Facebook ta paylaştweet le

Bu seçim adayların seçimi olacak

16.11.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Mart kapıdan baktıracak ve siyasette kazma, kürek yaktıracak gibi…

Cumhurbaşkanlığı Yönetim Sistemi, çok partili Türk siyasetinde edindiğimiz alışkanlıkların neredeyse tamamını değiştirdi. Siyaset yapma davranışlarımız kadar ve daha çok da siyaset algılarımız artık çok farklı. Öncelikle, bugün siyasete yön veren güç kaynağı parti değil kişidir. Hangi ölçekte olursa olsun, siyasette artık kamuoyuna yansımış olumlu kişisel sonuçlar, sergilenmiş ve anlaşılmış beceriler, insanı mutlu eden başarıların odakladığı liderlik özellikleri biçim veriyor. İnsan ön plana çıktı, parti arkadan geliyor. Partiler siyasetçiyi belirlemiyor; tam tersine güçlü siyasetçi partiyi yüceltiyor ya da mahcup ediyor ve kaybettiriyor. Miladı dolmuş kurumsal algı klişeleri tedavülden kalktı; siyaset tarihindeki yerini aldı. Bu dönüşümde sağlıksız bir şey yok.

Siyasal partilerin yarattığı algı içinde arada kaynayan siyasetçiye artık ne lider, ne parti ne de seçmen itibar etmiyor. Daha da önemli ve güzel olanı, garip ve bulanık bağlantı ve karanlık ilişkilerle siyasetin dolgu malzemesi olan siyasetçiye ne liderin ne partinin tahammülü kalmadı. Çünkü güçlü ve olumlu tepki almış siyaset figürleri lidere kazandırıyor; tersi, lideri zor duruma sokuyor. Tercihler artık daha soyut dayaklara sahip; seçmen ise daha vicdansız.

Siyaset insanlaştı, insan siyaset oldu! Siyasetçinin algısı, siyaseti belirliyor.

Seçmen artık siyasetçinin yaşama yansıttığı gerçeklerden yola çıkarak mitos (söylence) üretiyor. Bunlar adayın yarattığı algı olumluysa olumlu, olumsuzsa olumsuz oluyor.

“… Önceki yaşamında mutlu eden aday, yetki verilse, daha ne güzellikler yaratmazdı? ...”algısı hızla yayılıyor. Tam tersi de mümkün doğal olarak: “…Daha önce mutlu edemeyen yeni dönemde de işe yaramaz ...”Bu algının oluşumu, siyasetçiye gerçekte sahip olmadığı çekiciliği de kazandırabiliyor. Algı olumsuzsa tersi de mümkün. Sosyal medya bu dedikodu ortamını yaygınlaştırıyor. Gerçeklerden oluşan izlenim gerçek ötesi algıya dönüşüyor. Konu yerel yönetim olunca algının çarpan etkisi daha yüksek.

Eskiden siyasetçinin yarattığı beklenti algıyı belirlerdi. Bu seçimde algı beklentiyi; o da tercihleri belirleyecek. Algı, beklentiye göre daha soyut dayanaklardan beslenir. Bu nedenle siyaset artık soyut alanda rekabet ediyor.

Mart sonundaki Yerel Seçim bu açıdan da ilginç bir deneyim olacak. Partilerin aday belirlemede bu kadar duyarlı olmalarının nedeni de budur. Adayların siyasette ya da siyaset dışı alanda yarattığı algının olumlu ya da olumsuz olması kadar bu algının etkilediği alanın boyutları da belirleyici olacak.

Olumlu ya da olumsuz algı yaratamamış olan adaylarda ise öngörülemeyen riskler yanında avantajlı fırsatlar doğurabilir. Parti karar organları zorlanıyor

Bu nedenle aday belirleme süreci, daha önceki Yerel Seçimlerde hiç olmadığı kadar yaşamsal.

Diğer partilerin adaylarının etki gücü ve alanın boyutu kadar etkilediği kesimleri iyi kavramak iktidar için olduğu kadar muhalefet için de tarihsel bir öneme sahip. Çünkü 24 Haziran, Yerel Yöneticilerin parti içindeki iktidar ilişkileri başta olmak üzere Türkiye siyasetinin geleceğindeki yapı ve ilişkileri de belirlemede kritik öneme sahip olduğunu gösterdi. Bu etkenlerle aday belirleme süreci, önceki seçimlere göre daha çok zaman alıyor. Bu ise belirlenecek adayların işini iyice zorlaştırdı, adayların ilanı geciktikçe bu zorluk derecesi de artacak. Çünkü kampanyalar için zaman kalmadı.

Diğer partilerin adayının algı boyut ve niteliğini anlamak için iktidar da muhalefet de adayların ilanı için acele etmiyor, ilk adımı diğerinden bekliyor. Ona göre aday belirleyecek. Bu nedenle liderlerin işi de daha zor. Çünkü süre kısaldıkça algıyı biçimlendirmek ve yaymak daha güçleşiyor. Adayların yerel ölçekli projelerini anlatarak beklentileri yönetme olanağı da kıt. Sonuç algının yönetiminde sergilenecek beceri ve başarılara kaldı.

Gerçekler öldü! Yaşasın dedikodu!

Algıyla seçmeni cezbeden ve yönetim yetkisini alan Belediye Başkanlar için, seçimin ertesi günü sabahı soyut algıları somut beklentilerle karşılama mücadelesi başlayacak.

Gazanız mübarek olsun!

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar