Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Bir çözüme doğru gidiliyor

18.1.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Suriye’de son birkaç günde yaşanan gelişmelere bakıldığında hem ABD’yi, hem Türkiye’yi hem de PKK’nın uzantıları olan PYD/YPG‘yi ilgilendiren bir çözüme doğru gidilmekte olduğu söylenebilir. Henüz nasıl bir karar alınacağı ve bu kararın ne şekilde uygulanacağı belli değildir. Ama önerilen çözümün Türkiye’nin yararına olup olmayacağı tartışılır. Eğer Türkiye’nin ilk kez 2014 yılında önerdiği “güvenli bölge” tesis edilirse Türkiye; Fırat’ın doğusunda, Irak sınırına kadar yaklaşık 550 Km. genişlikte ve 32 Km. derinlikteki bir alanı askeri harekata gerek kalmadan kontrolü altına almış bir ülke olarak diplomatik başarısıyla adından söz ettirecektir. PKK ve uzantıları; Türkiye’nin baskısından kurtulacak, güvenli bölgenin dışında (bölgenin güneyinde) varlığını pekiştirecek ve teşkilatlanmasını tamamlayacaktır. ABD ise yine IŞİD’le mücadele bahanesiyle PKK ve uzantılarını himaye ederek Suriye’nin kuzeyindeki Kürt yapılanmasını hayata geçirmek ve İsrail’in güvenliğini sağlamak hedefinde önemli bir aşamayı daha geçmiş olacaktır. Bunlar Türkiye’nin bekası için yeterli olacak mıdır?

“Güvenli bölgenin kontrolünün Türkiye'de olacağı, Fırat’ın batısındaki bölgelerin yerel halk ve yerel kent konseyleri tarafından yönetildiği, benzer bir modelin Münbiç'te ve Fırat'ın doğusunda da rahatlıkla uygulanabileceği” ifade edilmektedir. Herkes Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunmasından söz etmektedir ama bu durum Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunması amacına hizmet etmeyecektir. Irak’ta olduğu gibi Suriye’nin kuzeyinde de güçlendirilecek yerel unsurlar, aldıkları dış destekle, zaman içinde “güçlendirilmiş yerel yapılara” dönüştürülecektir. Irak’tan sonra Suriye’nin toprak bütünlüğünün ve üniter yapısının da zarar görmesi; Türkiye’yi tehdit eden terör örgütünün, Türkiye’nin kontrolü dışındaki bölgelerde “güvenli geri üs bölgeleri” tesis etmesinin yolunu açacaktır. Suriye’deki bu yapılanma; sonraki süreçte Türkiye’nin toprak bütünlüğünü ve üniter yapısını ciddi şekilde tehdit edecek bir model olacaktır.

 

Suriye’nin kuzeyinde merkezi yönetim devre dışı kalmıştır. Herkes Suriye’de kendine müzahir bir grubu koruyup kollama bahanesi ile ülkenin dört bir tarafında faaliyet göstermektedir. Bu arada IŞİD’in arkasında kimse görünmüyor ama en büyük tehdit olarak gösterilmektedir. Hem de kimseden hiçbir destek almadığı (!) halde süper güçlerin yıllardır baş edemediği, ABD ve PKK uzantılarının kontrolündeki Münbiç’in orta yerinde bile bomba patlatarak ABD askerlerini öldürebilecek kadar güçlü bir tehdit… Böyle bir ortamda Suriye’nin toprak bütünlüğünün ve üniter yapısının korunmasından bahsetmek hiç de inandırıcı değildir. Suriye toprak bütünlüğünü kaybedebileceği bir sürece girmiştir. Türkiye bütün planlarını buna göre yapmalıdır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test