Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Karadeniz'de Hasan Erdem turizm rüzgarı estirdi

23.11.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

 

TÜRSAB ikinci başkanı Hasan Erdem Perşembe yöresel ürünlerle ilgili mutfak çalışmalarını yerinde inceledi ve otlardan elde edilen lezzetler için muhteşem ifadesini kullandı.

 

Anadolu Efes, UNDP ve Kültür ve Turizm Bakanlığı 12 yıldır Gelecek Turizmde başlığı ile yerel kalkınmaya muhteşem bir destek veriyor.

Anadolu’nun değişik yerleri ile ilgili muhteşem projeler geliyor yarışıyor ve her yıl bazıları bizzat yerinde görülerek hayata geçiriliyor.

Proje için gecesini gündüzüne katanların büyük çoğunluğu kadınlar… Geçtiğimiz yıl düzenlenen Kadın Girişimciliği Destekleme Zirvesi’nden ödül aldı bazıları…

Bu kapsamda bu yıl öne çıkan proje Perşembe’nin Işıklarını Kadınlar yakacak oldu. Eski adı Vona olan Perşembe’de kadınlar eliyle ekonomiyi, yerel kalkınmayı hareketlendirmek hedefleniyor. Projenin içinde aile pansiyonculuğu, yöresel lezzetler ve doğal güzelliklerin görülmesi gibi etkinlikler yer alıyor.

Yapılan çalışmaları ve proje kapsamında gerçekleştirilen Pembe Hanım Konağı’nı 10 bin üyesi ile Türkiye’nin en büyük kurumlarından biri olan TÜRSAB’a anlatmak istiyordu herkes… TÜRSAB’tan birkaç önemli isme ilettim bu isteği...

Geçtiğimiz günlerde TÜRSAB’ın en etkili isimlerinden İkinci Başkan Hasan Erdem geri döndü ve paylaşımı yaptı:

-          Karadeniz turizmine ilişkin çok önemli veriler toparladım hem Perşembe’de yapılan çalışmayı görelim hem de bu bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorum. Turizm açısında Karadeniz’in önemine dikkat çekmek istiyorum.

Yola çıktık. Cumartesi Ordu Anemon Otel’de bölge acentelerinin da katıldığı çok önemli bir çalıştay yapıldı. Ardından Pembe Hanım Konağı’na gidip Perşembe’nin Işıklarını Kadınlar Yakacak Projesi ile ilgili bilgi edinildi. Bu etkinliğe yerel basında büyük ilgi gösterdi.

Hasan Erdem Karadeniz ve turizm konusu ile ilgi çok iyi bir hazırlık yapmıştı. Çalıştay ve inceleme gezisi sırasında şu bilgileri paylaştı:

. Batı Karadeniz için ayrı bir çalışma yapıyoruz. Karadeniz’in doğu ve orta bölümünü ele almak için buradayız. Bu daha başlangıç buraya çok geleceğiz. Çünkü Artvin, Rize’yi Trabzon, Giresun, Ordu, Sinop, Amasya ve Tokat’ı ayrı ele alıyoruz. Buraya altın gerdanlık diyoruz. Bu bölgeyi bir destinasyon haline getirip herkesin kazandığı bir turizm merkezi haline getirmeliyiz.

. Karadeniz en avantajlı lokasyon… Artık yüzde 80 oranında Karadeniz’i tercih eden ülkeler var. Onlara para harcatmalıyız. Bunun nasıl olacağına ilişkin bizim elimizde bazı bilgiler var. Ama sektörün bölgede çok önemli isimleri var. Onlarla tartışıp bir yol haritası hazırlayacağız. Bu nedenle etkinliğe 1. Tanıtım Toplantısı diyorum.

.  Bu yüzden turizmde yeni atılımların başlangıcını bir Karadeniz ilinden, Ordu’dan yapıyoruz. TÜRSAB’ın amacı Türkiye’nin bu kaynağını tüm dünyaya tanıtmaktır. Ama görmeden anlatamazsınız. Bu amaçla geldik. Orman ve doğa değerleri doğru kurgulanırsa, bölgede büyük fırsatlar var.

. Biz bu bölgeye turist getiriyoruz. Bir gelen bir daha gelmek istiyor. Buraya gelen aşık oluyor ve kanaat kartopu etkisi yaratıyor. Mevcut doğal güzelliği talan etmeden ekonomiye dönüştürmenin peşinde olmalıyız.

TÜRSAB gibi bir kurumun ikinci adamının Karadeniz ile ilgili sözleri herkesi heyecanlandırdı. Karadeniz zaten turizmi keşfetmiş durumda. Ama bütün mesele doğru yapmak… Doğruyu en iyi bilen de TÜRSAB… Türkiye’nin en köklü kurumu. Bilgi birikimini turizmde gelişmekte olan bölgelere aktarması halinde ortaya doğru projeler çıkacak.

