Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İşsizlik kalıcı politikalarla önlenir

25.1.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İşsizlik, bütün ekonomiler için mücadele edilmesi gereken en önemli sorunların başında geliyor. İşiniz güzel, cebiniz doluysa sizi yönetenlerin gitmesini istemezsiniz, tam tersi durumda da yönetimler değiştirilir. Genelde iktidarlar, ekonomik krizle gelir, yine ekonomik krizlerle giderler. Tüm dünyada değişmeyen kuraldır.

TÜİK Ekim 2018 yılı işsizlik rakamlarını açıkladı. Bir önceki yılın aynı ayına göre 1,3 puan artan işsizlik yüzde 11,6 oldu. 3 milyon 788 bin kişi işsiz olarak kayıtlara girdi. Özellikle genç nüfustaki (15-24 yaş) işsizlik oranı 3 puanlık artış ile %22,3’ yükseldi. Gençlerimiz çok önemli iş bulamazsak, sadece ekonomik değil, sosyolojik olarak da ciddi sorunları tetiklemiş oluruz.

Tüm yaşananların bilincinde olan hükümet, işsizlikle mücadele için birçok tedbiri ardı ardına alıyor. Son birkaç yıldır işletmelerde istihdama yönelik destek ve hibeler yoğun bir şekilde kullandırılıyor ama buna rağmen işsizlikle ilgili hedefler bir türlü tutturulamıyor. Kaldı ki, 2019 yılı için asgari ücretteki yüzde 26’lık artışın mavi yaka ve beyaz yaka çalışanlara yansımasının sonuçları arkadan gelecek.  Demek oluyor ki bu iş sadece teşvik ve desteklerle olmuyor, eksik olan bir şeyler var.

Öncelikli olarak şirketlerin kendilerini güvende hissetmeleri gerekiyor. Belirsizlik hâkim olduğu sürece ilk tasarruf çalışanlardan yapılıyor. O nedenle özellikle yaklaşan yerel seçimler öncesi popülist politikalar yerine kalıcı politikalar üretilmesi şart.

Türkiye’nin dövize ihtiyacı var. Bunu sağlamanın yolu da doğrudan uluslararası yatırımları ülkemize çekebilmek ve ihracat. Ancak, sıcak paranın dayanılmaz cazibesinden de kesinlikle uzak durmak gerekiyor.

Faiz oranları çok yüksek. Finansman maliyetleri ortada. Bu şartlarda, kimse yatırım riskine girmez. Parasını bankaya koyar, bakar keyfine. Faizleri düşürmek de kanunlarla ve emirlerle olmuyor, gördük. Yapısal reformlar ve siyasi istikrar şart.

Türkiye’nin tüketime dayalı büyüme modelinden biran önce üretime dayalı büyüme modeline geçmesi gerekiyor. Aksi takdirde, rakamsal olarak büyüme rekorları kırsanız da ekonomiye katkısı olmadığı ortada.

Teşvik sisteminin yenilenmesi şart. Verilen teşvik ve destekler maalesef verimli kullanılmıyor. Gerçekten ihtiyacı olanların desteklenmesi önemli. Katma değer üreten sektörler teşviklerde öncelikli olmalı.

Hukuk ve demokrasi vurgusu yapmayacağım zaten olmazsa olmaz.

 

Küçük küçük notlar

İşverenlere asgari ücret desteği 2019 yılında da verilmeye devam edecek. Ortalama sigortalı sayısı 500'ün altında olan iş yerleri için günlük 5 lira (aylık 150 lira), 500 ve üzerinde olan iş yerleri için günlük 3,36 (aylık 100,8 lira) lira destek sağlanacak.

Ev kadınlarına e-ticaret teşviki. İnternet ve benzeri elektronik ortamlarla, oturdukları evlerde imal ettikleri havlu, örtü, çarşaf, çorap, dokuma mamulleri, dantel, her nevi nakış işleri ve turistik eşya, tarhana, erişte, mantı gibi ürünleri iş yeri açmaksızın satanlar, yıl içinde gerçekleştirilen satış tutarının yıllık asgari ücretin brüt tutarını aşmaması koşuluyla vergiden istisna tutulacak.

Mucitlere vergi teşviki. Patent veya faydalı model belgesi verilerek koruma altına alınan buluşlar, yüzde 50 kurumlar vergisinden müstesna olacak.

Vergiye uyumlu mükelleflerde, her bir beyanname itibarıyla 250 liraya kadar yapılan eksik ödemeler, vergi indirimine yönelik ihlal kapsamında değerlendirilmeyecek.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, 31 Aralık 2018 itibarıyla merkezi yönetim brüt borç stoku verilerini açıkladı. Buna göre brüt borç stoku, 1 trilyon 66,8 milyar lira oldu.

Sosyal yardım alanlara elektrik desteği netleşti. Hane halkı sayısı 2 veya daha az olanlarda 75 kilovatsaat, 3 kişi yaşayanlarda 100 kilovatsaat, 4 kişi yaşayan hanelerde 125 kilovatsaat, 5 ve üstü yaşayanlarda ise 150 kilovatsaat elektrik desteği verilecek.

Anonim şirket ve sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketler ile kooperatiflerin tutmak zorunda oldukları yönetim kurulu karar defterleri ile limited şirketler tarafından tutulmakta olan müdürler kurulu karar defterinin kapanış tasdikleri 31.01.2019 tarihine kadar yapılması gerekiyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 1 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Fatih doğan

29.01.2019 - 15:26
Yayınladığınız haberleri yakınen takip etmeye çalışıyorum Özellikle Kosgeb hibe teşvik gibi destekleri kaçırmamaya çalışırım takipçinizim Türk firmalarının ulusal ve uluslararası Ar-Ge fonlarından, vergisel ve mali teşviklerden faydalanmaları, üniversite-sanayi işbirliğinin kurulması, firmaların teknokent/serbest bölge gibi alanlara taşınması ve ülkemizin global rekabetçiliğine katkı sağlanabilmesini amaçlayan mesut beyden ve https://abprotime.com/ adresinde bulabiliyorum
Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 29 Ocak 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 28 Ocak 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 27 Ocak 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. 27 Ocak - 2 Şubat haftalık burç yorumları. Burçları yeni haftada neler bekliyor?

Günlük Burç Yorumları Aşk 26 Ocak 2020 Pazar hafta sonu. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test