Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Daha güvenilir bir yaşam için zirvede buluşacaklar

7.12.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Güvenilir Ürün Platformu İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Özer'in önderliğinde konuyla ilgili geniş katılımlı bir toplantı yapma kararı aldı

 

En önemli toplantısını İzmir’de yapmıştı Güvenilir Ürün Platformu… Bütün sivil toplum örgütlerini biraya getirdi. GÖZLEM bu önemli toplantıya ev sahipliği yapmıştı.

Sonrasında toplantılarını sürdürdü. Bal, et, süt, zeytinyağı ve aklınıza ne gelirse her türlü üründe bilgi kirliliğini önlemeye dönük arayışları gündeme getirdi.

Sonrasında Şile Belediye Başkanı Can Tabakoğlu’nun önderliğinde yapılan toplantıda kurumsallaşma kararı aldı.

Ardından da PERPA’da yapılan toplantıyla Güvenilir Ürün Platformu sekreteryası oluşturuldu. Bu toplantıda konuyla ilgili geniş katılımlı bir zirve yapılması kararı da alındı.

Sekreterya bu karar doğrultusunda zirve arayışını da gündeme geldiği Metro Marketler Zinciri’nin ev sahipliğinde önemli bir toplantı yaptı geçtiğimiz hafta.

Toplantının ana konuşmacısı İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Üyesi ve Saymanı Ahmet Özer oldu.

İÖnce istanbul’u sonra da bütün Türkiye’yi güvenilir kılmak için çok önemli çalışmalara imza atan Ahmet Özer platforma sahip çıktı.

Şehir efsanelerinin yıkılması, bilgi kirliliğinin önlenmesi için Güvenilir Ürün Platformu’nun yürüttüğü çalışmalara  tam destek verme kararlığı gösterdi.

Ve zirve için Güvenilir Ürün Platformu çok önemli bir adım attı. Çok sayıda sivil toplum örgütünün bir araya gelerek oluşturduğu Güvenilir Ürün Platformu böylece önderini de bulmuş oldu. Katılımcıların talebi ile zirve başkanlığını üstlenmesi istenen İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi olarak Ahmet Özer bu önemli toplantıda şu noktalara dikkat çekti:

. Bu konuda ne yapılması gerekiyorsa yapmaya hazırız. Toplumun yediği içtiği konusunda bilgi sahibi olmaya ihtiyacı var. Bu konuda yapılan çalışmalara destek olmak, farkındalığını artırmak için elimizden geleni yapmaya hazırız.

. Odamız, Türkiye’nin gıda, tarım ve hayvancılık sektörlerinde karşılaşılan sorunlarını yakından takip etmekte; üyelerimizi sektörel gelişmelerle ilgili bilgilendirmeye büyük önem vermektedir.

. Güvenilir gıda; başta marketler, gıda toptancıları ve perakendeciler, restoranlar, hazır ambalajlı gıda üreten sanayiciler olmak üzere; tüm gıda sektörü mensuplarını yakından ilgilendirmektedir.

. Halkın güvenilir gıdayı doğru şekilde ayırması için bilgilendirilmesi ve doğru bilinen yanlışları düzeltmek konusunda biz ticari işletmelere ve İstanbul Ticaret Odası’na düşen görevlerin bilinci ile hareket edeceğiz.

. En başlıca sıkıntı olan bilgi kirliliğinin ortadan kaldırılması ve toplumun ürün güvenliği açısından bilinçlendirilmesi de bu görevlerin başında gelmektedir.

. Yol kenarlarında satılan bal, zeytinyağı ve benzeri gıdalardan tutun da televizyon reklamları ile satışı yapılan ürünlere kadar bir dizi gıda maddesi, doğal olduğu söylenerek ve kontrollere tabi tutulmadan tüketiciye ulaşıyor.

. Bu son derece yanlıştır. Bu gıdalar, insan sağlığına faydalı olmamanın yanı sıra pek çok hastalığı da yol açabilmektedir.

Toplantının bir başka önemli ismi daha vardı. İstanbul Ticaret Odası Sebze Meyve Komitesi Meclis Üyesi Abdulmuti Baran… O da bu konuda çalışmalar tam destek vereceklerini ifade etti ve şu noktaların altını çizdi:

. Ürün güvenliği önemli. Özellikle gıda güvenliğinin iki boyutu var. Birincisi vatandaşlarımıza sürdürülebilir gıda temini sağlamak için üretimin aksamadan yapılması.

