Facebook ta paylaştweet le

İttifaklar değişti, adayların işi zor

23.11.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Yerel seçimde adayların belirlenmesi iyice güçleşti!

Haziran Seçimlerinde, Milliyetçi Hareket Partisi ile Adalet ve Kalkınma Partisi arasında oluşturulan Cumhur İttifakı’nın yaklaşan yerel seçimlerde kurulmayacak olması sadece iki müttefikin işbirliğini ilgilendiren bir sorun olmaktan çıktı. Her ne kadar Cumhurbaşkanlığı ve Genel Seçimlerde kurulan bu bağın ülkenin yönetimi ölçeğinde devam ettiği her iki paydaş tarafından kamuoyu önünde teyit edilse de dengeler artık daha duyarlı formüllere dayanıyor.

 

Bu İttifakın ortadan kalkması neleri değiştirdi?

Bu kararın birinci etkisi; Milliyetçi Hareket Partisi’nin, Türkiye siyasetinde üstlendiği kritik ve tarihsel işlevi, yeni bir örnekle pekiştirmesi oldu. Milliyetçi Hareket Partisi, yakın siyasi geçmişimizde Cumhuriyet Halk Partisi, Doğru Yol Partisi ve Anavatan Partisi ile birlikte kurulan koalisyonun sonlanmasını sağlayarak Adalet ve Kalkınma Partisi’nin siyasi yaşamımıza girmesini ve bugüne gelmesini sağlayan partidir. Bu fark yaratan görevi, Cumhurbaşkanlığı seçiminde de üstlenerek Sayın Erdoğan’ın, o dönem yapılan kamuoyu araştırmalarında çok önde görünen, Sayın Ekmeleddin İhsanoğlu’nun yerine Cumhurbaşkanı olarak seçilmesinde de göstermişti. Bu misyon Cumhur Başkanlığı Yönetim Sisteminin gündeme getirilmesi ve uygulanmasında da sergilenmişti. Bu model Türkiye Cumhuriyeti Siyasi Tarihinde, başka hiçbir partiye nasip olmayan ve bu niteliğiyle ayırt eden bir etki olarak yerini aldı. Aynı Milliyetçi Hareket Partisi, bir başka devrimsel etkiyi Haziran seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisi ile Cumhur İttifakı adıyla kurulan seçim ittifakında yineledi. Bu ittifak, iktidar kadar muhalefeti de bu yönde davranışa zorlayarak alternatif bir ittifakın Cumhuriyet Halk Partisi ile İYİ Parti merkezde ve ağırlıklı olarak Saadet Partisi ve dışarıdan destekle Halkın Demokrasi Partisi arasında kurulmasını kaçınılmaz hale getirdi. Böyle bir ezber bozan etkiyi yapmak en son tek partili dönemi sonlandıran seçimlerde Demokrat Partiye nasip olmuştu. Milliyetçi Hareket Partisi’nin bu değiştirici etkisi Mart Yerel Seçimlerinde de geçerlidir: Cumhur İttifakı bu seçimlerde kurulmayacak. Milliyetçi Hareket Partisi’nin teklif ettiği Af yasasının Adalet ve Kalkınma Partisi tarafından benimsenmemesi bir bahane, bir görüntüdür. Yaklaşan seçim sonuçları Milliyetçi Hareket Partisi’nin, iktidarın gücü üzerindeki etki ve katkısını belgeleyecek güçte olacak. Her ne kadar Cumhuriyet Halk Partisi ile İYİ Parti, yaklaşan seçimlerde ve özellikle büyük metropollerde ortak aday arayışları için adı konmamış bir ittifak peşindeyse de sonuç henüz pek net değil. Bu ittifak arayışları da sonuçsuz kalırsa kamuoyu şaşırmayacak. Eğer bu tür bir muhalefet ittifakı kurulamazsa bunun da baş sorumlusu Milliyetçi Hareket Partisi olacak, bu bilinmelidir. Bu gelişmeler, Milliyetçi Hareket Partisi’nin siyasette tutunmak için Adalet ve Kalkınma Partisi ile yakınlaşmak zorunda olduğu iddialarını da çöpe gönderdi. İki parti arasında kimin kime mecbur olduğu tartışılır durumda. Yaklaşan seçim sonuçları Milliyetçi Hareket Partisi’nin özgün işlevini bir kez daha gözler önüne serecek güçtedir.

Unutmayalım ki bu gelişmelerin tamamında girişim kararı ve kamuoyu açıklamaları ilk olarak Milliyetçi Hareket Partisi tarafından yapılmıştı.

İttifakların Mart Yerel Seçiminde olmamasının ikinci etkisi; adayların belirlenmesinde de çarpan etkisi yaratmasıdır. Cumhur İttifakının olmaması, muhalefetin aday niteliklerini de değiştirmiştir. Bazı Kentlerde yaş, Başkanlık süreleri, siyasal yıpranma gibi nedenlerle aday gösterilmeyeceği siyasi kulislerde neredeyse kesinleşen adayların bu seçimlerde de gündeme gelmesi boşuna değil. Tanınan ve bilinen bir aday olmak, her şeye rağmen artık bir tercih sebebidir. Çünkü Mart 2019 Yerel Seçimlerinde eldeki kuş teldekinden evlâdır! Var olan, yeninin riskini giderir! Yenilerin projelerini anlatarak algı yaratmaları için zaman da kalmadı. Bir önceki yazımızda da belirtmiştik: Bu seçimde seçmenin tercihlerini, projelerin çekiciliğinden çok adaylara yönelik yerel algı ve izlenimler belirleyecek. Siyasi parti bağı ve ideolojik kimliklerini aşan, siyaset üstü adayların akılda kalan sergilenmiş ve her görüşten seçmeni kucaklayan uygulama ve davranışları çekim yaratacak. Bunun için adayların yerel toplumsal kültür özellikleri ile örtüşmesi de belirleyicidir.

Türk siyasetinde sağcı ya da solcu olmak artık ikna etmiyor. İnsan olmak daha belirleyici!

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 16 Nisan 2021 Cuma. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 15 Nisan 2021 Perşembe. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 14 Nisan 2021 Çarşamba. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 13 Nisan 2021 Salı Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar