Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

e-ticarette yerli ve milli dalgası iyi geldi

4.1.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

 

Turkcell'in yerli ve milli olarak kalmasında büyük emekleri olan Koray Öztürkler şimdi de e-ticarette yerli ve milli olmanın yollarını arıyor.

 

Koray Öztürkler, Türkiye’nin e-ticaret liderlerinden Hepsiburada’nın Kurumsal İletişim ve İlişkiler Grup Başkanı olunca Turkcell’deki başarısını bu önemli kuruma taşıyacağını düşünmüştü ekonomi dünyası…

Öyle de oldu. Yabancı devlerin akın akın geldiği e-ticaret alanında farklı olmanın getirdiği sorumluluğu yerine getirdi.

Sektöre önderlik etmeye başladı. Bilgileri paylaşıp sektörü yukarı çekmenin gayreti içinde oldu Hepsiburada…

Son olarak e-ticaret alışveriş alışkanlık ve eğilimleri bilgisini paylaştılar. Hepsiburada’nın yayınladığı trend raporu kapsamında 2018 yılında gerçekleştirilen alışverişlerde, 2017’ye göre yüzde 60’lık bir artış yaşandığına dikkat çekildi.

Daha da önemlisi bu artışta yerli milli ürünler öne geçmiş ve oradaki artış yüzde 100’ü geçmişti. İşte bu çok önemli bir fırsatı işaret ediyordu.

Raporda Hepsiburada’dan alışveriş yapan müşterilerin en çok tercih ettikleri ürünlerden, en fazla arama yapılan kelimelere, yerli ve milli ürünlere artan ilgiye ve il ile yaşa göre eğilimlere kadar birçok bilgi paylaşılıyor.

Türkiye’nin moralini düzelten raporda yer alan bilgilerin özetini aktaralım:

. 2018 yılında Hepsiburada’dan en çok alışveriş yapılan ilk 5 kategori; Temel Tüketim ve Gıda, Sağlık ve Güzellik, Kitap, Anne Bebek ve Oyuncak ile Hırdavat oldu.

. 2017’ye göre ise sipariş adetlerinde en çok büyüme gerçekleştiren ürün kategorisi; Ofis Kırtasiye olurken, kozmetik, müzik ve bahçe kategorileri takip etti. 2018 yılının Hepsiburada trend verileri incelendiğinde en fazla talep gösterilen ürünlerin başında bebek bezi, toz deterjan, akıllı bileklik, bulaşık yıkama kapsülü ve şarj edilebilir diş fırçası olduğu belirtildi.

. Hepsiburada trend raporu bu yıl Hepsiburada platformu üzerinden yerli ve milli ürünlere olan ilginin yüzde 100’e yakın artış gösterdiğini ortaya koydu.

Şimdi bu konuyla ilgili Hepsiburada Kurumsal İletişim ve İlişkiler Grup Başkanı Koray Öztürkler’in görüşlerini aktaralım:

. Hepsiburada olarak, açıklanan genel ekonomi programı ve söylemler çerçevesinde cari açığı önleyecek, yerli ürünleri destekleyen politikaları benimsedik ve düzenlediğimiz kampanyalarla yerli ürünlere olan talebin artmasını teşvik ettik.

.Ticaret Bakanlığımız tarafından yürürlüğe alınan ‘’Yerli Üretim’’ logosu yerli ürünlerin kolayca fark edilerek, tercih edilmesini teşvik edici güçlü bir uygulama oldu. Biz de platformumuzda yerli üretim ürün tanıtımında, bu logoyu yayınlandığı şekilde ürün görsellerimizde hemen kullanmaya başladık.

. Bu uyarlama ve çevresinde yaptığımız kampanyalar yerli milli ürünlere olan talebi olumlu anlamda arttırdı. Platformumuz üzerinden yerli ürünlere olan ilginin yüzde 100 oranında artmış olmasından da büyük mutluluk duyuyoruz.

 

 

Adana lider oldu en çok bebek bezi alındı

İnternette yapılan alışveriş sıklığını geçen yıla göre en çok artıran illeri açıklayan Hepsiburada sıralamayı; yüzde 104 Adana ve Denizli, yüzde 100 Malatya, yüzde 99 Kocaeli, yüzde 98 Diyarbakır yüzde 97 ile de Siirt, Aydın ve Trabzon şeklinde paylaştı.

. Alışveriş günü Cuma, Pazartesi

. Alışveriş saati 12:00 – 14:00 arası

. Alışveriş ayı Kasım, Eylül ve Ekim

. Her saniye 2 ürün satışı yapıldı

. 2018’de en çok 25-35 yaş grubu alışveriş yaptı.

.İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’dan sonra en çok alışveriş yapan il Kocaeli oldu. Kocaeli’ni Antalya, Muğla, Konya ve Balıkesir takip etti.

. 2018 yılının yıldızı ürünü bebek bezi

. Platform içinde 1.236 bin kez avize ürünü arandı

. Avizeden sonra 2018 yılı içerisinde en çok aranan kelimeler ise kulaklık, saat, halı ve bot oldu.

