Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İstanbul, Ankara ve İzmir’in adaylarını dinledim...

1.2.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ülkemi çok seviyorum. Özellikle yerel ve genel seçimlerdeki heyecan beni hep meraklandırmaktadır. Zira güzel ülkemdeki insanların güler yüzlü bir hayatın, mutlulukları paylaşan insanları olmasını istiyorum. 12 yılım Avrupa ülkelerinde görev yaparak geçti. Onların mutluluklarını ve refah paylaşımları sonunda elde ettikleri uluslararası güçlerini gördüm, yaşadım ve hep imrendim.

Peki, neden biz de güçlü ve müreffeh bir ülke olmayalım? Bunun engeli yok ki?

Gelin görün ki toplumun kültür ve yaşam kurallarının, siyasi kültürünün medeni ölçüdeki paylaşımının dengeli olmadığı için sıkıntılar olmaktadır.

“Bu aksamaların çaresi nerededir” diye sorulursa, yine “Demokrasi ve seçimler” yanıtını veririm; “Siyasetin kalitesi” derim. Partiler ise siyasetin ve ülke geleceğinin anahtarlarıdır. Vazgeçilmezi.

Ancak yine gelin görün ki partiler de bu dengelerde maalesef bazı zaaflar içindedir. Ama ne olursa olsun, Avrupa ülkelerinin asırlar süren sıkıntılarının sonucunda bugüne eriştikleri gerçeğini de unutmamamız gerek. Yaşadığımız sıkıntıların çaresini bazen üzülerek, bazen sevinerek, ama her şekilde bedel ödeyerek öğreneceğiz galiba.

31 Mart günü sandık başına gideceğiz. Bu, bizim görevimiz. Küsmek, darılmak yok, “Ben oy vermem” demek yok.

 

Üç büyük şehir adayları

Fox TV adayları davet etti, sorular yöneltti ve geçmişlerini, gelecekte yapacaklarını ve düşüncelerini tanıttı...

Hepsine hemen hemen aynı soruları sordu Sayın İsmali Küçükkaya.

Sağolsun, bizim için de yakın bir tanıtım sağladı.

İstanbul’da İmamoğlu ve Yıldırım... Birisi çok tanınan, diğeri ise genç ve cevval bir kişilik. Ben bu şehrimizde bir denge kurulacağını ve tercihler arasında çok fark olamayacağını düşünüyorum. Zira adayların falso ve faulleri yok, ikisi de medeni ilişkiler sergilediler. Yanlızca Sayın Yıldırım’ın tecrübesi ve geçmişindeki icraatlarının etkisi, konuşmalarına bir hayli yansıdı.

Ancak genç İmamaoğlu da dengeli ve ölçülü olmanın yanında, hoşgörüsü, tespitleri ve projeleri ile bir hayli ilgi çeken bir aday.

Zannediyorum başa baş bir mücadele seyredeceğiz. Binali Yıldırım’ın istifa açıklaması ise dengede olumlu oynama yapabilir.

 

Ankara’ya gelince...

Tecrübeli, seviyeli ve düzgün iki insan karşı karşıya... Sayın Özhaseki çok etkili ve tecrübeleri yanında açık ve gerçekleri anlatmada cesur konuşmalarla dikkat çekti.

Her iki aday da güven veren insanlar, üstelik şaibesiz ve defoları yok.

Sayın Mansur Yavaş’ın en büyük avantajı Ankaralı olması. Bu arada Melih Gökçek'in Yavaş aleyhindeki propagandasının, Özhaseki’ye zarar vereceğini düşünüyorum.

Mansur Yavaş, Gökçek’i ciddiye almayarak çok isabetli davranmaktadır. Ankara’da adayların her ikisi de doyurucu bir profil çizdiler benim için.

 

Ve İzmir...

CHP ve AKP adayları nihayet karşı karşıya geldi; CHP’nin gecikmeye yol açan kararsızlığının bu süreçte menfi etkisinin olduğu kanısındayım.

Tunç Soyer genç, etkili çalışmalarının yanında, uluslararası tecrübeleri de olan bir isim... Büyükşehirde çok dikkatli olması gerek. Ankara’da kendisini destekleyenlerin bazılarının, İzmir’de sempati duyulmayan isimler olmasının dezavantajı olabilir gibi. Ancak mevcut yeteneklerini, etrafına alacağı danışmanlarını doğru seçerek ve İzmir’in geleceğine dair doğru projeler ortaya koyarak desteklerse oyunu artırdığı gibi, önceki seçimlerde alınan oyları toplamaması için sebep kalmaz. Ancak açık ve seçik projeler ve vaatler ile kadrolarındaki seçiciliği çok iyi anlatması gerek İzmirliye.

Sayın Nihat Zeybekci ise İzmir’i bilen, ancak köken olarak Denizli’den gelen bir aday. Gerçi İzmir’de de işyerleri olmasına rağmen bu hususun bir avantaj olmadığının düşünülmesi muhtemeldir.

Fakat kendisinin Denizli Belediye Başkanlığı yapmış olması, Ekonomi Bakanlığı gibi bir görevi yürütmüş olması, tecrübe ve geniş ufuk kazanmasını sağlamıştır. Adaylığının görece erken açıklanması ile İzmir’i gezmesi ve anlatımlarındaki ikna ve zarafet ortadadır. Avantajı burada etkin.

Uzatmayalım... Sonuç, her iki parti de en etkin, yetkin, tecrübeli ve en önemlisi konuşma zarafeti ve çatışma alışkanlığı olmayan aday tipleri ile İzmir’de seçimin kaliteli geçmesini sağlayacaklar gibi duruyor.

Sıradan adaylar değiller...

Ancak çalışmalarındaki performanslarının yanında projeleri ve bunların etkin biçimde anlatmaları, kendilerini bir adım öne çıkaracaktır. Sonucu tayin edecek ise adayların son haftaki performanslarıdır.

Bütün bunların yanında Türkiye’nin ekonomik alanda sıkıntılarının olduğu bir dönemde vatandaşın kanaatleri nasıl olur ve etkileri nasıl yansır, asıl sonucu bu husus belirleyecektir.

Tüm adaylara bol şanslar ve iyi hizmetler dilerim. Temennim, ülkemin yarınlarının güzel olma şansını yakalamasıdır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Eski Adalet Bakanı Prof. Dr. Hikmet Sami Türk, İdlib'deki son gelişmeleri değerlendiren bir yazı kaleme aldı.

Günlük Burç Yorumları Aşk 28 Şubat 2020 Cuma. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Şubat ayı sonu Hayırlı Cuma'da burçları neler bekliyor?

Günlük Burç Yorumları Aşk 27 Şubat 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 26 Şubat 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 25 Şubat 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Eski Adalet Bakanı Prof. Dr. Hikmet Sami Türk'ün gazetemizde yayınlanan ''Atatürk’ün adını silme projesinin devamı'' başlıklı yazısıdır.

Günlük Burç Yorumları Aşk 24 Şubat 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Yeni haftada burçları neler bekliyor? 24 - 28 Şubat haftalık burç yorumları.

Yazarlar
Website Security Test