Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Trump kararından Türkiye kazançlı çıkacaktır

28.12.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

ABD'nin sürpriz bir şekilde açıkladığı Suriye'den çekilme kararının yarattığı şaşkınlık ve belirsizlik devam etmektedir. Bazı Temsilciler Meclisi üyeleri karara karşı olduklarını açıklarken, İngiltere de tepkisini dile getirmiştir. Rusya başlangıçta Amerikan askerlerinin çekildiğine ilişkin bir işaret bulunmadığını söylemiş, bilahare gelişmeleri bekleme yoluna girmiş durumdadır.

Trump'ın kararının ardında yatan nedenleri tespit etmek kolay değildir. Geçtiğimiz aylarda bir dizi hukukî skandal iddiaları nedeniyle aleyhinde oluşan kamuoyunu yatıştırmak nedenler arasında sayılabilir. Amerikan toplumu Afganistan ve Irak deneyimlerinden sonra yeni bir başarısızlığa ve gençlerin tabutlarının ülkeye gelmesine razı değildir.

Trump ayrıca, Türkiye ile PYD/YPG yüzünden çatışmaya varabilecek bir gerilime girmek istememiştir. ABD'nin Suriye'den çekilme kararı öncesinde Rusya ile danıştığı ve plan yaptığı yolunda iddialar bulunmaktadır. Bunun ne derece doğru olduğu zamanla belli olacaktır.

Trump kararının kaybeden ve kazananlarını saymak gerekirse ilk sırada İsrail yer alır. İsrail Suriye'deki Amerikan varlığını İranlı Şii milislere karşı bir kalkan olarak görmekte idi. İsrail'in Suriye'deki Hizbullahı vurması Rusya'nın verdiği hava savunma sistemi ile daha zor hale gelecektir.

ABD'nin çekilmesi ile YPG Türkiye ile Suriye'nin Baasçı rejimi arasında kalacağı değerlendirmesi yapılmaktadır.

Irak'ın da İŞİD tehdidini yeniden duyacağı açıktır.

Öte yandan Türkiye'nin Trump kararından kazançlı çıkacağı açıktır. Cemal Kaşıkçı cinayeti ertesinde elindeki delilleri iyi kullanan Türkiye Suudi yönetimine karşı bir başarı sağlamıştır. Bu başarının Trump kararında etkili olduğu söylenebilir.

Vaşington'daki şahinlerin isteği doğrultusunda İran'a yöneltilebilecek Amerikan askerlerinin bölgeden çekilmesi ise İran için bir kazanç olacaktır.

Esad rejiminin Suriye'nin tamamında egemen olmasını isteyen ve çıkarı bu sonuçta olan Rusya, Trump'ın kararından fazlasıyla kazançlıdır. Rusya bölgedeki ağırlığını korumak ve süper güç olduğunu kanıtlamak yolunda Suriye iç savaşı ile çok merhale kat etmiştir.

Bundan böyle Suriye yönetimi Kürtleri kendi yanına çekme çabası içinde bir politika izleyecektir. ABD'nin Suriye'den çekilmesi kısa sürede olmayacaktır. 100 güne kadar uzanan bir takvimden söz edilmektedir. Dolayısıyla Türkiye'nin Fırat'ın doğusuna yapmayı tasarladığı harekatın gerçekleşmesi de gecikecektir. Tabii burada Rusya'nın ikna edilmesini de hesaba katmak gerekecektir.

Trump Noel münasebetiyle Irak'taki Amerikan askerlerini ziyaretinde yaptığı açıklama ile Suriye'den çekilme kararı alınmış olsa da Irak'ı üs olarak kullanarak gerekli müdahalelerin yapılabileceğini söylemiştir. Böylece Trump kararlarının belirsizliği bir kere daha ortaya çıkmıştır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test