Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Dereyi görmeden paçayı sıvamayalım

7.12.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Enflasyonla Topyekün Mücadele Programı çerçevesinde reel sektörden üç ay süreyle beklenen yüzde 10 indirim desteği ve siyasi iradenin uygulamaya koyduğu çeşitli vergi ve ÖTV indirimleri sonucu Kasım ayı enflasyon oranı TÜFE’de 1,4’lük, ÜFE’de ise 2,53’lük bir düşüş göstermiştir. Yıllık enflasyon ise tüketici fiyatlarında yüzde 21,62, yurt içi üretici fiyatlarında ise yüzde 38,54 olarak gerçekleşti. Aslında verilen bu desteklerle enflasyonun daha da düşmesi gerekiyordu.
Enflasyondaki bu desteğe dayalı düşüşün devam etmesini kuşkusuz herkes arzular. Ancak bu düşüşün aynı hızla devam etmeyeceğini düşünüyoruz. Ocak 2019’dan itibaren bugüne kadar yapılamayan zamların yavaş yavaş devreye gireceğini ve özellikle mahalli idare seçimlerinin ardından zam dalgasının hızını artarak devam edeceğini düşünüyoruz.

Ekim ayında açıklanan Enflasyon ile Topyekün Mücadele Programı’na, zor şartlarda finansman olanaklarının daraldığı, kapasite kullanım oranlarının düşmeye devam ettiği, her gün giderek artan konkordato ilanları dikkate alındığında reel ve mali sektörün desteği aynı düzeyde devam etmeyebilir.
Yalnızca Kasım ayı enflasyonunun düşük çıkması temel alınarak Merkez Bankası’nın 13 Aralık’ta yapılacak olan Para Politikası Kurulu’ndan bir faiz indirimi beklenmemelidir. Piyasanın Kasım enflasyon oranının düşük çıkmasını pek kabullenmemiş olmasından dolayı Aralık ayının ilk iş gününde Dolar yükselişe geçti ve 4 Aralık günü 5,45 TL’yi gördü. Diğer taraftan unutmamak gerekir ki bankalar, fon temininde zorlandıkları için aylık mevduat faiz oranlarını halen yüzde 24 düzeyinde tutmaktadırlar. Bu şartlar altında Merkez Bankası faizde bir düşüş yapmamalı ve sıkı para politikasına devam etmelidir. Desteğe bağlı düşüşler devamlı olmayabilir, o nedenle dereyi görmeden paçayı sıvamayalım, Merkez Bankası sıkı para politikasına devam etmelidir kanısındayız.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 3 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Teyfik KISACIK

21.12.2018 - 14:46
Çok teşekkür ederim ÇOK ANLAMLI VE DOGRU.ÜMİT EDERİM OKUYANLAR BUNDAN BİR DERS ALIRLAR.İYİ HAFTA SONLARI VE SELAMLAR...TEYFİK KISACIK

Yalçın Kaya

08.12.2018 - 18:30
Tebrikler hocam çok güzel yazmışsınız, ekonomiyi bilmek lazım. Enflasyonla topyekûn mücadele deyip vatandaşı kandırıyorlar bizde yedik...
Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 21 Ocak 2021 Perşembe. Astrolojik Burç Yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 20 Ocak 2021 Çarşamba. Astrolojik burç yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 19 Ocak 2021 Salı. Astrolojik burç yorumları.

Günlük Burç Yorumları 18 Ocak 2021 Pazartesi. Astrolojik Burç Yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 16 Ocak 2021 Cumartesi. Astroloji Burç Yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test