Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Konukoğlu Antep’te kalınca kent atağa geçti

18.1.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

 

Soldan sağa: Refleks Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Mehmet Uluğtürkan, Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Vahap Munyar, Dünya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hakan Güldağ, Sanko Holding Onursal Başkanı Abdülkadir Konukoğlu, Sanko Holding Basın Yayın Müdürü Cengiz Halil Çiçek, EGD Başkanı Celal Toprak, Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İbrahim Ay.

Bir grup gazeteci ile birlikte Gaziantep’teyiz.. Bu kent sevgili meslektaşımız Vahap Munyar’ın ifadesiyle moral düzeltiyor.

Çevresine ışık saçıyor. Gaziantep birçok kenti geride bırakıp ekonomide ilk sıralarda yer almayı başardı.

Yılların Adanası onun gerisinde kaldı. Bu sorunun yanıtını arayanlara yine bir meslektaşımızın verdiği bize de doğru gelen yanıtı aktaralım:

- Sabancı Adana’dan gitti. Adana böyle oldu. Konukoğlu Antep’te kaldı. Antep bu sıçramayı yaptı.

Evet aynen durum böyle. Gaziantep şu anda 7 organize sanayi bölgesi için koşuyor. Türkiye’de en fazla organize sanayi bölgesi olan kent haline geldi. Elinizi uzatsanız her yerde Konukoğlu veya Sanko var.

Kebap ve lahmacunda bile Konukoğlu adı geçiyor. Ve o grubun Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu ile birlikteydik. Gaziantep’e geliş nedenimiz olan ödül töreninde.

Sohbet ettik Konukoğlu’yla… Yanımızda CHP Milletvekilleri Bayram Yılmazkaya ve İrfan Kaplan’la birlikte… Yılmazkaya’ya takıldı “Milletvekili oldu Gaziantep iyi bir kalp doktorunu kaybetti” dedi Konukoğlu…

Antep’te kalmayı kendi tercih etmişti. Bu yüzden Antepliler ona şükran duyuyor. O da bu şükranı boşa çıkarmıyor. Antep’ten kazandığını Antep’e harcıyor. Türkiye’nin en büyük üniversite hastanelerinden birine tam destek oluyor.

Attığı adımlar, getirdiği yeniliklerle Türkiye’de örnek alınan Abdülkadir Konukoğlu’nun Onursal Başkanı olduğu Sanko Holding’in Basın Yayın Müdürlüğünü Ekonomi Gazetecileri Derneği Üyesi Cengiz Halil Çicek yapıyor.

Çicek geçtiğimiz günlerde yapılan EGD Gecesi’nde meslekte çeyrek asrı doldurduğu için plaket almaya hak kazandı.

EGD Yönetimi plaketi kendisine bu ödül gecesinde takdim etti. Geçmişi öyle çok eskilere dayanmayan ekonomi gazeteciliğinde artık duayenler ortaya çıkmaya başladı. Cengiz Halil Çicek bu isimler arasına girdi.

Bu arada Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İbrahim Ay ile yönetimi kutlamak gerekiyor. Muhteşem bir etkinlik yaptılar. Eşlerinin de yardımı ile öyle dev etkinlik kuruluşlarının yapamayacağı bir organizasyonu başardılar.

Ve bu müthiş gecede ödül alan bütün Antepli gazeteciler mutluydu. İşte o mutla isimler:

Köşe yazısı

1 - Hasan Akpınar ( Telgraf Gazetesi)

2 - Ali Rıza Torun ( Sağlık Dünyası)

3 - Semra Öztürk ( Ekspres Gazetesi)

 

Haber kategorisinde

1- Sait Vakkas Yağcı ( İhlas Haber Ajansı)

2 - Çetin Karabıyık ( Güneş Gazetesi)

3 - Feride Pelin İnal ( Anadolu Ajansı)

 

Röportaj kategorisinde

1 - Okan Çelik ( Telgraf Gazetesi)

2 - Mustafa Tekin Çiçek ( Dünya Gazetesi)

2 - Tayyar Şafak Salıcı ( Face Dergisi)

 

TV Haberciliği kategorisinde

1 - Mustafa Kanlı ( Demirören Haber Ajansı)

2 - Lider Olgun ( İhlas Haber Ajansı )

3 - Rıdvan Korkulutaş ( Anadolu Ajansı)

 

Fotoğraf kategorisinde

1 - Kerem Kocalar ( Anadolu Ajansı)

2 - Abdülkadir Güneş ( İhlas Haber Ajansı)

3 - Eyüp Burun ( Demirören Haber Ajansı)

 

Sayfa tasarımı kategorisinde

1 - Hüseyin Akçaay ( Oluşum Gazetesi)

2 - Eray Ünver ( Telgraf Gazetesi)

3 - Nurcan Arar ( Referans Gazetesi)

 

Radyo yayıncılığı kategorisinde

1 - Ahmet Atılmış ( Şirinnar FM)

2 - Anıl Özmutlu ( Zeugma FM)

3 - Sibel Hüzün ( Kilim FM)

 

 

En başarılı TÜSİAD Başkanları arasında gösterilen Ümit Boyner bu defa farklı bir görevi üstlendi. Herkes de ona destek verdi.

