Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

2018 rüzgâr gibi geçti

21.12.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Bir yılın daha geride kalmasına on günden az bir süre var. Bizde 2018 yılı piyasalar adına nasıl geçmiş bir bakalım istedik. Ülkemiz adına çok parlak bir yıl olmadığını söylemek için veriye, bilgiye gerek yok. Herkes zaten cebinden biliyor, işinden biliyor.

Büyük felaketlerden sonra sunucuların beylik sözlerinden biridir: “Hasar tespit çalışmalarına başlandı” demek. Bu cümlenin ,”ölen öldü kalan sağlar bizimdir” veya “olan oldu bu saatten sonra enkazı kaldırmak ve bir daha tekrarlanmaması için çalışılmaya başlandı.” gibi anlamlar içerdiğini düşünmüşümdür.

2018 yılbaşı henüz kapımızı çalmadan bu yıl yaşanacaklara dair ipuçlarını büyük yabancı fonların direktörleri, yüksek perdeden vermeye başlamışlardı. Bu ifadelerin beni rahatsız ettiği ve incitici bulduğum hakkında birkaç yazı da yazmış olduğumu hatırlıyorum.

Faizin artırılması gerektiği aksi takdirde kurdaki yükselişlere karşı konulamayacağı, bunun getireceği yüksek enflasyon ve düşük tüketimin, istihdam sorunlarına yol açacağı ve toparlanmanın birkaç yıl sürebileceği gibi konuların konuşulduğunu ve yıl içerisinde adım adım gerçekleştiğine şahit olduk.

Bir bilim kurgu filmi olsaydı çok heyecanlı, sürükleyici bir film olurdu, ama maalesef gerçekte yaşandığı için, can acıtıcı oldu.

2018 yılbaşına baktığımda Ekonominin barometresi borsamız henüz yaşanacakları fiyatlamaya başlamamış, 29 Ocak’ta göreceği 121,341 zirvesine doğru 115,734 seviyesinden 2018 yılının ilk gününe başlamıştı.(borsalar ufukta kriz gördüklerinde mutlaka yeni zirve fiyatlarını test ederler, büyük oyuncuların, küçük yatırımcılara mal devretme ihtiyaçlarından kaynaklanır bu.)

Borsamızda yabancı takas oranımız 2 Ocak itibariyle % 65,64 seviyesindeyken bu süreçte en düşük % 61,36 seviyesine geriledi. Son günlerde bu oran yeniden % 64,68 seviyesine tırmanmış görünüyor. Bunun anlamı şu, yabancı en üst noktalardan hızla satış yönlü pozisyon alırken, en dibi gördüğümüz 27 Temmuz tarihinden bu yana satmış olduğu pozisyonların pek çoğunu yerine koymuş.

Dolar cephesine baktığımda ise 2 Ocak günü 3,91 fiyatla 2018 yılına başladı. Temmuzdaki büyük patlamaya doğru giden süreç ise 8 Mart 2018 de kredi derecelendirme kuruluşu Moodys’in Türkiye’nin notunu düşürmesiyle tetiklendi. İlk işaret fişeği atıldıktan sonra  ve peşi sıra gelen not indirimleri, eleştiri, yazı ve yorumlar; Doların 13 Ağustosta  7,21 fiyatı gördüğü güne kadar devam etti. Bu süreçte Euro’da 4,54 fiyatla başladığı 2018 yolculuğu 13 Ağustos’ta 8,22 zirvesini görerek tavan yaptı.

Altının hikayesi biraz daha ilginç, ons altın doların güçlenme dönemi olan 2018 yılının başında 1302 dolarla başladı, 13 Ağustos’ta 1160 doları gördü. Fakat gram altın 158 TL’den başladığı yılda; ağustos ayında, 260 TL görerek, tüm zamanların 1 yılda yaptığı en yüksek prim yapma rekorunu kırdı.

Faizlerde diğerlerinden farklı bir yol izlemedi yıla % 13,23 seviyesinden başladı. 13 Ağustosta 28,29 seviyesinde bir rekora imza attı. Bugün itibariyle eski yıla göre %53,75 oranında yukarda seyrederek 2001 yılından buyana faizin en çok yükseldiği yıl oldu.

Bunların tam tersinin 2019 da yaşanması dileğiyle yeni yıla başlamak istiyoruz. Yaşayıp göreceğiz.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 2 Haziran 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

YouTube'da faaliyet gösteren Gerçek Hikayeler isimli kanal ''çocuk istismarı'' yaptığı gerekçesiyle Twitter'da gündem oldu. Kanal için birçok kullanıcı, kanalın şikaye...

Günlük Burç Yorumları Aşk 1 Haziran 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Haziran ayında burçların aşk hayatını neler bekliyor?

Yazarlar
Website Security Test