. Diğer yönü de halkımıza gönül rahatlığıyla tüketebilecekleri zirai ilaç kalıntısı bulunmayan gıdaları sağlamak.

. Büyük bir nüfusa sahip olan ülkemizi besleyebilmek yani gıdaya erişimini güvence altına almak için ürünlerin yetiştirilmesinde hastalıklara karşı mücadele edilmesi ve bazı ürünlerde zirai ilaçların kullanılması gerekiyor.

. Ancak burada önemli olan bu kullanımın uzman ziraat mühendislerinin gözetiminde bilinçli bir şekilde yapılmasıdır.

.  Ayrıca hasat sonrasında ürünler sebze meyve hallerinde toplanarak piyasaya arz edilirse burada gerekli analiz ve kontroller yapılarak sağlıklı ve güvenli gıdayı milletimize sağlayabiliriz. Aksi takdirde bunun kontrolü çok da mümkün görünmüyor.

Güvenilir Ürün Platformu’nun başından beri destekçileri arasında yer alan reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis ise iklim değişikliğinin gıda güvenliği ve sürdürülebilirliğine etkilerini anlattı ve platformunu bu konuyu da gündemine almasını istedi.

Bu konuşmalardan sonra Güvenilir Ürün Platformu yeni bir yola çıkmış oldu. Artık önünde önemli bir hedef duruyor. Şimdi bütün katılımcıların, destekçilerin bu büyük hedefe odaklanması gerekiyor.

 

 

Bugüne kadar kimler destek verdi

Vet. Dr. Can Demir – Anavarza Bal Genel Müdürü Can Sezen –  Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis – Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu – Gazeteci Recep Erçin – kanal ekonomi kurucularından Mehmet Gözcü – Televizyon programcısı Çetin Ünsalan – MEYED Genel Sekreteri İpek İşbitiren -İstanbul Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr.Ali Murat Varol – İ –  – Vet. Hek. Serkan Tosun – Gıda Müh. Zafer Şenyurt-Mert Demircioğlu-Tevfik Kısacık-Ali Özcan Kılıç-Sinan Vargı-Merve Saatçi-Nil Yıldız Alp-Ekin Ongan-İbrahim Evrim-Süleyman Özer-Pelin Cengiz-Salim Karataş-Argun Şahin-Günay Yüksel-Fikri Türkel-Ahmet Kavak-Selahattin Kaya-Hüseyin Bozdağ-Kübra Kurtuluş-Latif Ünal-Vasfi Pakman-Ali Taş Gülen-Fikret Korkmaz-Selçuk Maruflu-Burhan Er-Ayla Torun-Bilgin Şahin-Ahmet Turan Akkaya-Turan Özbahçeci-Engin Güner-Servet Bido-Necat Aydın-Öner Ilgaz-Demir Kunter-Nazan Biliz-Sevgi Gölbaş-Engin Başaran-Engin Akman-Nevzat Yılmaz-Gülin Görgülü-Ali Güler-Esra Eren

 

 

Türk sanayinin önemli kuruluşları yeşil diyerek ödülü hak etti. Kürsüye gelen ödül alanlar bundan sonraki yeşil çalışmalarını anlattı

 

 

İşte  Yeşil Nokta Ödüllerini kazanan projeler

Türkiye’nin çevre alanında en prestijli ödülleri arasında yer alıyor Yeşil Nokta Ödülleri… Geçtiğimiz günlerde geniş katılımlı bir toplantı ile bu ödüller sahiplerini buldu.

ÇEVKO Vakfı tarafından sürdürülebilir hayata katkılarıyla öne çıkan ve Türkiye'de Yeşil Nokta markasını kullanan firmaların katılımına açık olarak düzenlenen Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri’nin uluslararası bir geçerliliği de var. ÇEVKO Vakfı Genel Sekreteri Mete İmer ödüllere ilişkin su mesajı verdi:

Yeşil Nokta, sorumlu üreticiyi ve tüketicinin sorumluluğa gösterdiği saygı ve beğeniyi simgeliyor. Çevre ile ilgili sürdürülebilir geri kazanım çalışmalarında, belirlenen kriterleri en yüksek oranda sağlayan kuruluşların yasal sorumluluklarının ötesinde gerçekleştirmekte oldukları örnek çalışmaları ödüllendirirken; aynı zamanda piyasaya süren konumda olan tüm firmaları benzer çalışmalara özendirmeyi ve teşvik etmeyi hedefliyoruz.