 

Alkışlar Ümit Boyner ve Şükrü Ünlütürk’e

Bir süre önce isimlerindeki işadamı ibaresini değiştirip iş insanlarını kullanmaya başladıkları için bütün toplumun sempatisini kazanan TÜRKONFED ve TÜSİAD şimdi de sürdürülebilirlik konusunda en geniş ve kapsamlı birlikteliğin önünü açtı.

UNDP gibi konusunun uzmanı bir kuruluşla da işbirliği yapan bu iki önemli kuruluş “Hedefler İçin İş Dünyası Platformu” kurdu.

Platformun kuruluşunda iş dünyasının çok yakından tanıdığı iki ismin büyük katkısı oldu. Önce Şükrü Ünlütürk’ü anlatalım.

Hem TÜSİAD’ın hem de TÜRKONFED’in yönetiminde olan Ünlütürk her zaman çok özel projelere imza atmayı başardı.

Anadolu’da yaptıkları hala efsane gibi anlatılıyor. Adıyaman’da adı bir caddeye verilecek kadar benimsendi. Bu arada hemen belirtelim yaşarken çok az insanın adı bir caddeye veriliyor.

Şükrü Ünlütürk bu az insanla arasında yerini aldı. Her türlü çevre etkinliğine destek verdi. Kadınlarla ilgili çalışmaları hep destekledi. Gençlerin önünün açılmasında örnek oldu.

Hiçbir zaman bir göreve talip olmadı. TÜSİAD için adı başkan adayları arasında geçerken herkesi şaşırttı.

Samimi ve içten tavrı ile TÜSİAD ve TÜRKONFED camiasında sembol oldu ve bu defa görev gelip yine O’nu buldu.

Her iki kuruluşun yönetiminde olması nedeniyle köprü görevi yaptı ve Hedefler İçin İş Dünyası Platformu’nun kurulmasında bir numara oldu.

Bu yüzden TÜRKONFED Başkanı Orhan Turan onu bizzat ve özel olarak alkışlattı. Çünkü çok emek vermişti ama başkanlığı yine reddetmişti.

İşte o zaman çevre, kadın hakları, sürdürülebilirlik denildiğinde akla ilk gelen isme başvuruldu. Ümit Boyner’e bu sosyal sorumluluk projesi iletildi. Başına geçmesi istendi. Her zaman bu tür konulara duyarlığı bilinen Boyner görevi üstlendi.

Çünkü platform yoksulluktan iklim değişikliğine, toplumsal cinsiyet eşitliğinden çevreye kadar birçok konuda iyileştirme yapmayı hedefliyordu. Evrensel bir çağrı olan sürdürülebilir kalkınma hedefleri doğrultusunda çalışılacaktı.

Bu doğrultuda çalışacak belki de dünyanın ilk özel sektör inisiyatifiyle hayata geçirilmişti.

Dolayısıyla Hedefler İçin İş Dünyası Platformu’nun başkanı bu konuda tavrı çok iyi bilinen Ümit Boyner olmalıydı.

Öyle de oldu… Ve Ümit Boyner sorumuz üzerine ilk çağrısını yaptı:

- Kapımız herkese açık. Öyle dilekçe filan vermeye gerek yok. Herkesi bu önemli yolculukta yanımızda olmaya davet ediyoruz. Dünya bugün insanlık tarihinin en iyi zamanlarını yaşamasına rağmen küresel eşitsizlik tüm tarihteki en üst seviyeye erişti. Toplumsal cinsiyet eşitsizliğinden çevreye, adaletten iklim değişikliği ile yoksulluk ve açlığa uzanan sorunlar yaşanıyor. Hedefler İçin İş Dünyası Platformu odağına sürdürülebilir kalkınmayı alan, özel sektör inisiyatifiyle Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ile hayata geçirilmiş bir “düşünce-uygulama” platformu olarak da dünyada bir ilk niteliğinde. Bildiğiniz üzere ‘think tank’ kuruluşları düşünce üretir, politika önerilerini ortaya koyar. Oysa değişen dünyada düşünce kuruluşları da dönüşüyor. Artık ‘Think Do Tank’ çağındayız. İşte Hedefler İçin İş Dünyası Platformu düşünceyi etkin eylemlere dönüştürebilen bu “Think Do Tank” olacak.

 Sonra da Hedefler İçin İş Dünyası Platformu’nun kurucu başkanlığı üstlenen Ümit Boyner şu bilgileri paylaştı:

. Platform herkesi sürdürülebilir kalkınma ortak paydasında buluşturacak ve özel sektöre, kalkınmada nasıl bir çözüm ortağı olabileceğine ilişkin yol haritaları sunacak.

