Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Artık yüzümüzü dışarıya dönmeliyiz

25.1.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Teknolojik gelişmeler, iletişim imkanlarının hızla artması gibi nedenler dünya ekonomik dengelerini de hızla değiştirmektedir. Bir bakıma dünya küçülmekte, rekabet hızla artmakta, ekonomisi güçlü olan ülkeler egemen hale gelmekte, ülkeler arasındaki gelir dengesizliği büyümekte, ticaret savaşları ve korumacılık hızla gelişmektedir. ABD Başkanı Trump serbest ekonomi kurallarına aykırı düşecek korumacılık anlayışını benimsemişken, Çin Halk Cumhuriyeti serbest piyasa kurallarının temsilcisi haline gelmiştir.

Bu gelişmelerin ülkemizi de yakından ilgilendirdiği açıktır. Böyle bir ortamda, dış ekonomik ilişkilerimizde yönümüzü belirlemenin ve buna uygun önlemleri almanın zamanıdır.

Duruma dış ticaret, doğrudan yabancı yatırımlar, teknoloji transferi ve kredi imkanları açısından baktığımızda doğal olarak yerimiz AB içindedir. 2018 yılında gerçekleştirdiğimiz 168 milyar dolarlık ihracatın % 51 i Avrupa Birliği ülkelerine yöneliktir. En fazla ihracat yaptığımız ilk 7 ülke içinde Almanya birinci, İtalya üçüncü, İspanya beşinci ve Fransa yedinci sıradadır. Doğrudan yabancı yatırımlarımızın yaklaşık % 60 ı Avrupa menşelidir. Ülkemizde faaliyet gösteren yabancı şirketlerin büyük bölümü Avrupalıdır, dış ticaretimizde önemli bir yer tutan Gümrük Birliği Anlaşması’nın lehimize revizyonu için de ilişkilerimizin olumlu şekilde seyri gereklidir. Bu ilişkileri daha da geliştirmek için ekonomik ve siyasal istikrarın sağlanması, hukuk düzeni dahil yapısal reformların gerçekleştirilmesi, güven verici ve karlı bir yatırım ortamının sağlanması esastır. Aslında bu hususlar sadece Avrupa’nın değil diğer bütün dış yatırıcıların da beklentisidir.

İngiltere’nin AB’nden hangi koşullarla çıkacağı henüz kesinlik kazanmamıştır. İngiltere’nin toplam ihracatı içindeki payımız %1,2, Türkiye’nin toplam ihracatında İngiltere’nin payı % 7,3 tür.  AB’nin ülkemize yönelik yatırımlarının toplamının % 5 i İngiltere menşelidir. Bu ülkenin Gümrük Birliği’nden ayrılması söz konusu olduğunda, yeni ve Gümrük Birliği’nin sağladığı avantajlara benzer içerikli yeni bir anlaşmanın yapılması faydalı olacaktır.

ABD ile ilişkilerimizde inişli çıkışlı bir dönem yaşanmakta olduğu doğrudur. Ancak ABD son derecede önemli bir pazardır. Son zamanlarda en üst düzeyde yapılan temaslarda iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerde büyük bir potansiyel olduğu vurgulanmıştır. ABD ile halen 20 milyar dolar civarında olan ticaret hacminin 75 milyara çıkarılmasından söz edilmiştir. Bu potansiyel mutlaka değerlendirilmelidir.

Aynı durum Rusya Federasyonu için de geçerlidir. Rusya son zamanlarda Ülkemizin önemli bir ticaret partneri haline gelmiştir. Enerji ve hububat ithalatımızda ilk sıralardadır. İkili ticarette ithal ve ihraç edilen malların ve fiyatlarının farklı olması yüzünden, mutlaka bir denge sağlanması söz konusu olamaz ama açığın ihracatımızla makul düzeye indirilmesi ve müteahhitlik hizmetlerinin arttırılması, turizmin daha da geliştirilmesi mümkündür.

Çin giderek ekonomide dünya devi haline gelmektedir. Örneğin, 2018 yılında Çin’in ABD’ne karşı ticaret fazlası 323,3 milyar dolardır. Çin, ABD’ne 478,4 milyar dolarlık ihracat yapmış, karşılığında 155,1 milyar dolarlık ithalatta bulunmuştur. 2017 yılına göre Çin’in ABD’ne ihracatındaki artış % 11,3, ithalatındaki artış ise sadece binde yedidir. İki ülkenin arasındaki ticaret savaşının ana nedenlerinden biri bu durumdur. Çin teknoloji alanında da hızla ilerlemektedir. Bu ülke ile her alanda ilişkileri geliştirmek son derece önemlidir. Çin zaten son zamanlarda bölgemize yakın ilgi göstermektedir. Türkiye ekonomik potansiyelinin bölgenin diğer ülkelerine nazaran daha büyük olması, yetişmiş insan gücü avantajı ve daha geniş pazar olanakları sunması açısından, Çin için de avantajlı ülkedir. Çin, bizim için önemli bir pazar olmalıdır.

Suriye’deki savaş şöyle ya da böyle bitecek geriye yıkılmış ve yeniden inşası gereken bir ülke kalacaktır. Bu durum Türkiye için büyük bir fırsattır. Bir çok ülke bu avantajı kullanmak isteyecektir. Bu itibarla, gerekli çalışmaların gecikmeden yapılması çok önemlidir.

Yukarıda saydığımız örnekleri çoğaltmak mümkündür. Esas olan yüzümüzü dışarıya döndürmek, fırsatları değerlendirmek ve gereken çabayı gecikmeden göstermektir. Fırsatlar hiçbir zaman kalıcı olmazlar.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test