Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

31 Mart 2019’a doğru…

16.11.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Önümüzdeki 2019 yılının 31 Mart tarihinde, ülkemiz ve halkımız için çok önemli bir yerel seçim var. Aslında bu seçim, yerel seçim olmanın da ötesinde bir anlam ve önem taşıyor. 

4,5 aylık bir zaman diliminin kaldığı 31 Mart seçimi yaklaşırken; önce bu tarihle ilgili bir zaman yolculuğuna çıkmak ve sonra da seçim üzerine düşüncelerimizi paylaşmak istiyoruz.

 

Tarihte 31 Mart

İlginç bir tesadüf, seçimlerin yapılacağı 31 Mart tarihinin siyasal tarihimizde önemli bir yeri var. Bu gün, tarihimizde ’31 Mart vakası’ ile birlikte anılır.

31 Mart vakası, II. Meşrutiyet'in ilanından sonra orduda ve toplumda yaşanan gerginlik ve kutuplaşmaların yarattığı bir kalkışmadır. Sebep ve sonuçları itibarıyla oldukça karmaşık olan bu tarihi olay, İstanbul'da yönetime karşı yapılmış büyük bir ayaklanmadır. Rumî Takvim'e göre 31 Mart 1325'te (Miladi 13 Nisan 1909) başladığı için bu adla anılmıştır. On üç gün süren ayaklanma, II. Meşrutiyet döneminin en önemli olaylarından biri olarak kabul edilir.

Tarihte ’31 Mart vakası’ olarak anılan bu olayların sonucunda; ayaklanma bastırılmış, Abdülhamit tahttan indirilmiş ve Osmanlı tarihinde yeni bir döneme geçilmiştir.

Geçmişte toplumsal tarihte bunca derin izler bırakan olaylarla anılan 31 Mart tarihi; önümüzdeki yıl yapılacak seçimin sonunda, bu kez siyasal tarihe farklı notlar düşeceğe ve yeni hikâyeler yaratacağa benziyor.

 

31 Mart 2019 seçiminin anlamı ve önemi

Ülkemizin geçmişinde çok anlamlı ve önemli bir yeri olan 31 Mart tarihi, bakalım 2019 Türkiye’sinde, bu kez nasıl bir gelişmeye sahne olacak? 31 Mart tarihi, seçimde alınacak sonuçlarla, ülkenin siyasal gidişatında önemli bir değişim yaratabilecek mi?

Doğrusunu söylemek ve yazmak gerekirse, biz 31 Mart yerel seçiminden böylesi bir tarihsel işlev ve sonuç bekliyoruz. Bu beklentimiz, yalnızca bizim gönlümüzden, yüreğimizden öyle geçtiği için değil elbette; ülkede yaşanan ekonomik ve siyasal gelişmelerin objektif değerlendirmesinden çıkardığımız sonuç aynı zamanda.

31 Mart seçiminin, ülkemizde yeni siyasal ve toplumsal gelişmelere yol açacağını, samimi olarak düşünüyoruz, öngörüyoruz.

 

31 Mart seçimi, yalnızca bir belediye seçimi olmayacak

2019 yılının 31 Mart tarihinde yapılacak seçimde, sandığa gidip, başta belediye başkanları olmak üzere yerel yöneticilerimizi seçeceğiz. Ama bugünden görünen gerçek, bu seçim yalnızca bir belediye seçimi olmayacak. En azından muhalif seçmen ve halkın önemli bir bölümü için, çok daha farklı anlamlar taşıyacak.

Öncelikle seçmen ekonomide yaşanan sıkıntıları, zorlukları ve kriz koşullarını sorgulama olanağı bulacak. 17 yıldır işbaşında bulunan iktidara, bu sorumluluğunu hatırlatacak. Oyunu kullanırken, ekonomide yaşananlar ve kendi günlük yaşamında çektiği sıkıntılar, hep aklının bir kenarında yazılı olacak.

Önümüzdeki seçimde ikinci olarak, ülkemizin çok köklü bir geleneği olan parlamenter yönetim anlayışını yok eden ve güçler ayrılığını ortadan kaldıran, yeni yönetim sistemi de test edilip sorgulanacak. Yurttaş, bu yeni sistemden memnuniyetini ya da memnuniyetsizliğini sandığa yansıtacak. Kullanacağımız oylarla, bütün bunları da işaret etme olanağı bulacağız.

Görüldüğü gibi, önümüzdeki yılın 31 Mart’ında, bizi çok yönlü ve çok çekişmeli bir seçim bekliyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 20 Mayıs 2019 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova, Ba...

Günlük Burç Yorumları Aşk 19 Mayıs 2019 Pazar. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova, Balık ...

Yazarlar
Website Security Test