. Önümüzdeki iki yıl boyunca Platform, belirlenecek odak sektörlere yönelik analizler gerçekleştirecek. Bu analizler sonunda çok paydaşlı diyalogların başlatılması hedefleniyor.

. Özel sektör, kamu ve STK’lara yönelik politika ve strateji önerileri geliştirerek bunların uygulanmasına rehberlik edecek Hedefler İçin İş Dünyası Platformu, sahada somut projelerin uygulanmasına katkı sağlayacak.

. Birleşmiş Milletler’in yoksulluktan iklim değişikliğine, toplumsal cinsiyet eşitliğinden çevreye kadar 17 maddeden oluşan Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerini temel alacak Platform ile işletmelerin uzun vadeli başarısı güvence altına alınacak.

 

 

Sorumluluğumuzun farkındayız

Platforma tam destek veren TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik konuya ilişkin şu bilgileri verdi:

- Sürdürülebilir Kalkınma gündeminin kilitlerini, yarattığımız bu değer zinciri ile geliştireceğimiz yeni iş modelleri üzerinden çözebiliriz. İş dünyası liderleri olarak kurumlarımızın dört duvardan ibaret olmadığını biliyoruz. Artan sorumluluklarımızın ve etki alanımızın potansiyelinin de farkındayız.

 

 

40 bin firmaya ulaşacağız

TÜRKONFED Başkanı Orhan Turan ise platform ile ilgili şunları söyledi:

- Platform ile ekonomik büyüme ve istihdam mekanizmasının önemli bir parçası olan özel sektör, sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin gerçekleştirilmesinde önemli bir kaldıraç görevi üstlenecek. Anadolu’ya yayılan 40 bin firmaya ulaşan üye yapısını harekete geçireceğiz. Sadece kalkınma aracı değil, aynı zamanda kalkınmanın sağlayıcısı da olacak platform ile sorunlara entegre çözümler geliştireceğiz.

 

 

Sabiha Gökçen Havaalanı tam bir başarı öyküsü yazıyor. Avrupa'nın en önemli havaalanları arasına girdi.

 

İyi ki Sabiha Gökçen yapılmış

Büyük tartışmalar olmuştu yapımı sırasında… 10 yıl geride kaldı… Türkiye’nin en büyük ikinci havalimanı olan İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’ndan bahsediyoruz. Geçtiğimiz yıl yolcu sayısı 34 milyonu geçti.

Böylece yolcu sayısı açısından Türkiye’nin en büyük 2’nci, Avrupa’nın ise en büyük 13’üncü havalimanı konumuna geldi.

İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı, geride bıraktığımız 2018 yılında yolcu sayısını yüzde 9 artırdı.

Ve toplam 34 milyon 58 bin 917 misafirine ev sahipliği yaptı. Bir önceki yıl bu rakam 31 milyon 316 bin 109 olarak gerçekleşmişti. Öte yandan 2017 yılında 10 milyon 338 bin 816 olarak gerçekleşen dış hat yolcu sayısı ise 2018’de yüzde 13 oranında arttı ve 11 milyon 671 bin 870 olarak kayıtlara geçti. Geçen yıla göre iç hat yolcu artışı ise yüzde 7 oldu ve 22 milyon 387 bin 47 olarak gerçekleşti.

Öte yandan 2018 yılında Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan uçuş yapan yolcu uçağı sayısında toplamda yüzde 7 oranında bir artış elde edildi ve toplam yolcu uçağı sayısı 222 bin 985 oldu. Dış hat uçuşu yapan yolcu uçağı sayısı 2018 yılında yüzde 10, iç hat uçuşu yapan yolcu uçağı sayısı ise yüzde 5 oranında arttı.

Peki bu başarının mimarı Sabiha Gökçen Havalimanı işletmecisi İSG’nin CEO’su Ersel Göral gelişmeyi nasıl değerlendiriyor… İşte o değerlendirme:

- 2018 yılı bizim için rekorlar, başarılar ve ödüllerle dolu bir yıl oldu. Terminal işletmesini devralmamızın 10’uncu yıl dönümünde yolcu sayımızı 34 milyonun üstüne çıkartarak geçen yıla göre yüzde 9 oranında bir büyüme elde ettik. Ayrıca uluslararası yolcu sayısında da çift haneli büyüme elde ederek dış hat yolcu sayısını yüzde 13 oranında artırdık. 31 Temmuz 2018’de iç hatlar ek terminal binamızı hizmete soktuk. Sosyal sorumluluk projemiz ödüller aldı, almaya da devam ediyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 19 Kasım 2019 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 18 Kasım 2019 Pazartesi. Astrolojide tüm burçlar ve yükselenleri. 18 - 24 Kasım haftalık burç yorumları. Burçların aşk hayatı nasıl olacak?

Yazarlar
Website Security Test