Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Kitaplar

29.1.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Son haftalarda bir kaç kitap okudum. Tufan Türenç dostumun akıcı bir şekilde yazılmış  "Babıali'nin Öteki Yüzü".  Anıları canlanırdı ve eskileri tekrar akla getiren bir kronik.

Michelle Obama'nın "Becoming"  kitabı, herhalde  "Oluşmak" veya "Olmak" diye çevrilecektir: olan yolculuğu. Bir bölümünde de Barack Obama ile "Biz olmak" diye beraberliklerini anlatıyor.  Çok kolay okunan bir kitap, belli ki kendisi yazmış.  Bu cümleyi "başkalarının yazdıkları kitaplara kendi ismini koyması" ile ünlü şu anki Başkan ile de bir tezat oluşturduğu için yazma ihtiyacı duydum. Halka inmek önemli. Bayan Obama, sadece değil bilhassa siyahi Amerikalılar ve Avrupa'daki azınlık ve özellikle genç kızlar (tüm dünyada olanlar) için bir ışık  ve sadece bir mum değil, bir projektör,  bir büyük  deniz feneri olarak hizmete devam ediyor.

Teoman Duralı'nın Kant'ı anlatan "Aklın Anatomisi" kitabını okumuştum, şimdi de "Hayatın Anatomisi" isimli kitabı bana dostluk ediyor. Yazarın illa ilginç, kendi doğruları olan bir insan olduğu belli; örneğin bahçe yerine "bağçe" diye yazması ile de medeni cesaretini gözler önüne koyuyor. Kesinlikle "Herkes gider Mersin'e  ben giderim tersine" tavrı değil, sadece "sürü nereye giderse gitsin" kendi bildiği doğruyu paylaşmaya  kararlı, sempatik  bir duruş olarak algılıyorum.

Kendisini şahsen daha tanımıyorum ama ülkenin ihtiyaç duyduğu ve maalesef azınlıkta olan bir akademisyen olduğu kitaplarından ve yaptığımız bir iki kısa telefon konuşmasından belli. Kant'ı bu kadar sevgi ile anlatan bir yazar daha okumamıştım. Kant Königsberg dışına çıkmadan dünyayı ve insanın aklını anlamaya çalışan ve temel taşları inşa eden bir düşünür. Benim doktora danışmanım (Almanca: Doktora babam)  Prof. Edgar Thofern de öyle bir insan idi. Hep özlem ile anarım. Almanya dışına çıkmamıştı ama İstanbul doğumlu ben İstanbul hakkında O'ndan birçok şey öğrenmiştim.

Bir kaç kitap daha elimden geçti son aylarda ama yazacak olsam epeyce menfi şeyler yazacağımdan yazar ismi ve kitap ismi vermemek, yıl sonundaki atmosferi bozmamak için daha doğru. Her kitap doğal olarak yazarın bir paylaşımı ama konu veya fikirler ön planda olmayıp yazar yırtık dondan çıkar gibisine yazmasının ana konusu haline gelince ve kitap bir otobiyografi olmayıp da bir gizli reklam aracı olunca, benim okurken canım sıkılıyor. Aynen sohbet ederken nefes almadan kendinden bahseden insanlar gibi bayıyor bazı kitaplar.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test