Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Arjantin zirvesinin öğrettikleri

7.12.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Arjantin’de yapılan son G-20 toplantısında alınan en önemli karar, küresel ekonomide durgunluğa yol açan ve ekonomik dengeleri  de bozmaya başlayan ABD – Çin  ticaret anlaşmazlığının çözümüne ilişkin olanıdır.

Önce alınan  kararları özetleyelim.

Her iki ülke 90 gün süreyle, dış ticaretlerinde yeni bir gümrük vergisi getirmeyecektir. ABD, 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren Çin’den 200 milyar dolarlık ithalat için halen % 10 olan gümrük vergisini %25’ e çıkaracak kararını erteleyecek, ancak 3 aylık müzakereler olumlu bir sonuç vermediği takdirde, gümrük vergileri  % 25 olarak uygulanmaya başlayacaktır. Aynı durum Çin için de geçerlidir. Çin bu süre içinde vergi artırımına gitmeyecek ve yeni vergi getirmeyecektir.

İki ülke Kore yarım adasının nükleer silahlardan arındırılması konusunda, Kuzey Kore  nezdinde yapılacak girişimlerde işbirliği yapacaklardır.

90 günlük müzakere süreci içinde Çin, ABD’den ithal edilecek otomobillere uygulanan ve halen %40 olan gümrük vergisi oranını düşürecektir. Ancak düşürme oranı müzakereler süreci içinde belirlenecektir.

Şimdi , ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşının nedenlerine bakalım.

Çin ekonomisi  büyümektedir. Büyüme oranı %6,3 ila % 6,5 arasındadır. Özellikle ABD’nin Trans Pasifik Anlaşması’ndan çekilmesinden sonra bölgede daha egemen hale gelmiştir. 2020 yılına kadar milli gelirini ikiye katlamak ve 2035 yılında kişi başına milli gelirini 10-12.000 dolara çıkarmayı hedeflemektedir. Yüksek teknolojide dünya lideri olmak istemektedir. Çin, NAFTA’dan, AB’ne, Afrika’ya ve Orta-Doğu’ya kadar her bölgede ekonomik işbirliğine gitmekte ve hakimiyetini arttırmaktadır. ABD, korumacılık önlemleri ile bu yayılmayı önlemeye çalışmaktadır. Çin, uzun zamandan beri uyguladığı ucuz emek ve sübvansiyona  dayalı ekonomik modelden, tüketim ekonomisine dönmeye çalışmakta  ve rekabet gücünü böylece arttırmayı hedeflemektedir. ABD, Çin’le ticaretinde 375 milyar dolarlık açık vermektedir.

Arjantin zirvesinden önce Çin, Amerikan sanayi sektörünün, Çin’den gelecek yedek parça ve  bazı ürünlerin fiyatlarını  arttıracağı gerekçesiyle gümrük vergilerinin arttırılmasına tepki göstereceğini düşünmüş ve müzakereye gönüllü olmamış ancak Başkan Trump fikrini değiştirmemiştir. Yapılacak müzakerelerde, teknoloji transferi, fikri hakların korunması, tarife dışı engeller cyber kaçakçılığının önlenmesi gibi konular da ele alınacaktır.

ABD, müzakerelerin olumlu sonuçlanması halinde, ABD’nin tarım ürünleri, enerji ve diğer alanlardaki ihracatının önemli ölçüde artacağı ve böylece Çin’le ikili ticarette verilen açığın geniş ölçüde azalacağı kanısındadır.

Çin’in yakın zamanda ekonomik açıdan çok güçlü hale geleceği, ABD ile uluslararası alanda  rekabet edebilir duruma geleceği kanısı yaygındır. Özellikle, devlet sübvansiyonları, çeşitli mali destekler ve ucuz işçi ücretlerine dayalı politikalardan tüketime daha fazla izin veren, yüksek teknolojiye geçişi ön plana alan bir yapıya dönmesi Türkiye için de bir fırsattır. Çin’le hem ihracatımız,  hem  doğrudan yabancı yatırımlar ve hem de turizm  açılarından işbirliğine gidilmesinin zamanıdır.

Öte yandan, ABD ve Çin arasında yapılacak müzakerelerin olumsuz şekilde sonuçlanması halinde ticaret savaşlarının yayılması ve korumacılığın giderek artması ihtimali vardır. Böyle bir durum karşısında da hazırlıklı olmak gereklidir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Astroloji Burç Yorumları Aşk 21 Ağustos 2019 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğla...

Günlük Astroloji Burç Yorumları Aşk 20 Ağustos 2019 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, K...

Günlük Astroloji Burç Yorumları Aşk 19 Ağustos 2019 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğl...

Günlük Astroloji Burç Yorumları Aşk 18 Ağustos 2019 Pazar. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, ...

Günlük Astroloji Burç Yorumları Aşk 16 Ağustos 2019 Cuma. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, K...

Günlük Astroloji Burç Yorumları Aşk 15 Ağustos 2019 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğla...

Yazarlar
Website Security Test