Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

''Türkiye yeniden cari açık vermeye başlayacak''

7.12.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Öncelikle ifade etmem gerekir ki ben, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının genel olarak geleceğe yönelik tahminlerinde çok büyük hatalar yaptıklarını biliyorum. Örneğin Yunanistan krizi öncesinde ülke notunu düşürmüş değildiler. Bizdeki 94-98 ve 2000 krizlerinde de hep yanlış teşhisleri oldu. Bu kurumlar elbette müneccim değiller, ancak dünyada kabul görmüş olmalarından ötürü herkes, söylediklerine dikkat ediyor ve sadece doğru teşhisleri değil, herhangi bir teşhisleri yatırımcıları etkilediği için önemi var. Bunu başlangıçta vurgulamak istiyorum.

İkincisi; bu sefer gerçekten de Türkiye’de bankacılık sektörünün yüklü bir borç hacmi söz konusudur. Bu borçlar döviz borcudur; dövizle borçlanıp yine dövizle kredi vermişlerdir. Bu döviz toplanamazsa hem onlar için hem de Türkiye için büyük bir risk söz konusu olacaktır. Böyle bir durumda Merkez Bankası da rezervlerini tükettiği takdirde Türkiye borcunu ödeyememiş bir duruma düşer.

Türkiye bu tehlikeden kurtuluyor gibiydi; çünkü dolar yükselmişti, ihracat süratle artıyordu ve ithalat düşüyordu. Son yayınlanan dış ticaret istatistiklerine göre de Türkiye cari fazla vermişti. Bu devam etseydi, bu borçları karşılayacak döviz kazanılmış olacaktı ve belki de bir krize girmeyecektik. Fakat maalesef, hem Merkez Bankamız ve hem de sanayicilerimiz büyük bir baskı kurarak “Aman bu kurlar çok yüksek, aşağı çekelim” dediler. Kurların inmesİ demek, ithal malların ucuzlaması demektir ve yerli üreticiyi sabote eder, ithalatı artırır. TL de pahalılanmış olur. Dolayısıyla ihracatımız zorlanır.

Şimdi böyle bir aşamadayız. Bu aşamayı gören değerlendirme şirketleri de “Bunlar yeniden cari açık vermeye başlayacaklar, borçlar ödenemeyecek, böyle olunca da bizim değerlendirmemiz düşer” dediler. Bu doğal bir durumdur. Biz kendimizi maalesef ekonomi cehaletimizle böyle bir noktaya ittik. Faizleri artırdık, böyle olunca sıcak para gelmeye başladı, sıcak paranın gelmesi de kurları baskıladı. Böyle olunca döviz ucuzladı ve şimdiki noktaya gelindi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar
Yazarlar
Website Security Test