Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Faciaların temelindeki boşluk

21.12.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Gün geçmiyor ki mühendislik biliminin ihmal edilmesinden dolayı ülkede bir facia yaşanmasın. Sel sularına karşı yapılan menfezlerin doğru hesaplanmaması tren kazasına yol açtı. Sinyalizasyon sistemi gibi hızlı trenlerin en önemli yatırımının ihmali çarpışmaya neden oldu. Onlarca canımızı yitirdik. Onlarcası da ağır yaralandı.

Su baskınlarına, ne demeli? İklim değişikliğinden kaynaklanan afetlerden oluşan aşırı yağışlar etkili oluyor, kabul! Ama mühendisliğin hiçe sayılmasından kaynaklananları nasıl açıklayacağız?

Sokaklarında arabaların yüzdüğü Bodrum’un fotoğraflarına bakınca yıllar öncesine gittim. Beş yıldızlı otellerde kumarhanelerin serbest olduğu yıllar… Yoğun yağmurların ardından Bodrum’un Gümbet mahallesindeki beş yıldızlı bir otelin kumar aletlerinin bulunduğu bodrumunu su basmış.

 

Doğanın İntikamı             

Otel yönetimi ileriye yönelik bir rapor hazırlanması için beni çağırdı. Gittik. İncelemelerimizi yaptık. Durum çok açık: Otel denize sıfır yapılmasının yanısıra, 2 dere ile çevrili. Islah edilmeyen dereler her ciddi yağıştan sonra taşıyor. Otel bodrumuna su doluyor. Otel için bir kuşaklama kanalı önerilip, buna göre bir fizibilite çalışması yapıldı. Bir bedel belirlenerek otelin teknik elemanına sunuldu. Otelin milyarder sahibi ne desene beğenirsiniz? “Bu parayı vereceğime, yaptırdığım sigortadan gelecek para ile zarara uğrayan kumar aletlerinin yerine yenilerini alırım.” Böylece önlem almaktan vazgeçildi.

Planlama olmadan inşaat yapıldığı için benzer olaylar birçok yerde sık sık yaşanıyor. Mersin’de derelerin önüne yüksek apartmanlardan set çekilmiş. Su baskınını önlemek neredeyse olanaksız. İstanbul’daki yeni havalimanında maliyeti düşürmek için tüm saha 30 metre az dolduruldu. Son yağmurlarda öyle su basmış ki inşaat sahasını, otobüsler bile su altında kalmış! Bir arkadaşım, “hava ve deniz limanı olarak tasarlanmış herhalde” diyerek güzel bir espri yaptı.

 

İnşaat Mühendisliği Günü

İnşaat Mühendisliğinin ihmalinden dolayı meydana gelen felaketler yalnızca yukarıda saydıklarımla sınırlı değil. İnşaat Mühendisliği biliminin dediklerinin dikkate alınmamasından dolayı depremlerden sonra yaşananlar işin en acı yanı. Ne yazık ki vatandaşlarımız, binalarının güzelliği kadar sağlamlığını önemsemiyor. Bunun sonucu, binlerce canın yitirilmesi, iç burkan görüntüler.

Türk Mimar ve Mühendisler Odasına bağlı İnşaat Mühendisleri Odası, ülkemizde mühendislik biliminin yaygınlaştırılması ve kök salması amacı ile 19 Aralık 1954 tarihinde kuruldu. Aradan 64 yıl geçti. İnşaat mühendisliği uygulamalarında dünya çapında örnekler veriyoruz. Deprem yönetmeliğimiz, özünde dünya çapında bir içeriğe sahip. Bunlar bizim ülke olarak övüneceğimiz gelişmeler. Bu başarılara katkısı olan tüm meslektaşlarımızı saygı ve dostlukla anmak görevimizdir.

Ancak hala katetmemiz gereken çok yol var. İnşaat mühendisliği bilimini egemen kılacak yönetmeliklerin, yasaların, uygulamaların hayata geçirilmesinde geç kalınıyor. Siyasi ve toplumsal ortamda ya kaderciliğin ya da çıkarcılığın sözü geçiyor ne yazık ki!  Faciaların temelindeki boşlukları aşabilmek için siyasi iktidarlar, İnşaat Mühendisleri Odasının önerilerini dikkate almak zorunda! Başka yolu yok!

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 17 Haziran 2019 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, B...

Günlük Burç Yorumları Aşk 16 Haziran 2019 Pazar. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Hafta sonu burç yorumları. Haziran ayı burç yorumları.

Yazarlar
Website Security Test