Çünkü turizmde yapılan yanlıştan daha sonra dönmek çok kolay olmuyor. Bu nedenle en başından doğruyu yaparak gelişmeyi iyi kurgulamak çok önemli. Çünkü bölgede kentlerin büyük hedefleri var. Adeta yarışıyorlar. Örneğin Ordu Valisi Seddar Yavuz’un 5 yılda üç milyon turist hedefi heyecan verici. Üstelik bunun 500 bininin yabancı olacağını vurguluyor.

İşte bunu yaparken örneğin Trabzon’un Antalya’nın yaptığı hatalardan ders çıkarmak çok önemli.

 

 

Ot festivali yapılacak

Gelecek Turizmde kapsamında Yeni Arayışlar Girişimi Platformu Derneği’nin hayata geçirdiği yerel ortak olarak da Perşembe Muhtarlar Derneği’nin destek verdiği Perşembe’nin Işıklarını Kadınlar Yakacak Projesi merkez olarak Pembe Hanım Konağı’nı seçti. Kısa sürede onarılan konakta, yerel lezzetlerin uygulama olarak hayata geçirildiği mutfağa sahip. Ayrıca kentin gezilecek, görülecek yerleri ile ilgili rotalar oluşturuldu. Kentte aile pansiyonculuğunun geliştirilmesi için de çalışmalar yapılıyor. Önümüzdeki baharda bir ot festivalinin yapılması hedefleniyor. Böylece yörenin ota doyalı lezzetleri bütün dünyaya tanıtılmış olacak.

 

 

Ünal Şınık ve Emel Elik turizmde yeni ufuklara yelken açıyor. Geçen yıl Avrupa yakasında geçtiğimiz günlerde Anadolu yakasında önümüzdeki günlerde de Sapanca'da otel açmaya devam ediyorlar.

 

İş otelinde bar 'out', gazino 'in'

Bugünlerde turizm yatırımı yapmak hele de İstanbul’da otel açmak kolay değil. Ancak Türkiye’nin en hızlı büyüyen yerel otel zinciri Elite World Hotels, bu yıl ikinci otelini açtı.

Hem de İstanbul’da… İstanbul’un Anadolu yakasında yeni gelişen iş merkezlerinin tam ortasında iş ve eğlence oteli olarak sektörde yerine aldı Elite World Asia Hotel…

Otel birçok ilki barındırıyor bünyesinde… Türkiye’nin en tecrübeli turizmcilerinden ve bir çok yerel zincirin temeli atan, gelişmesinde katkısı olan şimdi de Elite World Hotels CEO’su olan Ünsal Şınık bu bilgileri şöyle aktardı:

. Elite World Asia Hotel’de farklı bir hizmet anlayışını uygulamaya koymaya çalışacağız.

. Ve İstanbul’un Anadolu Yakası’nın sembolü haline gelmeye çalışacağız. Yani hem iş hem de eğlence konusunda çok önemli aktiviteler gerçekleşecek burada.

. Sonra da Sakarya ilinin en büyük oteli olacak Elite World Sapanca Hotel’i açacağız. Bu hepimizi heyecanlandıran bir yatırım…

. Elite World Sapanca Hotel, toplamda 65 bin metrekare kapalı alanıyla ve 500 oda kapasitesiyle hizmet verecek. Suit odalarında doğa manzaralı jakuzilerin yer alacağı otel, ayrıca 10 bin metrekarelik Fit Life SPA&Health Center ile misafirlerini ağırlayacak.

.Her alanında doğayı yakından hissedeceğiniz Elite World Sapanca Hotel, farklı ihtiyaçlara uygun olarak hazırlanmış konforuyla, ‘ Yeşil Bina Sertifikası (Leed Sertifika) ve A sınıfı enerji anlayışıyla bölgedeki rakipleri arasında fark yaratmayı hedefliyor.

. Otelde ayrıca 4500 metrekarelik biyolojik bir gölet, açık yüzme havuzu, futbol sahası, basket ve tenis kortları da yer alacak. Elite World Sapanca Hotel, ‘Business Resort’ konseptiyle toplamda 3 bin kişilik kongre ağırlıklı toplantı salonlarına da ev sahipliği yapacak.

Bütün yatırımcıların çekindiği İstanbul’a birbiri ardına otel yapma cesareti nereden geliyor. İşte onu da son dönemin en cesur işkadınlarından biri olarak gördüğüm Gurubun Yönetim Kurulu Üyesi Emek Elik’e bağlıyorum.

Aynı zamanda satış ve pazarlamanın başında olan bu başaralı kadın Atatürk Havalimanı’na açılan oteli düğünlerle coşturdu.

5 yıldızlı otelde düğünü ulaşılabilir kıldı ve kısa sürede Avrupa yakasında nam yaptı. Şimdi Anadolu yakasında olmayan bir şeyi deniyor.