. Kadınlar 2018 yılında erkeklerden farklı olarak kitap ve anne bebek ürünlerini tercih ederken, erkekler telefon, bilgisayar ve hırdavat ürünlerini satın almayı tercih etti.

 

 

İTO Başkanı Şekib Avdagiç'in İstanbul üzerine verdiği bilgiler bu kenti ve ekonomiyi yönetmeye talip olan herkesin ilgi ile izlemesi gereken özellikle taşıyor

 

İstanbul’u yönetmeye talip olanlar bu bilgileri değerlendirmeli

İstanbul Ticaret Odası (İTO) yeni yönetimi ve yeni başkanı Şekib Avdagiç muhteşem bir performans ortaya koyuyor. Sadece geçtiğimiz yılın 28 Aralık tarihinde 4 önemli kuruluşla 4 önemli projeyi değerlendirmiş. Diğer günler de çok farklı değil.

İstanbul’a aşk ile hizmet etmeyi hedeflemiş bir başkan ve yönetim var İstanbul Ticaret Odası’nda… Yönetim bu anlayışta olunca İstanbul bir başka kanatlanıyor.

İstanbul markası bir başka ses getirmeye gündeme gelmeye başlıyor. Önümüzdeki yerel seçimlerde de adayların İTO’nnu bu performansından etkileneceğini ve İstanbul markası üzerine projeler geliştireceğini düşünüyoruz.

Çünkü İstanbul Türkiye demek… Çünkü İstanbul dünya demek. Çünkü İstanbul ekonomi demek… İşte İTO Başkanı Şekib Avdagiç’in İstanbul bilgileri:

. Geçtiğimiz yıl Ocak-Kasım döneminde her 100 dolarlık ihracatın 51 doları İstanbul’da yapıldı. 100 konuttan 17’si İstanbul’da alıcı bulurken, 100 yabancı ziyaretçiden 33’ü İstanbul’a geldi.

. Her 100 kurumlar vergisi mükellefinden 37’sinin İstanbul’da faaliyet gösteriyor. Avrupa’da en çok turist çeken 3’üncü, dünyada ise 9’uncu şehir İstanbul.

. Türkiye nüfusunun yüzde 18’i İstanbul’da yaşıyor.

Dünyanın en büyük metropollerinden olan İstanbul, 2018’in ilk 11 ayında 198 ülkeden 12.3 milyon yabancı ziyaretçi ağırladı.

. Bu da Türkiye'ye aynı dönemde gelen 37.5 milyon yabancı ziyaretçinin yaklaşık yüzde 33’ü demek.

. Türkiye’nin ekonomi, finans ve kültür merkezi İstanbul, ihracatta da rekora doymadı.

. İstanbul'un firmaları ilk 11 ayda 78.2 milyar dolarlık ihracat yaptı. 154 milyar dolarlık Türkiye ihracatının yaklaşık yüzde 51’ini tek başına İstanbul iş dünyası gerçekleştirdi.

. İstanbul havalimanları, Ocak-Kasım 2018 döneminde 94 milyon yolcu ağırladı. Aynı dönemde İstanbul'daki havalimanlarından, iç ve dış hatlarda 641 bin sefer gerçekleştirildi.

. Türkiye’de 2018'in ilk 11 ayında 1.2 milyon konut satıldı. 207 bin konut ise yani Türkiye’de satılan konutların yüzde 17’si İstanbul'da alıcı buldu.

. İstanbul'daki bankalarda geçtiğimiz yıl eylül ayı itibariyle toplam 924 milyar TL mevduat bulunuyor. Aynı dönemde 81 ildeki mevduat toplamının 2.1 trilyon TL olduğu düşünüldüğünde, İstanbul'un payı yüzde 43'ü aşıyor.

. İstanbul Ticaret Odası’na bağlı 432 bin işletme faaliyet gösteriyor. Geçtiğimiz yıl 55 bin firma İTO'ya kuruluş kaydını yaptırdı. Türkiye’deki her 10 şirketten 4’ü İstanbul’da kuruldu.

. İstanbul'daki 15 Temmuz Şehitler ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinden yılın 10 ayında 97 milyonu aşkın araç geçerek Avrupa ve Asya arasında yolculuk yaptı.

. Ekim 2018 itibariyle Türkiye'de bulunan 12.3 milyon adet otomobilin 2.8 milyonu İstanbul'da bulunuyor. Bu da her 100 otomobilden 23’ünün İstanbul’da bulunduğu anlamına geliyor.

. Küresel yatırımcılara büyük bir güven veriyor. 8.500 yıllık geçmişiyle mega kent İstanbul; Türkiye ekonomisinin kaptan köşkü olmayı sürdürüyor.

. Türkiye'deki 77 vakıf yükseköğretim kurumunun 48’i İstanbul’da. Bu şehirde yaşayan her 5 kişiden biri öğrenci.

Bu bilgilere baktıktan sonra yerel seçimlerde İstanbul’u yönetmeye talip olanların da söylemeleri gerekenler olduğu ortaya çıkıyor.

