Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

ABD ile anlaşmazlık sürüyor

25.1.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Geçen hafta Türkiye'yi ziyaret eden ABD'li Senatör Lindsey Graham'ın; bazı gazete ve televizyonlarımız tarafından "PYD-YPG'yi desteklemekle hata yaptık" şeklinde yansıtılan açıklamaları ABD'nin Türkiye çizgisine geldiği algısı yaratmıştır. Ancak, senatörün açıklamalarında geçen ve basında çok da üzerinde durulmayan "Türk Silahlı Kuvvetleri PYD-YPG ile savaşmak için Suriye topraklarına girerse yanlış olur", "Türk Ordusunun Suriye'de PYD-YPG'ye müdahalede bulunması ikinci bir kaos yaratır" sözleri ve ABD resmi makamlarının her vesileyle "Türkiye'nin Suriye'deki Kürtleri hedef almaması gerektiği" ikazını yapması ABD'nin niyet ve maksadını ortaya koymaktadır.

Esad yönetimi, ABD'nin Suriye'deki hedeflerinin önünde ciddi bir engeldir. Bu nedenle Esad yönetiminin ortadan kaldırılmasını da hedefine koymuştur. Türkiye'nin ABD'nin yanında Esad yönetimine tavır aldığı ve halen bu tavrını sürdürdüğü bilinmektedir. Ancak bölgede PKK uzantılarının (PYD-YPG) varlığı konusunda ABD ile anlaşmazlık sürmektedir. Bu anlaşmazlığın aşılması için güvenli bölgede "teröre karışmamış Kürt gruplarla iş birliği yapılması" fikri empoze edilmeye çalışmaktadır. Bu Türkiye için bir tuzaktır. Uluslararası hukuk uzmanları, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararı olmadan veya Suriye resmi yönetiminin bir talebi olmadan güvenli bölge uygulamasının hayata geçirilmesinin hukuki olmayacağını ifade etmektedirler.

Rusya, Suriye'nin toprak bütünlüğünü savunmaktadır ve bunu sağlamak için Esad yönetiminin varlığını sürdürmesinden yanadır. Bu nedenle terörden arındırılan bölgelerin Suriye yönetimine devredilmesi gerektiğini ifade etmektedir. İran; Suriye'deki Şii grupları destekleyerek bölgede İsrail'in önünü kesme gayreti içindedir. Suriye'nin toprak bütünlüğünün korunması ve Esad yönetiminin devamı İran'ın güvenliği için çok önemlidir. Suriye Yönetiminin de varlığını sürdürmek, İsrail baskısından kurtulmak, muhaliflerini yatıştırmak, ülkesini terörden arındırmak ve toprak bütünlüğünü korumak için Rusya ve İran'dan başka tutunacak dalı yoktur.

Türkiye'nin Rusya ve İran'la çeliştiği konular ise Esad yönetiminin devamı ve terörden arındırılan bölgelerin Suriye yönetimine devridir. Türkiye ve Rusya'nın 23 Ocak'ta yaptıkları görüşmede Putin tarafından ifade edilen en önemli konular; güvenli bölge uygulamasının "BM kararıyla veya Suriye yönetiminin davetiyle" hayata geçirilmesi gerektiği, Türkiye ve Suriye Arap Cumhuriyeti arasında 1998 yılında imzalanan "terörle mücadele anlaşmasına" her iki tarafın da uyması, "bütün terör örgütleriyle" mücadelenin birlikte yapılması, anayasa komitesinin bir an önce kurularak çalışmaya başlaması, sorunun "siyasi ve diplomatik yollarla" çözülmesidir. Rusya'nın bu önerilerinin uygulanabilmesi, ancak; Türkiye'nin Suriye yönetimiyle diplomatik ilişkilerini geliştirmesi ve birlikte çalışmasıyla mümkündür.

Tabloya bu şekilde bakıldığında Rusya-İran-Suriye üçlüsünün sadece ABD'ye karşı olduğu, Türkiye'nin arada kaldığı ve Esad rejimiyle birlikte çalışmaya yanaşmadığından ABD'ye daha yakın durduğu söylenebilir. Türkiye'nin ABD ile birlikte hareket etmesi; gelecekte Rusya ve İran'ı da karşımıza almamıza ve bölgede çıkarlarımıza uymayan bir sonuçla karşı karşıya kalmamıza yol açabilecektir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 19 Kasım 2019 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 18 Kasım 2019 Pazartesi. Astrolojide tüm burçlar ve yükselenleri. 18 - 24 Kasım haftalık burç yorumları. Burçların aşk hayatı nasıl olacak?

Yazarlar
Website Security Test