İşte Yeşil Nokta Sanayi Ödülü Kazanan Kuruluşlar:

. 20 lt Yeni Plastik Bidon Projesi (POAŞ)’ ile Sarten Ambalaj

. Strafor Gramaj ve Yoğunluğun Azaltılması’ projesiyle Vestel, Ambalaj

. Hidropar Hareket Kontrol Teknolojileri Merkezi ‘HKTM Yeşil Enerji Teknoloji Kompleksi

. Mey İçki ‘Alaşehir Rakı Fabrikası Atık Azaltım Çalışmaları

.  Vestel ‘Vestel Beyaz Eşya Atık Yönetim Sistemi’ projeleriyle

. Kayra Vintage Şarapları Ürün Karbon Ayakizi Hesaplama ve Azaltma Projesi

.  Unilever Sürdürülebilir Çay Tarımı Projesi

. Doğadan Gıda ‘Doğa'dan Ambalaj’ projesi

. Kaleseramik Çanakkale Kalebodur ‘Ahşap Ambalaj Malzemelerinde Tasarruf’ projesi

. Mondi Tire Kutsan Kağıt ve Ambalaj ‘Baca Stant’ projesi

. Ant Gıda ‘Ant Gıda (Fora) Atık Yönetimi’ projesi

. Kent Gıda ‘Atık Yönetiminde "Sıfır Atık Odaklı" Yalın Üretim Yaklaşımının Uygulanması

.. Pak Gıda ‘Geri Kazanım Projesi

.  Tetra Pak Türkiye ‘Tetra Pak Türkiye Operasyonlarında Atık Yönetimi Uygulamaları

 

 

Serdar Urfalılar uzun süredir sürdüğü çalışmalarının meyvesini aldı. İSO'da önemli bir görevi üstlendi

 

İSO’da Başkan Yardımcılığına Serdar Urfalılar seçildi

İstanbul Sanayi Odası'nda (İSO) Başkan Yardımcılığı görevine İSO Meclis Başkanlık Divanı Üyesi olarak görev yapan Serdar Urfalılar seçildi.

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcılığı görevine atanması nedeniyle İSO Meclis Başkan Yardımcılığı görevinden ayrılan Hasan Büyükdede’nin yerine gelecek üye için seçim yapıldı. Yapılan seçimde İSO Meclis Başkan Yardımcılığına İSO Meclis Başkanlık Divanı Üyesi Serdar Urfalılar gelirken, Urfalılar'dan boşalan yere ise Kemal Karabel seçildi.

2005 yılından bu yana İSO Meclis Üyesi olan 46 yaşındaki Serdar Urfalılar, kalıp ve iskele sistemleri konusunda faaliyet gösteren URTİM’in yönetim kurulu başkanlığını yapıyor. Urfalılar, 2007 yılından bu yana da İstanbul Demir ve Demir Dışı İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Üyeliği, Türkiye Yapı Malzemesi Komite Başkanlığı ile Kalıp ve İskele Derneği Başkanlığı görevlerini yürütüyor.

Urfalılar, Erdal Bahçıvan’ın Başkan olduğu birinci dönemde Zeynep Bodur Okyay ile beraber Meclis Başkanlık Divanı Üyeliği görevini yürüttü. Geçtiğimiz dönemde Yönetim Kurulu Üyeliği görevini de üstlendi. İstanbul Sanayi odasına girdiğinde en genç meclis üyesi olduğunu, bu seçimlerde bugüne kadar Meclis Başkan vekilleri arasında en genç başkan vekillerinden biri olduğunu ifade eden Serdar Urfalılar, İstanbul Sanayi Odası’nın kendisi için bir okul olduğunu ve buradan çok şey öğrendiğini ifade etti.

Urfalılar, Sanayi odasında Meslek Komite Başkanlığı, Meclis Üyeliği, Meclis Başkanlık Divanı Üyeliği, Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulunduğunu, her görevi seve seve yaptığını, bu verilen göreve de layık olmaya çalışacağını ifade etti. Bu yeni göreve Zeynep Bodur Okyay ile beraber Sanayi Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede ve Alarko Holding Ceo’su Ayhan Yavrucu tarafından önerildiğini ve bundan ayrıca gurur duyduğunu söyledi.

