Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Lefkoşa yaseminleri

25.1.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir Büyükşehir Belediyesi 28 kardeş şehre, bir Belediye daha ekledi. İBB Başkanı Aziz Kocaoğlu ile Lefkoşa Türk Belediyesi(LTB) Başkanı Mehmet Harmancı’nın imzaladıkları kardeşlik protokolünde, özellikle kültür ve spor alanlarında karşılıklı dayanışma, kamu hizmetlerinde bilgi ve görgü paylaşımı gibi konularda işbirliği öngörülüyor.

İmza töreninde LTB Meclis üyeleri Halk Partisinden Mehmet Manavoğlu, Demokrat Partiden Salih Çeliker, Toplumcu Demokrasi Partisinden Safiye Özaltıner, Cumhuriyetçi Türk Partisinden Öykü Akcan, Ulusal Birlik Partisinden Önder Ecesoy ile LTB Dış İlişkiler Uzmanlarından Fatma Adalı ve Zehra Zekai de hazır bulundu. Başkan Harmancı’nın Toplumcu Demokrasi Partisinden olduğu düşünüldüğünde, kardeş Lefkoşa Belediyesinin İzmir’de çok yönlü bir şekilde temsil edildiği anlaşılır ki bunu çok anlamlı bir yerel yönetim yaklaşımı olarak kabul etmek gerekir.

Lefkoşa Türk Belediyesi heyeti, daha sonra Ege Bölgesi Sanayi Odası, İzmir Ticaret Odası, İzmir Kalkınma Ajansı ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) İzmir Başkonsolosu İpal Emin’i ziyaret edip olumlu gelişecek ilişkilerin temaslarını kurdu. Beklentimiz, ayrılmaz bir parçamız olan yavru vatanın başkenti ile İzmir’in bu ilişkilerden karşılıklı olarak gönenmesidir.

 

Rauf Denktaş Anıldı

LTB Başkanı ve Meclis üyelerinin İzmir’e gelişlerinin KKTC kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın ölüm yıldönümüne (13 Ocak 2012) rastlamasının da başka bir anlamı oldu. Kıbrıs Türklerinin davasının yılmaz savunucusu ulusal kahramanımız da anıldı bu vesile ile.

Kurulduğu günden bugüne haksız bir ambargoya maruz kalan KKTC’nin sıkıntıları olduğubiliniyor. Bu sıkıntılardan Lefkoşa Belediyesi de etkileniyor elbette. Ancak, Sayın Mehmet Harmancı’nın Başkan olduktan sonra izlediği iktisadi ve toplumsal siyasetler, Belediyenin nefes almasını ve gelişmesini sağlamış. Kentin iyi bir yönde geliştiğini öğrendik. Belediye yönetimi, özellikle sosyal belediyeciliğin çok iyi örneklerini veriyor, halka sıcak bir şekilde dokunuyor.

Gidenler bilir. KKTC kentleri yoğun bir imar hareketlenmesi yaşamakta. İnşaatların çoğalması kentin yenilenmesi bakımından olumlu görülebilir. Ama bu hızlı gelişmenin yönetilebilmesi de sorunlu. Alt yapı eksikliği, daha fazla yeşil alan gereksinimi, trafikteki sıkışıklık, Türkiye’den göç edenlerle yerli halk arasındaki sürtüşmeler, aşılması için uğraş verilen sorunlardan bazıları.

 

Uluslararası Gerginlikler

Sıkıntıları sorgularken, Kıbrıs’ın stratejik konumunu da dikkate almak gerekiyor. Ülkemiz açısından stratejik önemi tartışılmaz. Ancak Akdeniz’de hakimiyet kurmak isteyen güçler için de çok hassas bir bölge. İngilizlerin yıllardır Ada’da üs bulundurması boşuna değil. Şimdi de ABD ve İsrail kodamanları, kendi lehlerine olacak bir çözüm için Türk tarafını sıkıştırıp duruyor.

İsrail açıklarında deniz altında doğal gaz bulunması ittifakların değişmesine neden oldu. ABD, İsrail, Yunanistan, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) yakınlaşması 2018 Baharında düzenlenen “Noble Dina” tatbikatında iyice belirginleşti. ABD yönetiminin İsrail ve GKRY’de üs peşinde koştuğunu medyadaki haberlerden öğreniyoruz.  Exxon – Mobil şirketinin tatbikatlardan hemen önce bölgeye Türkiye tarafından tepkiyle karşılanan doğal gaz arama gemisi göndermesi de dikkat çekici bir girişim.

Kıbrıs Adası çevresinde Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) tartışmasına, Türkiye aleyhine tutum alarak müdahil olan Mısır ve Libya’nın kararlarının değişmesi için yetkililerin çok dikkatli olması gerekiyor. “Müslüman Kardeşleri” destekleyen İhvancı siyasetler, Suriye ve Mısır’da ülkemizin çıkarlarının savunulmasını güçleştiriyor. Bu yaklaşımın değiştirilmesi gerekli. Bu gibi ikircikli yaklaşımlara karşın Türk Silahlı Kuvvetleri Donanmasının üs kurma girişiminin, Türkiye’nin çıkarlarının korunmasında olumlu bir rol oynayacağı açık.

Yasemin kokulu Lefkoşa kardeşliğinden, Kıbrıslı kardeşlerimizle ortak güvenlik siyasetlerine geldik. Görülüyor ki dayanışmamız, yalnızca toplumsal, kültürel, sportif etkinliklerde değil stratejik kararlarda da olacak.

 

Hüzün dolu Ocak ayı

Ocak, karanlık güçlerin merkezi Amerikancı Gladyo’nun ülkemizin değerlerini hedef aldığı bir ay sanki. Atatürkçü Düşünce Derneği kurucularından Prof. Dr. Muammer Aksoy 31 Ocak 1990, FETÖ ve PKK ihanetinin ipuçlarını veren uyarılarını yaparken katledilen gözüpek gazeteci Uğur Mumcu 24 Ocak 1993, Diyarbakırlıların bağrına bastığı Emniyet Müdürü Gaffar Okkan 24 Ocak 2001 tarihlerinde karanlıklarda kalan suikastların kurbanları oldular. Onları ve diğer Gladyo kurbanı vatanseverleri saygı ve sevgiyle anıyorum.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test