Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

‘İlericiler birleşin’

7.12.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Son günlerde, maalesef, büyük ölçüde, ülkemizde yaşanan ekonomik ve siyasal gelişmelerin içerisinde sıkışıp kaldık. Bir yandan ekonomide yaşananlar, diğer yandan yaklaşan yerel seçimle ilgili aday tartışmaları, doğrusu gündemimizi epeyce meşgul ediyor.

Bu durum, dünyada yaşanan önemli gelişmelere gözümüzü kapatmamız gibi bir sonuca yol açmamalı diye düşünüyoruz. Uluslararası platformda yaşananlar da hem bizi doğrudan ilgilendiriyor, hem de yakın gelecekle ilgili önemli ekonomik-politik ipuçlarını içinde taşıyor.

 

Küreselleşmenin sönümlenmesi 

Genel anlamıyla dünya ekonomisinde yaşanan sıkıntılar, çalışanları, emeğiyle geçinenleri ve yoksulları daha yoğun biçimde etkiliyor. Gelir dağılımındaki adaletsizlikler artıyor, uçurumlar derinleşiyor. Neoliberal politikalara yaslanan küreselleşme yaklaşımı, uluslararası düzlemde giderek ağırlığını ve etkinliğini kaybediyor. Bu politikalardan mağdur olan kitleler yeni arayışlara yöneliyorlar. (Bu konuda, Kanadalı yazar John R. Saul’un Ayrıntı’dan çıkan ‘Küreselleşmenin Çöküşü’ isimli yapıtına dikkat çekmek istiyoruz)

Geçtiğimiz hafta Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te gerçekleştirilen G-20 (Gelişmiş ülkeler) zirvesi, hem dünyanın egemenliğine soyunan ülkeler arasındaki çekişmelere ve hem de bu politikalardan yaka silken insanların protesto gösterilerine sahne oldu.

 

‘Sarı yelekliler’

Tam olarak yönünü belirleyememiş çıkışlar, arayışlar, Avrupa’da da yaşanıyor. Son olarak akaryakıttaki vergi artışını protesto amacıyla, hafta sonlarında Fransa’da meydanlara çıkan kitleler ilginç görüntüler oluşturdular. Protesto eylemlerinde, araçlarda bulundurulması zorunlu sarı yelekleri giydikleri için bu isimle adlandırılan protestocular, ülkelerinde yapılan zamları askıya aldırmayı başardılar. Bu yönüyle de bütün dünyanın dikkatini çektiler.

İçlerinden bir bölümünün işi şiddete vardırması nedeniyle eleştirilen protestocuların hedeflerinin, sınıfsal çözümlemelerinin ve dayandıkları sosyal yaklaşımların, doğrusu dikkatli bir irdelemeyi hak ettiğini düşünüyoruz. Böylesi bir irdelemeye yönelince de, sınıfsal, sosyal ve siyasal açıdan çok farklı kesimleri içeren ‘sarı yelekliler’le, son dönemde bütün dünyada tartışılan ‘prekarya’ kavramı arasında ister istemez bir bağ kuruyoruz.

 

Artık ‘prekarya’ var

Küreselleşmeden ve onun getirdiği adaletsizliklerden hoşnut olmayan, tam aksine mağdur olan geniş kitlelerin örgütsüzlüğü ve bu hareketin yönünü tam olarak belirleyememesi; onları çok farklı noktalara, saflara savuruyor. Dünyada yükselen otoriter politikaların ve liderlerin etki alanlarına sürükleniyorlar.

Geçmişte çalışan emekçileri temsil eden sınıfa evrensel dilde ‘proleterya’ denirdi. Şimdi artık ekonomiden siyasete dünyanın düşünsel tartışma alanında yeni bir kavram ‘prekarya’ var. Düşünürler, gelir düzeyi düşük, güvencesiz çalışan ve ayrımcılığa uğrama potansiyeli yüksek olan, sosyal anlamda dışlanmış bu yeni sosyoekonomik grubu, ‘prekerya’ olarak tanımlıyorlar. Bu konuda Chomski, Samir Amin ve Guy Standing gibi düşünürlerin ilginç yaklaşımları var.

Uygulanan uluslararası neoliberal ekonomik ve siyasal politikalardan mağdur olan ve bu mağduriyetlerini tepkiye dönüştüren kitleler, aslında yeni arayışların da fitilini ateşliyorlar.

 

İlerici Enternasyonal

İşte tam bu noktada, evrensel düzlemde yeni bir ses yükseldi. ‘İlericiler birleşin’ sloganıyla yükselen bu ses, bir bakıma, uluslararası sol ve sosyal demokrat hareketin de görevlerini hatırlatıyordu. Dünyada yaşanan ve giderek otoriter sağ eğilimlerin yükselişine yol açan ekonomik, sosyal ve siyasal gelişmelere karşı, sol ve sosyal demokrat hareket ne yapmalıydı?

Yunanistan’ın eski Maliye Bakanı, DiEM25 hareketinin kurucusu Yanis Varoufakis ile ABD’de Sanders Enstitüsü’nün yöneticisi Jane Sanders, ortak bir açıklama yaparak İlerici Enternasyonal’in kurulması çağrısında bulundular. Çağrıya ABD’de geçen başkanlık seçimlerinde Demokrat Parti’den aday adayı olan Vermont Eyaleti Senatörü Bernie Sanders’ın yanı sıra İngiltere’de Jeremy Corbyn’in liderliğindeki İşçi Partisi, İzlanda’da iktidarda bulunan Yeşil-Sol Hareket ve Brezilya İşçi Partisi’nin de destek verdiği bildirildi.

“Pervasız küreselleşme barış ve refah vaat etti. Fakat bunun yerine mali kriz, sonu gelmez savaşlar ve yıkıcı çevre felaketleri getirdi” söylemiyle yola çıkan girişimin,‘İlericiler birleşin’ çağrısı, bakalım evrensel düzlemde nasıl yankılanacak? Bu çağrıyı önemsiyor ve dikkatle izliyoruz.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 17 Eylül 2019 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova, Balık B...

"Gökyüzü çok şey anlatır… Onu “hâl” diline çevirmekse senin gayretine bağlı."

Günlük Burç Yorumları Aşk 15 Eylül 2019 Pazar. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova, Balık ...

Yazarlar
Website Security Test