Nostajik gazino kültürünü otelde yaşatmak için düğmeye bastı. Mustafa Keser ile başlattığı uygulamayı kalıcı hale getirmenin arayışı içinde. Çünkü insanların eğlence anlayışı değişiyor. Ne ödeneceği belli olmayan mekan yerine eski fiks menü daha bir anlam kazanıyor. Belki de yeni açılan otelde iş ve eğlenceyi buluşturup yeni bir konsept geliştirecek Emel Elik… Ya da kafasında başka projeler var. Kimsenin cesaret edemediğini o yapıyorsa vardır bir bildiği.

 

 

Lojistik Ödülleri'nde çok sayıda kadın kurumları adına ödül aldı. Nil Tunaşar ve Tuğba Bafra da bunlardan sadece ikisiydi... Bu gelişme sektörde önemli bir yenilik olarak göze çarptı.

 

Lojistikte kadının ayak sesleri geliyor

Kısa adı UND olan Uluslararası Nakliyeciler Derneği yıllarca takip etmiş bir gazeteci olarak lojistik sektörüne uzak kalamazdım. Yeni bilgileri çok bilmiyorum ama Saffet Ulusoy, Çetin Nuhoğlu’nun ikilisinin devir teslimi nasıl yaptığını yazan ender gazetecilerden biriyim.

Yani kamyonculuktan lojistiğe kitabını yazacak üç beş gazeteci arasında yer alıyorum. Kendimi bu kadar övmenin nedeni iki yıldır lojistik ödülleri veren jüri de yer alıyor olmam… Yani tecrübe boşa gitmemiş beni değerlendirmiş sevgili İlker Altun…

Geçen yıl gidememiştim ama bu yıl ödül törenine de gittim. Jüri üyesi olarak bazı ödülleri de ben verdim. Ama gördüm ki sektör artık benim bildiğim sektör değil. Kadınların topuk sesleri sektörde çok uzaktan duyulacak noktaya gelmiş.

Erkek egemen sektörde kadınlar merdivenleri adım adım çıkıyor. Uluslararası logitrans Transport Lojistik Fuarı’nın ev sahipliğinde gerçekleşen ödül töreni sırasında standları da dolaşma şansım oldu. Ali Avcı’nın Ceynak’ını bıraz dışarıda tutarsam Arkas’tan Omsan’a sektörün önde gelen bütün kuruluşlarında topuk sesleri duyuluyor.

 

 

Ödül alan kuruluşlar

. Uluslararası Lojistik İşletmecileri:  Arkas Lojistik

. Yurtiçi Lojistik İşletmecileri: Ceynak Lojistik

. Uluslararası Taşıma İşleri Organizatörleri: Omsan Lojistik

. Yurtiçi Taşıma İşleri Organizatörleri: Fevzi Gandur Lojistik

. Uluslararası Ticari Eşya Taşımacıları: Logitrans Lojistik

. Uluslararası Deniz Taşıması Firmaları (Gemi Sahipleri): Medkon Lines

. Uluslararası Deniz Taşıması Firmaları (Forwarder): Globelınk Ünimar Lojistik

. Demiryolu Taşıması Firmaları (Operatörler): Medlog Lojistik

. Demiryolu Taşıması Firmaları (Forwarder): Sarp Intermodal

. Uluslararası Hava Taşıma Firmaları (Havayolu Taşıyıcısı): Turkısh Cargo

. Uluslararası Hava Taşıma Firmaları (Forwarder): Genel Transport

. Liman İşletmecileri: Mersin Uluslararası Liman İşl.

. Ağır ve Havaleli Yüklerin Taşınmasına İlişkin Yönetmelik projesi ile AND (Ağır Nakliyeciler Derneği)

. TANAP projesi ile Arkas Lojistik

.  Biofarma Lojistik projesi ile Transorıent

. Lojistik Sektöründe Kadın İstihdamı Farkındalığının Arttırılması projesi ile UTİKAD

. Yılın En Beğenilen Lojistik Şirketi: Ceynak Lojistik

. Yılın Lojistik Tedarikçisi: Ford Trucks

. Yılın Lojistik Yöneticisi (Karayolu): Efe Göktuna (Fevzi Gandur Lojistik)

. Yılın Lojistik Yöneticisi (Denizyolu): Oğuz Tümiş (Samsunport)

. Yılın Lojistik Yöneticisi (Havayolu): Hasan Şafak (Fevzi Gandur Lojistik)

. Yılın Depo Yöneticisi:  Ali Seven (Ceynak Lojistik)

. Doğtaş . Merinos . Sıemens . Şişecam . Lojiport

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 24 Mayıs 2019 Cuma. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova, Balık B...

Günlük Burç Yorumları Aşk 23 Mayıs 2019 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova, Bal...

Günlük Burç Yorumları Aşk 22 Mayıs 2019 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova, Bal...

Günlük Burç Yorumları Aşk 21 Mayıs 2019 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova, Balık B...

Günlük Burç Yorumları Aşk 20 Mayıs 2019 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova, Ba...

Günlük Burç Yorumları Aşk 19 Mayıs 2019 Pazar. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova, Balık ...

Yazarlar
Website Security Test