir edilen daha bir halka inen) daha fazla gençliğin katılması için bir "üniversite kampüsü", Urla'daki "Açık Kampüs" türü bir yer de seçilebilirdi.

"Sürdürebilir" olması için gelebilecek krizleri de öngörüp tedbir almak veya bunu planlamak gerekli tabii. Deniz seviyesinin önümüzdeki on yıllardan birinde iki metreye kadar yükselebileceği olasılığına hiç değinilmedi.  İnsan yapımı küresel ısınma neticesinde zaten ülkedeki demografinin hareketi ve istikameti ile önümüzdeki on yıl içinde şehrin 7 milyon nüfusa varması muhtemel.

İzmir'in eğer bir on yıl sonra da deniz seviyesi artarsa, anlamlı birçok bölgesi sular altında kalacak. Bu nüfusun yaklaşık yarısını daha yukarıdaki bölgelerde yerleştirmek gerekecek. Bunun planlanması şimdiden sakince yapılır ise ve böyle bir facia gerçekleşir ise daha planlı bir şekilde ve daha az maliyet ile çözüm üretilebilir. Ne yapılacağına şimdiden, yumurta kapıya dayanmadan karar verilir ise.

Priştina'lı zamanında bir proje sunmuştum Büyük Şehir Belediyesine; Karşıyaka ve Bornova sırtlarının yeşillendirilmesi. Yardımcısı bir Prof. Dr. Murat Bey ile görüşmüştüm. Sonra çeşitli temaslarım oldu ama genelde "bir kısım arazi Belediye'nin tasarrufunda daha çok arazi ise Milli Emlak'ta olduğu için bir kooperasyon zemini olmadığından" bahis ile bu proje gerçekleşmedi / yeterince önemsenmedi!?

"Önemsense idi" Belediye Başkanı gidip yetkili merciin (önce Başbakan, şimdi Cumhurbaşkanı ) kapısında çadır kurar, gereken izinlerin alınmasını ve çalışmanın yapılmasını sağlar idi.  İzmir çevresindeki tepelerde yeşillenme çalışması yapan bir grup oluşturulmuş olurdu ve bu grup da kolayca bu afet planını yapabilir idi.

Şimdi, Hazine arazilerinin ve Büyükşehir arazilerinin bir genel planda toplanması ve 2 - 3 milyonluk bir nüfusun ve bu arada şehir merkezi olan Alsancak ve Konak gibi yerleşkelerin nereye nasıl yerleştirileceği, yolların nasıl olacağı planlanabilir ve bu alanlar yeşil alan olarak tutulabilir.  Bu tür bir planı hazırlamak "büyüklerimizin görevi olmalı" değil mi?

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Eski Adalet Bakanı Prof. Dr. Hikmet Sami Türk, İdlib'deki son gelişmeleri değerlendiren bir yazı kaleme aldı.

Günlük Burç Yorumları Aşk 28 Şubat 2020 Cuma. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Şubat ayı sonu Hayırlı Cuma'da burçları neler bekliyor?

Günlük Burç Yorumları Aşk 27 Şubat 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 26 Şubat 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 25 Şubat 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Eski Adalet Bakanı Prof. Dr. Hikmet Sami Türk'ün gazetemizde yayınlanan ''Atatürk’ün adını silme projesinin devamı'' başlıklı yazısıdır.

Günlük Burç Yorumları Aşk 24 Şubat 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Yeni haftada burçları neler bekliyor? 24 - 28 Şubat haftalık burç yorumları.

Yazarlar
Website Security Test