Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Turizmde günümüzün ve geleceğin sorunları, sonuçları...

7.12.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Turizmimizde yıl sonu değerlendirmeleri ile gelecek üzerinde görüşler ve konuyla ilgili yapılan toplantılar, medyada yer almaya başladı. Bizde bu işlere merak vardır. Ancak gerçekler ne ölçüde ifade edilir veya edilmez, pek belli değildir. Ancak yine de temayüllere açık ve kapalı temas edilir. Artık feraset ve anlayış nispetinde değerlemeler sıralanır.

Gelelim okuduklarımız ve gezerek, görerek edindiğimiz sektördeki intibalara...

Bir defa 2017’ye göre 2018’in sonuçlarının bir nebze olsun daha iyi olduğu yönünde görüş birliği var. Ama ne ölçüde ve hangi istikamette? Bakalım...

Öncelikle gelen turist adedindeki gelişmeler iyi. Rekor Ruslarda... Sebebine gelince; döviz kurları ve iki ülke arasında yapılan ticaretin gelişmesi... Ailece gelişler ve fiyat uygunluğu...

İkinci olarak da Almanlar... Zira Türkiye, çocuklu aileler için adeta bir “cennet...” Daha sonra da Gürcistan, İran, İngiltere ve Hollanda sıralanıyor...

Peki, geçmişte Türkiye’nin pazarı nerelerdeydi? AB ülkeleri... Ama onlardaki gelişmeler maalesef istenilen ölçüde değil... Sebep ise yaşam şartlarımız ve karşılıklı siyasi endişeler... Bu yıl en çok turist artışı Antalya yöresinde oydu. Sebebi, artık Kasım’a taşan turist trafiğinin gelişmesi... Bunlar ise ileri yaştan insanlar. İklim farklarının avantajının getirdikleri...

 

Tesisler yönünden ihtiyaçlar

En çok hissedilen endişe ne oldu derseniz, geçmiş iki-üç yıllık kötü sezon nedeni ile “eğitimli personel ve yöneticilerin” sektörden uzaklaşmış olmaları ve bunların oluşturduğu açık. Gelecek yıl daha iyi artışlar olursa acaba konu nasıl etki ve tepkileri getirecek? Bu durum, yatırımcılarda soru işareti oluşturmaktadır.

Ülkemizdeki kur artışları ve pahalılık, yatırımcılarda maliyetler yönünden negatif bir etki yaratmaktadır. Zira “kredi” artık kolay bulunmadığı gibi pahalı da olduğu için, yatırım ve iyileştirmelerde zorluklar artımıştır. Bunun çaresi ne olur derseniz, alınacak tedbirler derim... Bekleyip göreceğiz. Kredi bulma, kullanma veya kullanmama, yatırımlar açısından tereddütlü bir manazara göstermektedir.

Herkes nedense konuşmak ve meseleleri anlatmakta “çekimserlik” içindedir. Zira etki ve tepkilerin hedefi olmak istememektedir. Sektörün mensupları bu nedenle hep kapalı kapılar ardındaki seselere kulak vererek zaman kaybetmekte ve çoğu zaman da yanılmaktadırlar.

Ancak Sayın Bakan, sektördendir. Birtakım tanıtım, mevzuat değişikliği ve yeni teşviklerin hazırlıkları içinde olduğunu söylemektedir. İnşaallah açıklandıklarında ferahlık yaratan düzenlemelerle karşılaşırız. Zina bu, 2019 için “TEK” ümittir.

Hükümet kararları ve devlet politikalarında oynaklık ve esnekliklere ihtiyaç olduğu dillendirilmektedir. Doğrudur. Ülkemizin sıkıntısı ise, köklü ve yerinde tedbirler değil, günü birlik kararlar ve geçiştirmelerle zaman kaybedilmesidir. Özlem ve istek, “devlet politikasında turizmin yer alması”dır.

Bir başka konuşulan ise, iyi ve kötü senelerin değişmez söylemleridir: Biraz talebin artması ile yerli turist yerine yabanca turist tercihindeki oynaklık. Şimdiden birçok tesis, yerli kontenjanını azaltma hevesi içindedir.

Bu ise yanlış ve eksik bir değerlendirmedir ülkemiz açısından...

Zira Türk turizminin taleplerini teşkil eden bugünkü ülkelerin içinde Rusya ve İran ile Gürcistan, Irak ve benzerlerinin talepleri “oynak ve her an değişebilen” özelliktedir. Bunlar, talepte istikrarlı ülkeler değildir.

Bence yapılması gereken, dengeli bir kontenjan politikası ile satışların oranlanmasıdır.

Uzakdoğu ve bilhassa Hindistan, düğün organizasyonları açısından önemli bir potansiyel barındırmaktadır. Bu potansiyelin de iyi incelenmesi ve değerlendirmeye yönelik adımların atılmasında fayda görüyorum.

Avrupa talebinin birden bire değişeceğini hiç zannetmiyorum. Evet, bugünkü şartlar değişmez ise bir miktar artış olacaktır. Bu da en fazla yüzde 4 ila 5 düzeyinde olur. Ancak “varsa yoksa AB ülkeleri” senaryosunun geleceği, temkinle karşılanmalıdır.

Gelelim kur işine... Türkiye’de 31 Mart tarihinde seçim olacaktır. Bu ise sezon başlangıcına tekabül ediyor. İstikrar nereye gider bilmiyorum, ancak maliyet/fiyat/servis/kalite ve bunların oranlaranda değişimler olabilir mi? Soru işaretidir...

Turizm, dikkatli ve itinalı çalışmalar isteyen, sebep-sonuç ilişkilerinin çok netameli olduğu bir ekonomik sektördür.

2019 bana göre iyi, ancak sıkıntılarınını da olabileceği, dengelerin çok iyi gözetilmesinin gerekli olduğu bir yıl olacaktır.

Türkiye’nin hizmet sektörü olarak geniş yatırımlar yapılan turizmde “iyiyiz” veya “kötüyüz” ile değil; dikkat, itina, ekonomik ve uluslararası ilişkiler yönünden bilgi ve takip gerektiren konuları kapsadığı unutulmadan ve elzem bir sektör olduğunu her daim hatırlayarak işimize devam etmemiz gerekir.

Açıklanacak olan hazırlıkların tesirlerinin ve sonuçlarının inşaallah iyi olacağını ümit ederek iyi bir sezon diliyorum...

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 17 Eylül 2019 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova, Balık B...

"Gökyüzü çok şey anlatır… Onu “hâl” diline çevirmekse senin gayretine bağlı."

Günlük Burç Yorumları Aşk 15 Eylül 2019 Pazar. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova, Balık ...

Yazarlar
Website Security Test