Peki bu bilgiler başka ne anlama geliyor. “İstanbul’da işler yolunda gidince Türkiye ekonomisi de gelişip büyümeye devam ediyor demektir” diye devam ediyor Şekib Avdagiç ve şu noktaların altını çiziyor:

-  Sadece atasözlerimiz değil rakamlar da gösteriyor ki, İstanbul’un ‘taşı toprağı altın’ olmaya devam ediyor. Bu imaj, geçmişin belleklerimize kazıdığı bir söz değil. Rakamların zihnimize kazıdı bir gerçeklik. Dolayısıyla biz büyük bir gururla söylemeye devam ediyoruz: İstanbul, Türkiye ekonomisini sırtlayan şehirdir, ana rotasını çizen şehirdir.

 

 

 

 

 

Berat Albayrak tarafından yapılan KDV ve ÖTV indirimlerinin devam edeceği açıklaması  Davut Doğan Ali Haydar Bozkurt ve İsmail Erdoğan gibi sektörün önde gelen isimleri tarafından müjde olarak nitelendi.

 

Herkes derin bir oh çekti KDV ve ÖTV indirimleri uzadı

Yıl biterken konut, beyaz eşya, mobilya ve otomotiv sektörleri Hazine ve  Maliye Bakanı Berat Albayrak’tan gelecek açıklamaya odaklanmıştı. Hatta sektörün önde gelen isimlerinden Davut Doğan “güne iyi başladık indirimler devam ederse yıla da iyi başlayacağız” diye sosyal medyada paylaşım yapmıştı. Beklenen açıklama geldi. Yılın son dakikalarında hem de sosyal medya üzerinden. Berat Albayrak adeta yeni yıl müjdesi verdi bu önemli sektörlere…

Katma değer vergisi (KDV) ve özel tüketim vergisi (ÖTV) indirimleri Cumhurbaşkanı Kararı ile 3 ay daha uygulanacaktı.

Buna göre, konut satışlarında KDV oranları 31 Mart 2019'a kadar yüzde 18 yerine yüzde 8 olarak uygulanacak. Tapu harçlarında yüzde 4'ten 3'e indirim bu tarihe kadar devam edecek.

Mobilya sektöründeki KDV oranı yüzde 18 yerine, yüzde 8 olacak. Beyaz eşyada uygulanan ÖTV oranları da sıfırlanmış olarak devam edecek.

Otomotivlerde de 1600 cc altı motorlu araçlardaki ÖTV'de 15'er puanlık indirim devam edecek. Ticari araçlarda KDV oranları da yüzde 18 yerine yüzde 1 olarak devam edecek.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın müjdesine ilk değerlendirme otomobilcilerden geldi.

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Başkanı Haydar Yenigün, Berat Albayrak ve yardımcılarının sektörü can kulağıyla dinleyip büyük bir özveriyle desteklemesine teşekkür etti.

Sonra sektörün önemli isimlerinden Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış Üst Yöneticisi (CEO) Ali Haydar Bozkurt şu tespiti yaptı:

. ÖTV ve KDV düzenlemesinin yürürlüğe girmesinden önce ekim ayında tüketicilerimiz lehine olan indirim kampanyamızı devreye almıştık. Ocak ayında da aralık ayı fiyatlarıyla bu kampanyaya destek vermeyi sürdüreceğiz.

Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜMSİAD) Başkanı Yaşar Doğan, ÖTV ve KDV indirimlerinin 3 ay uzatılmasının enflasyonla mücadeleye verilen desteği artıracağını vurguladı.

Mobilya Sanayi İş Adamları Derneği (MOBSAD) Başkanı Nuri Gürcan da indirimin uzatılması kararını olumlu karşıladıklarını söylerken şu önemli noktaya dikkat çekti:

. Düğün sezonunun açılmaya başladığı bir dilimde, satışlarımızda en az yüzde 20’lik bir artış sağlayacaktır. Ancak maliyetlerimizde yüzde 70’lere varan bir artış söz konusu. Talebimiz KDV indiriminin en azından 2019 yılı boyunca devam etmesidir.

Zücaciyeciler Derneği (ZÜCDER) Başkanı İsmail Erdoğan ise ÖTV indiriminin uzatılmasıyla düğün sezonunun açıldığı dönemde, satışlarının yaklaşık yüzde 25 oranında artmasını beklediklerini kaydetti ve şöyle konuştu:

-  Zücaciye kısmında ise en başından beri talep ettiğimiz KDV'nin yüzde 18'lerden yüzde 8'e alınması ve bunun sektörün geneline uygulanması 2019 yılı içerisinde sektörel bazda beklediğimiz başkaca önemli bir beklenti. Yani diğer sektörlerde olduğu gibi züccaciye kısmında da KDV’ler yüzde 8 olmalı.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 20 Mayıs 2019 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova, Ba...

Günlük Burç Yorumları Aşk 19 Mayıs 2019 Pazar. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova, Balık ...

Yazarlar
Website Security Test