Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Millet ittifakı kendine çeki düzen vermek zorunda

25.1.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Öncelikle ifade etmek gerekir ki geçtiğimiz günlerde, aynı zamanda partisinin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olan Sayın Meclis Başkanımızın “Seçim siyasi bir faaliyet değildir” şeklindeki açıklamasının çok yanlış olduğunu ifade etmek isterim. Bunu söyleyen kişiye “Seçim siyasi faaliyet değildir de konken partisi midir” diye sorarlar. Bunun yanı sıra Cumhur İttifakı’nın içinde bulunan Sayın Devlet Bahçeli de “Milletin ruh sağlığı bozulmuştur” diyor. Öyle ise bu sağlık Cumhur İttifakı’nın yönetiminde mi bozulmuştur? Ekonomik anlamda bir kurtuluş savaşından söz ediliyor; bu kurtuluş savaşından söz edenler, ülkeyi yöneten Cumhur İttifakı’nın içinde yer alanlardır. Bu şartlar altında dürüst ve adil bir seçimden bahsediyorsak, Cumhur İttifakı’nın seçimlerde şansının olmaması gerekir.

Peki muhalefeti temsil eden Millet İttifakı, siyaseten bu durumu kendisi için bir avantaja çevirebilecek durumda mıdır diye sorulursa; elbette böyle bir avantaj vardır. Ancak kendi içlerindeki kavgayı bitirirlerse! Örneğin Sayın Mustafa Sarıgül’ün “CHP seçimi kazanmak istemiyor” şeklindeki ifade doğru mudur? Yoksa bu cümle, “Kemal Bey seçimi kazanmak istemiyor” şeklinde mi olmalıdır? Demek istediğim, Cumhuriyet Halk Partisi kendi bünyesi içerisinde süregiden kavgayı durdurabilirse Cumhur İttifakı’nın eksikliklerini ve yanlışlarını kendi lehine çevirme fırsatını yakalayabilir. Ama bu kavganın durduğu yok. Güzel İzmir’de ve Bodrum’da şu saate kadar hala aday belirlenebilmiş değil. İnsan kenrisine “Ortada nasıl bir sıkıntı var da en güçlü olunan merkezlerde dahi tereddüt yaşanıyor” diye sormadan edemiyor. O halde anlaşılıyor ki kavga, CHP içinde genel başkanın şahsında odaklanmaktadır. Genel başkan, lider nitelikli olarak ağırlığını koymamaktadır. Bu ağırlık konmazsa, Cumhur İttifakı’nın az önce saydığımız siyasetteki, ekonomideki ve dış politikadaki zaafiyetlerini lehlerine çeviremezler.

Sıkıntımız halk ile bütünleşmektir. Halk ile bütünleşmek, devletin bütün olanaklarını yanına alıp da yürümek değildir; demokrasi bu değildir. Demokrasi, halkın iradesinde bütünleşmektir. Devletin bütün imkanlarını kendiniz için kullandığınız zaman, Türkiye gibi ekonomisini tamamlayamamış, halkının cehaletini tam olarak silememiş, gelişmekte olan ülkeler arasında yer almaya çalışan bir ülkede siyasi sonuçlar alabilirsiniz. Ama demokrasiyi ve Cumruriyeti bitirirsiniz. Cumhur İttifakı’ndaki “Cumhur” ifadesi, bir kabuktan ibaret kalır.

Bu itibarla “Cumhur” kelimesinin hakkını vermek için bu ittifaktaki partilerin, söz konusu zaaflarını silmeleri icap eder. Silmezlerse muhalefete koz verir. Muhalefetin de bu kozu değerlendirebilmesi için kendisine çeki düzen vermesi şarttır.

Cumhur İttifakı, inanç birliği içinde yekvücut hareket ediyor. Oysa yamalı bir bohça gibidir ve her tarafları dökülüyor. Dökülen yerleri de çengelli iğne ile tutturuyorlar. Millet İttifakı’nın içinde olanlar ise birbirlerinin gözlerini oymaya çalıştıklarından, bu fırsatı maalesef bugüne kadar değerlendirememişlerdir. Mahalli seçimlerde kayıp CHP’nin değil, Cumhuriyetin ve demokrasinin kaybı olur. CHP de bunun vebalini yıllar değil, asırlar geçse de ödeyemez.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 19 Kasım 2019 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 18 Kasım 2019 Pazartesi. Astrolojide tüm burçlar ve yükselenleri. 18 - 24 Kasım haftalık burç yorumları. Burçların aşk hayatı nasıl olacak?

Yazarlar
Website Security Test