 

Kerem Alkin Genel Sekreterlik görevini üstlenerek TİM yönetimindeki görüş ayrılıklarını da sonlandırmış oldu

 

Kerem Alkin TİM Genel Sekreteri oldu

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nde (TİM) uzun süredir genel sekreterin kim olacağı tartılıyor. Ve sonanda aranan genel sekreter bulundu.

Önceki hafta TİM Yönetim Kurulu’nda yapılan oylama ile 3 oya karşı 7 oyla genel sekreter Halil Bader Arslan görevden alınmıştı.

O günden sonra TİM’de arayış başladı.  Arslan görevden alınırken çatlak olmuştu. Yönetim kurulu oy birliği sağlayamamıştı.

Öyle bir genel sekreter bulunmalıydı ki yönetimde yeni bir çatlak olmamalıydı. İşte o aranan genel sekreter bulundu.

Ekonomi dünyasının sevilen isimlerinden Kerem Alkin aranan isim oldu. TİM Genel Sekreterliğine Prof. Dr. Kerem Alkin getirildi. Alkin ekonomi gazetecilerinin çok yakından tanıdığı ve Ekonomi Gazetecileri Derneği Yüksek İstişare Kurulu üyesiydi. Alkin, uzun yıllar GÖZLEM’deki köşesiyle de ekonominin nabzını tutmuştu.

Alkin son olarak Varlık Fonu’nun yönetiminde görev almıştı. Ekonomi doktoru olan ve çeşitli üniversitelerde akademisyenlik yapmış olan Kerem Alkin ünlü ekonomi hocası Erdoğan Alkin’in oğlu.

Kerem Alkin ülkemizin önemli isimlerinden biridir. Babadan geçen meslekler içinde akademisyenlik tabii ki sayılmaz ama en azından başta öğrenciler olmak üzere toplumda bir kulak dolgunluğu yaratıyor. Prof. Dr. Erdoğan Alkin ve oğulları için de böyle bir durum söz konusu. 2013 yılının Mart ayında kaybettiğimiz, duayen iktisatçı yazarlardan Erdoğan Alkin’in oğlu Kerem Alkin de babasının oğlu olarak ekonomi dalında adından söz ettiriyor.

2004 yılından beri profesörlük payesini de taşıyan Kerem Alkin’i aynı zamanda televizyonlardan da konuşmacı olarak sık sık dinliyoruz. Tartışma programlarında ve açıklamalarda isminin altında bugünlerde Nişantaşı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kerem Alkin de yazıyor.

Kendisi daha önce İstanbul Medipol Üniversitesi öğretim üyelerindendi. Aynı zamanda Harp Akademileri ve Deniz Harp Okulu bünyesinde verdiği dersler ile de biliniyordu. Çeşitli gazete ve dergilerde de ismine rastlıyorduk.

Televizyon Ekranlarının Tanınan Yüzü

Ama hoca aslı ününü televizyon programları ile yaptı. CNBC, NTV gibi kanallarda programlar yapan Kerem Alkin’i bir ara Bloomberg HT’nin Ekonomi Direktörü olarak da gördük. İstanbul Ticaret Üniversitesi İktisat Bölümü Başkanlığı da yürüttüğü görevler arasındadır. Kendisini halen Sabah Gazetesi yazarları arasında okuyabilirsiniz.

Örneğin son yazılarından birinde “Merkez bankaları reel sektörü korumalı” tezini işliyor. En çok ilgi çeken yazılarından biri de 1 Ekim günü yayınlanan Türk Dünyası ve McKinsey hezeyanı oldu. Yazar kaleme aldığı satırlarında dünyaca ünlü bir danışmanlık şirketine yönelik olarak konuşulan bu konuların Türkiye’yi dünyada gülünç duruma düşürdüğünü iddia etmekteydi.

Oldukça geniş bir vizyona sahip olması ve ekonomi konusundaki tezlerinin çıkması toplumun yakından tanıdığı bu ismin dikkat çekmesini sağlamıştır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Astroloji Burç Yorumları Aşk 21 Ağustos 2019 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğla...

Günlük Astroloji Burç Yorumları Aşk 20 Ağustos 2019 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, K...

Günlük Astroloji Burç Yorumları Aşk 19 Ağustos 2019 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğl...

Günlük Astroloji Burç Yorumları Aşk 18 Ağustos 2019 Pazar. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, ...

Günlük Astroloji Burç Yorumları Aşk 16 Ağustos 2019 Cuma. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, K...

Günlük Astroloji Burç Yorumları Aşk 15 Ağustos 2019 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğla...

Yazarlar
Website Security Test