Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

2019 yılına yaklaşırken

21.12.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Yeni bir yıla gireceğiz. Doğal olarak her kesimin yeni yıla bakış açısı ve beklentileri farklıdır. Beklentileri iç ve dış ekonomik gelişmeler ile her ülkenin ekonomik yapısı ve uyguladıkları politikalar etkileyecektir.

Bu aşamada beklentilerin bir özetini çıkarmak yararlı olacaktır.

2019 yılında dünyada bir ekonomik durgunluk, düşük büyüme hızı ve yine düşük faizler beklenmektedir. FED’in de, faiz artırımı konusunda agresif olmayacağı tahmin edilmektedir. Bu durum, gelişmekte olan ve döviz açığı veren ülkeler için avantajdır. Ancak, FED’in ve Avrupa Merkez Bankası’nın bilanço küçültmeye devam edeceği unutulmamalıdır. Yani piyasalara yeni bir kaynak verilmesi söz konusu değildir.

İngiltere’nin AB’den ayrılışı ile ilgili belirsizlik devam etmektedir. Aynı şeyi ABD-Çin arasında süren ticaret savaşı için de söylemek mümkündür. Bilindiği gibi, ABD Çin’den yapacağı 200 milyar dolarlık ithalata ek vergi koymayı planlamış, Çin karşılık vereceğini açıklamış ancak taraflar 90 günlük bir müzakere süreci üzerinde anlaşmışlardır. Bu süre içinde taraflar ek vergi koymayacak ve yeni vergi getirmeyeceklerdir.

ABD’nin İran’a uyguladığı ambargo devam etmektedir. Ambargo, küresel durgunlukla beraber petrol fiyatlarını etkilemektedir. Petrol fiyatlarının düzeyi enerji ithalatçısı olan ülkemizi yakından ilgilendirmektedir.

Bütün bu gelişmelerin, küresel ekonomik sistemi, dış ticaret yapısını ve ülkelerin büyüme oranlarını etkileyeceği açıktır.

Ülkemizin ekonomik büyümesi ivme kaybetmektedir. 2018 yılının ilk çeyreğinde % 7,2 ve ikinci çeyreğinde % 5,3 oranında büyüyen ekonomi,3. çeyrekte  % 1,6’lık bir büyüme gösterebilmiştir. Bu yılsonu itibariyle beklenti % 2-2,5’tur. 2019 yılında ekonominin daha da yavaşlayacağı ve ancak %2’lik bir gelişme göstereceği tahmin edilmektedir.

Büyüme hızındaki gerilemenin doğal sonucu ekonomide durgunluk ve işsizliğin artmasıdır. Nitekim. Eylül ayı itibariyle işsizlik oranı % 0,8’lik bir artışla %11,4’e yükselmiştir. Gençler arasındaki işsizlik oranı ise % 21,6 olmuştur.

2019 yılı ekonomisine iyimser şekilde bakanlar vardır. Bu kesime göre, kurlarda nispi bir gerileme vardır. Kur oynaklığı azalmıştır. Enflasyon % 1,44 oranında olsa bile düşüş eğilimine girmiştir. Petrol fiyatları azalmaktadır. Faizler de gerilemektedir. Cari açık, büyüme oranının düşmesi, ithalatın ve iç talebin gerilemesi etkisiyle olsa bile azalmaktadır. Cari açığın 30 milyar dolara kadar düşmesi söz konusudur.  Böylece dış kaynaklara ihtiyaç ta daha az olacaktır.

2019 yılı için karamsar tablo çizenler de vardır. Bunlara göre, ekonomik durgunluk artacaktır. Yerel seçimler dolayısıyla harcamaların artıp, artmayacağı, mali disiplinin korunup korunmayacağı bilinmemektedir. Bu alanda yapılacak tercih enflasyon oranının belirleyecektir. Piyasaları canlandırmak için bazı sektörler bazında uygulanan ÖTV ve KDV indirimlerinin devam edip etmeyeceği belli değildir. Enflasyonda sürdürülebilir bir düzey sağlanmasından önce Merkez Bankası’nın faiz indirimine gitmesi dengeleri bozacaktır. Yapısal reformlara henüz el atılmamıştır. Bu durumda, ekonomideki gelişmeler geçici nitelikte olacaktır. Fırat’ın doğusuna yapılacağı açıklanan müdahalenin süresi ve kapsamı ile ekonomiye etkisi bilinmediğinden, bir belirsizlik durumu yaşanmaktadır.

İyimserler mi, karamsarlar mı haklı çıkacaktır? Dünyada ki gelişmeler beklentiler doğrusunda mı gerçekleşecektir?  Bunları yaşayarak öğreneceğiz. Ancak, gelişmeler hangi yönde olursa olsun, kaybetmeyeceğimiz en önemli kavram umudumuz olmalıdır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 18 Haziran 2019 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak,...

Günlük Burç Yorumları Aşk 17 Haziran 2019 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, B...

Günlük Burç Yorumları Aşk 16 Haziran 2019 Pazar. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Hafta sonu burç yorumları. Haziran ayı burç yorumları.

Yazarlar
Website Security Test