Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmir yarışı

1.2.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir’de Cumhuriyet Halk Partisi’nin İzmir Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı adayı nihayet belli oldu. CHP adayı Tunç Soyer’e başarılar diliyorum. “İzmir Modeli” ile Türkiye’ye örnek olan Başkan Aziz Kocaoğlu’nu da Soyer ve diğer CHP adaylarına destek olacağını ifade eden sıcak yaklaşımından dolayı kutluyorum. Ayrıca, gazetemizin düzenli yazarı Burak Oğuz’un da Urla CHP adayı olmasını mutlulukla karşıladığımı dile getirmek isterim. Urlalı olmanın getirdiği avantajını bilgi birikimi ile birlikte ilçenin iyiye gelişmesi yönünde kullanacağına inanıyorum.

Gelelim seçim kampanyasının ayrıştırıcı bir tarzda yapılmaması isteğimize… Soyer’e babası üzerinden yapılan saldırılar bu yöndeki dileklerin yıpranmasına yol açtı. Umarım AKP yetkilileri ve Zeybekçi anlamsız polemiklerle İzmirlilerin zamanını harcamazlar.

Ahlaki olmayan yaklaşım             

Tunç Soyer’i, babası Cumhuriyet Savcısı Nurettin Soyer üzerinden özellikle de darbeci olmakla suçlayanlar birçok gerçeği gizliyorlar. Bilindiği gibi suçlamaların çıkış noktası, Tunç Soyer’in babasının 12 Eylül darbesinden sonra Türkeş’in 4.5 yıl tutuklu kalmasına neden olan MHP davasının iddianamesini hazırlayan Cumhuriyet Savcısı olmasıdır. Her şeyden önce, Binbaşı Soyer’in 12 Eylül darbecileri ile bir ilgisi olmadığını belirtmek gerek. Ayrıca, parti binalarında 60’ı aşkın silah bulunan bir siyasi parti için bir Cumhuriyet Savcısının ne yapması beklenirdi? Bu kadar silahı görmemesi mi?

Öte yandan, babası üzerinden Tunç Soyer’e saldıranlar şu gerçeği de saklıyorlar: Nurettin Soyer, 15 Temmuz 2016 darbesinin baş mimarı CIA ajanı Fetullah Gülen’in hapis yatmasını sağlayan kişidir de… Amerikancı FETÖ darbesinin hedefindekiler, Soyer’e “darbeci” ithamlarını bir kere daha gözden geçirmeliler. 

Özetle, Tunç Soyer’in babası üzerinden gocunacak hiçbir eksiği yoktur; bana göre göğsünü gere gere Onu savunmalıdır.

İzmir’in sorunları

İzmirliler 15 yıldır başarıyla gelişen “İzmir Modeli”nin nasıl daha da ilerleteceğini öğrenmek istiyor. “İthal aday” Zeybekçi’nin, İzmir’de yapılan ya da yapılması planlanan çalışmaları, yeni bir konu imiş gibi tekrarladığını gözlüyoruz. Zaten, Ekonomi Bakanı olarak yalnızca bu kente değil, ülkeye de bir katkı yapamamıştı.

İthal aday olarak, Türkiye’de yağmur suları için ilk kez İzmir’de yoğun bir çalışma yürütüldüğünden haberi yok; ayrık kanal sisteminden yeni bir buluş gibi söz edebiliyor. “Kent Enstitüleri” deİBB’ninbaşarıyla yürüyen “meslek fabrikası” girişiminden haberi olmayan bir kişinin önerisi olabilir. Ya başarı ile yürüyen İBB’nin Fabrikasyon Laboratuvarı, FabLab çalışmalarına ne demeli? Ondan da hiç haberi olmadığından eminim(FabLab konusunda ayrıntılı bilgi için Egede Sonsöz haber sitesindeki 31 Ocak 2019 tarihli yazıya bakılabilir)

Tunç Soyer’in, Cumhur ittifakının uydurduğu polemiklere kapılmadan, İzmir’in özgücünü öne çıkaracağına, CHP İl Başkanı Deniz Yücel ile birlikte, 30 ilçeyi de toparlayacağına inanıyorum. Böylece, Ekonomi Bakanlığı sırasında İzmir’e hiçbir katkıda bulunmamış, bu kente yabancı bir aday karşısında başarılı olacaktır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test