Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

2019’da turizmin iki sıkıntısı var...

28.12.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ülkemiz birkaç gün sonra  yeni bir yıla girecek. 2019... Hayırlara vesile olur ve güzel bir yıl yaşarız inşaallah. Ancak turizm gibi sulh, sükunet ve huzurun istendiği bir konuda, sınırlarımızdaki olaylar ve gidişat, bizim için biraz sorunlara da vesile olabileceğini düşündürüyor. Özelllikle birden bire ortaya çıkan Amerika’nın “Suriye’den çekiliyorum” iddiası ve kararı, acaba hakikaten bir çekilme olacak mı sorusunu akıllara getiriyor.

Zira Amerika neden palas pandıras Suriye ve Irak’ta belirmiş ve sorunlara vesile olmuştur? Bunun nedeni bellidir; her iki ülkedeki petrol ve doğalgaz kaynakları ve buralarda Rusya’nın mevcudiyeti ve İsrail’e verdiği vaat edilmiş topraklarda bir “Kürt” devleti kurma sözü...

Peki ne oldu da bunlardan vazgeçti? Veya vazgeçer gibi mi yaptı? Başkan Trump'a güvenmek ne derece doğru, bilemiyorum. Ben hiç bir zaman güvenemem; bizi oyalamak amacıyla veya başka hesaplar için mi bunları yapıyor? Her şey mümkündür ve soru işaretidir...

Eğer bu karmaşa devam eder de dengeler iyice değişirse, bizim yurt dışındaki imajımızda yine endişeli durumlar ortaya çıkar. Bundan da ilk önce etkilenecek olan, turizm sektörümüzdür...

2019 için birinci sıkıntı bu konudur. İnşallah yanılırız ve endişelerimiz de boş çıkar...

 

Gelelim ikinci sıkıntıya...

Çok değil ama iyi denebilecek bir sezon geçirdik. Birçok yaralar aldığımız önceki iki yıla göre 2018’de şanslı idik. Sayıca iyi bir gelen turist miktarını yakaladık. Ayni parlak işaret, “turizm gelirleri” konusunda olmadı ise de yine de şükür diyenlerin sayısı fazla.

Türkiye’nin iyi bir talihi de turizm sektörünün önemli figürlerinden birçoğunda faaliyeti olan ve başarılar gösteren bir şirketin sahibinin Turizmi Bakanı olarak yeni sistemde görev alması oldu.

Konuşmalarını ve kararlarını takip ediyorum. Bazılarında heyecanlı ve atak. Biraz tedirginlik yaratan söylemleri olsa da genelde iyi dokunuşları olmaktadır. Özellikle “Kurulacak Fon” konusundaki beyanlarının pekiyi anlatılamadığını zannediyorum.

Karar doğru, ancak kuruluş ve yönetim aşamalarındaki fonksiyon, plan, program ve iştirak payları ile yönetimde sektörün öğelerinin yer alma ve etkinlikleri konusunda pek açık söylemlerin olamadığı ve anlaşılamama sıkıntısı var gibi duruyor. Ancak işin başında ve dar bir ekiple çalıştığı ve dışardan aldığı bürokratların da yeni yerlerine alışmaları zaman alacağından, yakın zamanda durum açıklığa kavuşur diye umuyorum.

Ancak benim endişe ettiğim konuların başında, özellikle AB ülkelerinin turistlerinin ve Uzak Doğu ülkelerinin taleplerinde, servis ve kalite konusunda biraz fazlaca titizliğinin olacağı...

Sıkıntılı yıllarda sektörü terk eden personelin ve yöneticilerin noksanları nasıl giderilecek, merak ediyorum.

2019 senesi sezonunda bu hususların sıkıntı yaratacağından endişeliyim.

Bunun yanında, personel ve yatırımcılardan kaynaklanan sorunlar da vardır. Eğitim veren okullarının bir kısmı Milli Eğitim Bakanlığı’na devredilmiş, bunların yönetimi başarılı olmayınca Milli Eğitim bu okulları kapatmış, tesislerini, bina ve otellerini diğer teşkilatlara dağıtmıştır.

Bunlardan biri de İzmir Balçova’da yaşanmıştır. Turizm Bakanlığı’nca istimlak edilip yapılan okul binası, ne yazık ki kaymakamlık binasına çevrilmektedir. Buna hakları yoktur.

Bu, bakanlığımızın bir ayıbından başka bir şey değildir.

Durumu Sayın Bakan’ın dikkatine sunmak istiyorum. Lütfen her şeyi ile bakanlığımızın bu eğitim tesisini bırakmayınız ve Gümüldür’deki eğitim otelinize de sahip çıkınız. İzmir’deki müdürlüğünüzde bilgiler vardır.

Balçova Turem, Özel İdare Tesisleri ve Gümüldür’deki yazlık otel ile kombine bir tesis olarak kurulmuştur. Her şeyi bakanlık bütçesinden karşılanmıştır. Turem binası “eğitim” amaçlı olarak konumlandırılmıştır. Bakanlığın Gümüldür’deki tesisi ise sıkıntıdadır ve eğitimden uzak amaçla kullanılmaktadır. Kira bedelinin ödenmesinde sıkıntı olduğu ifade edilmektedir. Sayın Bakanın ilgileneceğini zannediyorum.

Eğitim, turizmin en önemli unsurudur. Turizm, keyfe hitap eder ve buradaki aksaklıkları hiçbir şeyle telafi edemezsiniz. Sayın Bakan, konuyu bilen bir insansınız. Başarılarınızın en büyük önceliği bu olmalıdır. Zaten eğitim hakkındaki çalışmaları ön plana almanız çok olumludur.

Görüntü şudur; Türkiye genelinde tesisler ne yazık ki eğitimli müdür, genel müdür ve kilit personel sıkıntısı çekeceklerdir.

Yatırımcılar ise nedense bu personeli yetiştirmek yerine diğer tesislerden transfer politikasını daha kolay görmektedirler. Ayrıca maaş, ücret veya geçici-daimi personel dengesi ise ne yazık ki pek başarılı değildir.

Yazlık tesislerin kışın kapanması nedeniyle personel işsiz kalıp sektörden uzaklaşmaktadır.

Bütün bu aksamalar, benim 2019 sezonu endişelerimin yalnızca iki konusudur.

Çalışmalar yapılırken, sektörel koordinasyonların ve yalnız sektör STK’larını değil, bu işte yetişmiş kişi ve yöneticilerin de fikirlerinin alınması ihmal edilmemelidir.

Bunlara çare bulunmasını ve geleceğin başarılarla dolu olmasını ümit ediyorum.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 2 Haziran 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

YouTube'da faaliyet gösteren Gerçek Hikayeler isimli kanal ''çocuk istismarı'' yaptığı gerekçesiyle Twitter'da gündem oldu. Kanal için birçok kullanıcı, kanalın şikaye...

Günlük Burç Yorumları Aşk 1 Haziran 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Haziran ayında burçların aşk hayatını neler bekliyor?

Yazarlar
Website Security Test