Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmir’in hikâyesi…

25.1.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir’de başta büyükşehir olmak üzere çok sayıda belediyeyi yöneten ana muhalefet partisi, kendi içinde adaylık tartışmalarıyla uğraşırken; yerel seçim meydanı şimdilik iktidar partisine kalmış görünüyor. Adeta tek kale maç yapar gibi meydanı boş bulan iktidar partisi adayı ve sözcüleri, İzmir üzerine birbiri ardına söylem geliştiriyorlar.

Neymiş, İzmir’in marka değerini yükselteceklermiş, İzmir’i, yıllardır kendi yönetimlerindeki İstanbul’a ve diğer büyük kentlere benzetip, dünyaya pazarlayacaklarmış. Söylemlerinin kulağa en hoş geleni de, İzmir için yeni hikâye yazacaklarmış!..

Anlaşılan İzmir’i başka yerlerle karıştırıyorlar. İzmir’in en önemli özelliğinin, en büyük marka değerinin farklılığı ve özgünlüğü olduğunun bile farkında değiller. İzmir’i diğer kentlere benzetip sıradanlaştırarak, onun en önemli yanını yok edecekler. Yani, İzmir’i ‘İzmir’ olmaktan çıkaracaklar. O zaman ‘kurtuluşun ve kuruluşun kenti’ İzmir’den geriye ne kalır dersiniz?

Aslında İzmir için yeni hikâye yazacaklarını söyleyenler, öyle görünüyor ki, İzmir’in geçmişten geleceğe uzanan özgün hikâyesinin ayırdında değiller. Öyleyse biz onlara biraz yardımcı olalım ve İzmir’in gerçek hikâyesinden sözü açalım…

 

İzmir’in tarihsel kimliği 

Akdeniz’in önemli bir liman kenti olan İzmir, öncelikle yenilikçi bir kenttir. Bu güzelim kent, tarihin hemen her döneminde pek çok yeniliğe, gelişmeye kucak açmış ve önderlik yapmıştır. ‘Öncü kent’ İzmir, özgürlüğün, demokrasinin, laikliğin, çağdaşlığın simgesidir. Tarihsel gelişim sürecinde çok farklı topluluklara, farklı kültürlere ve inançlara ev sahipliği yaparak, hoşgörünün en güzel örneklerini vermiştir. Barışın ve dayanışmanın kentidir.

Farklı tarihsel dönemlerde Batı Anadolu’nun merkezi ve Akdeniz’in incisi olarak bilinen İzmir, aynı zamanda çoğulcu bir kenttir. Dünyanın birçok bölgesinden ve ülkemizin pek çok yöresinden, gelenleri kendi içinde kaynaştırmayı, bütünleştirmeyi ve yan yana barış içinde yaşatmayı başarmıştır. Direngenliğin en güzel örneklerini de her daim göstermiş bir kenttir İzmir... Baskıya, dayatmaya hep dik durmuştur. Ulusal kurtuluşun utkuya ulaşmasının ve cumhuriyetin yapılandırılmasının simge kenti olan İzmir, bu özellikleriyle hem kurtuluşun ve hem de kuruluşun kentidir...

 

İzmir’in kentsel değeri

İzmir, ülkemizin öncü kentidir. Her daim ülkenin, toplumun önünde gider. Cumhuriyetçi, demokrat, ilerici, yurtsever bir kenttir İzmir... Kısacası İzmir, ülkemizin çağdaş dünyaya açılan penceresidir. Bu pencereden özgürlüğü, çağdaşlığı, yeniliği soluruz ve içselleştiririz.

Tarihin birçok döneminde olduğu gibi yakın dönemde de İzmir pek çok ekonomik, sosyal ve siyasal harekete öncülük etmiştir. Genç Türkiye Cumhuriyeti’nin yapı taşları İzmir’den örülmüştür. İktisat Kongresinin İzmir’de toplanması, ülkemizde fuarcılığın İzmir’den başlaması gibi birçok ekonomik ve sosyal gelişme tesadüfü değildir. Bunlar İzmir’in öncü kent olmasının somut örnekleridir.

İzmir, toplumsal ve siyasal alanda da farklı dönemlerde farklı duruşlar sergilemiştir. Çok partili yaşama geçişte İzmir’in oynadığı aktif rol, yakın geçmişte 12 Eylül döneminde siyasal yasaklara karşı gösterdiği duruş gibi birçok tavır, İzmir için çarpıcı siyasal örneklerdir. Hele AKP’nin 17 yıllık iktidarı döneminde İzmir’in gösterdiği kararlı muhalif duruş, farklılığının, özgünlüğünün somut göstergesidir.

 

İzmirli olabilmek

Elbette her şehrin kendine has değerleri, özellikleri ve bir kimliği vardır. Bu kimliğe ve özelliklere saygı duyarız. Ama artık günümüzde İzmirlilik, bir kente aidiyetin çok ötesinde, hayat içinde bir duruşu, bir yaşam biçimini, bir kültürü simgeliyor.

İzmirli olmak, barış içinde birlikte yaşamayı içerir. Farklılıklara saygıyı öne çıkarır. Sorgulamayı; iyiyi, doğruyu ve güzeli aramayı temel alır. Yeninin, çağdaş olanın peşinden gider. Yüzünü, yönünü her daim yeniliğe, çağdaşlığa çevirir. İzmirli moderndir, modern yaşamayı sever ve modern yaşam ilişkileri kurar.

Özgürdür ve özgürlükçüdür… Kendi değerleriyle yaşar ve değerlerine saygı gösterilmesini ister. Yaşam biçimine müdahale edilmesine, dayatmalara karşı çıkar. İzmirlilik, doğrusu biraz da Kordon’un imbatında özgürlüğü doyasıya yaşamaktır.

Ne dersiniz, iktidar partisi adayı ve sözcüleri, yılların içersinden süzülüp gelen bu ‘İzmir hikâyesi’ni kavrayıp içselleştirebilirler mi?

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test