Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Seçmenin ortak aklı ve sandık ittifakı

23.11.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Seçim tarihi yaklaştıkça, yerel seçimlerle ilgili hazırlıklar ve tartışmalar yoğunlaşıyor. Son günlerde partilerin özellikle ittifak çabası içersine girdikleri ve dikkatlerini bu noktaya odakladıkları gözleniyor.

Aslında yerel seçimlerde partilerin açıktan ittifak yapabilmelerinin önünde birçok engel var. En başta yasal engeller olmak üzere, siyasetin yerleşik yerel dinamikleri de doğrusu bu işi oldukça zorlaştırıyor. Elbette istenirse bu zorluklar bir biçimde aşılabilir. Ancak bunun sahada sonuçları nasıl olur, işte orası belirsiz ve tartışmalı.

 

Seçmenin yaklaşımı

Her zaman yazıp söylüyoruz; yerel seçimlerin kendine has siyasal dinamikleri var. Bu nedenle de, öyle Ankara’da masa başında oturup da, haritayı önünüze alıp sonuçlar çıkarmak, doğrusu bize pek gerçekçi görünmüyor.

Elbette partiler arasında dirsek teması olması, ortak fotoğraf verilmesi gibi adımlar önemlidir ve anlamlıdır. En azından seçmenlere mesaj verir. Ancak biz sonuçta asıl belirleyici olanın seçmenin ortak aklı olacağını düşünüyoruz. Seçmen, önsezisiyle, ortak aklı - vicdanı ve duyarlılığıyla, gerçek ittifakı sandıkta yapacaktır.

Bu kez seçmen doğrudan sonuç almaya yönelecektir. Gücünü, enerjisini, sonuca en yakın adaylar üzerinde toplayıp yoğunlaştıracaktır. İktidara ve muhalefete bu sonuçlar üzerinden mesajlarını verecektir. Özellikle de büyük kentlerin sonuçları üzerinden…

 

Muhalif seçmenin tavrı

Biz öncelikle, önceki yazılarımızda da sıkça vurguladığımız gibi, 31 Mart 2019 seçiminin, yerel seçim olmanın çok ötesinde bir anlamı olduğunun altını bir kez daha çizmek istiyoruz. Bu nedenle de muhalif seçmenin kırgın ve küskün olma, hele sandığa gitmeme gibi bir lüksünün olmadığını düşünüyoruz.

Tam aksine, seçim tarihi yaklaştıkça, seçmen sorumluluğunu hatırlayacak ve seçim günü de bu sorumlulukla hareket edecektir. Bulunduğu seçim çevresinde, kendi siyasal duruşuna en yakın ama mutlaka kazanma şansı olan adaylar üzerinde oylarını birleştirecektir. Çünkü ülkenin bugünkü siyasal koşullarında ancak böylesi bir tercih anlamlı ve sonuç alıcı olacaktır.

 

Seçimin ‘turnusol’u ekonomi

Kim ne derse desin, önümüzdeki seçimin temel ateşleyeni, ekonominin içinde bulunduğu durumdur. İktidar da bunun farkında olduğu için, gündemi sürekli değiştirmeye ve dikkatleri ekonomiden uzaklaştırmaya çalışmaktadır.

Ama ne yapılırsa yapılsın, hayatın ekonomi - politiği realisttir. Onca algı oyununa karşın, gerçeklerin üzeri tam olarak örtülemez. Yaşanan süreçte, ekonomi, seçmen için adeta bir ‘turnusol’ işlevi görmektedir. İnsanlar, ekonominin gerçeklerini her gün kendi yaşamlarında hissetmektedir. İşte bütün bu gerçekler de, seçmen tercihlerinin belirlenmesinde mutlaka önemli olacaktır.

Yerel seçimlerin adaylar, projeler, yerel çözümler gibi klasik yerel dinamiklerini ise, bir başka yazımızda ayrıntılı olarak irdeleyeceğiz.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 22 Mayıs 2019 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova, Bal...

Günlük Burç Yorumları Aşk 21 Mayıs 2019 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova, Balık B...

Günlük Burç Yorumları Aşk 20 Mayıs 2019 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova, Ba...

Günlük Burç Yorumları Aşk 19 Mayıs 2019 Pazar. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova, Balık ...

Yazarlar
Website Security Test