Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Meyve suyunu içip yazılımı yaptılar

9.11.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Tokat'ın EN'leri ödül töreni bu defa ekonomi buluşması ile birleştirildi.

Bu aralar kentler atakta… Geçtiğimiz günlerde Aydın’da Vali’nin önderliğinde yapılan arama etkinliğinde yeni ekonomide yeni yol haritası arayışını aktarmıştık. Şimdi de Tokat’ın benzer bir arayış içinde olduğunun bilgisini paylaşalım.

Neredeyse geleneksel hale gelen ekonomi buluşması bu defa Tokat’ın EN’leri ödül töreni ile birleştirilmişti.

Tokat’ın dünya markası olmaya aday firması Dimes’in önderliğinde başlatılan tarım hamlesinde yavaş da olsa sonuç alınmaya başlanmış gibi geldi bize..

Kelkit Havzası’nın bereketli toprakları doğru üretim şekilleri ile kentin zenginleşmesine hergün biraz daha katkı vermeye başlamış…

Temel sorun toprakların birleştirilmesi. Bu konuda henüz istenen adımlar atılabilmiş değil. Dolayısıyla ölçek ekonomisi noktasında istenen seviye yakalanamamış.

Bu nedenle tarım başlıklı bir inovasyon toplantısı yapılmış bu yılki ekonomi buluşmasında… Bu önemli etkinliğin en önemli konuşmacısı kentin markası olarak çıkan bugün 100’ün üzerinde ülkeye ihracat yapma başarısını yakalamış olan Dimes’in Yönetim Kurulu Üyesi olan Orhan Ziya Diren oldu. konuşmasında Tokat’ın kısa bir analizini yapan Orhan Ziya Diren şu noktaların altını çizdi:

. Dimes olarak, 60 yıllık tarihimizde birçok ilklere imza attık. Ülkemizin ilk yerli sermayeli meyve suyu üreticisi olduk.

. Tokat’ta ilk sigortalı çalışanlar fabrikamızda oldu. Meyve suyu üretiminde pazar lideriyiz. Ar-Ge merkezimizde çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz.

. Bir Alman atasözü “Çok yaşamak için az yiyiniz, çok içiniz” demektedir. Biz de işimizde en iyisini yapmak için çalışıyoruz ve ülkemizin yanı sıra, dünyaya kendi markamızla ihracat yapıyoruz.

. Dünya aleminden bugüne kadar 20 milyara yakın insan geçti. Günümüzde 7 milyarın üzerinde insan yaşıyor ve bu nüfusun beslenmesi noktasında hayvansal ve bitkisel üretim gittikçe azalıyor.

. Bu noktada, tarım sektöründeki dünyadaki gelişmeleri yakından izleyerek, ülkemizi ve dünyayı beslemek için çalışmalarımıza devam etmeliyiz.

. Türkiye’miz, çok farklı mikroklima ve ekolojik çeşitliliğe sahip, bu zenginliğimizden daha fazla yararlanmalıyız.

Orhan Ziya Diren’in dikkat çektiği nokta çok önemli… Türkiye’nin iklim yapısı tarım için çok büyük bir avantaj oluşturuyor. Tokat’ta bunun çok güzel örnekleri mevcut. Bu örnekleri çoğaltmak gerekiyor.

Tokat’a üç yıl önce gittiğimiz üniversitenin içinde teknopark yeni açılmıştı. Tarımsal yenilikler yapılabilir diye düşünmüştük. Çünkü Gazi Osman paşa Üniversitesi’nin en başarılı bölümlerinden biri Ziraat Fakültesi…

Yıllar önce yaptıkları yenilikçi çalışmaları yerinde görmüş ve hayranlıkla bakmıştık. Evet Teknopark’ta tarımsal yenilikler gündeme gelmiş. Ama Türkiye’nin en inovatif şirketleri arasında gösterilen Uyumsoft’un memlekete yatırım diye üç yıl başlattığı çalışma muhteşem bir gelişme kaydetmiş. Şu anda 70’e yakın çalışanı olan Uyumsoft’un Teknopark’taki ofisi adeta tam bir başarı hikayesi…

Bu başarı hikayesinin başında da yer alan Mehmet Önder’in konuya ilişkin şu değerlendirmeyi yapıyor:

. Geçmişte, 50 yılda, 100 yılda yaşanan değişimler, günümüzde birkaç yılda gerçekleşebiliyor. Örneğin, karanlık fabrikalar kurulmaya başlandı, bu fabrikalar insansız şekilde üretimlerini yapacak ve bu durumda beraberinde işsizliği getirecek.

. O nedenle, dünyadaki gelişmeleri yakından takip ederek, bu değişimlere göre kendimizi konumlandırmamız zorunludur. Gelecek 20 yılda, 30 yılda yıkıcı bir ekonomi ile karşı karşıya kalabiliriz.

. Bunun etkilerini azaltmak için stratejilerimiz doğrultusunda çalışmalarımızı hızlandırmalıyız. Uyumsoft olarak 2017 yılında Türkiye’nin İnovasyon liderleri arasına adımızı yazdırdık.

. Tokat Teknopark’ta 3 yıl önce açtığımız ofisimizde 65 kişilik bir ekibimiz çalışıyor. Bu sayıyı 100 kişiye çıkarttığımız zaman, artık Tokat’ta başka şeyleri konuşuyor olacağız.

. Tokat’ın yazılımda Türkiye’nin kilit noktalarından birisi olmasını hedefliyoruz. Tokat’ın bilişim üssü olması için çalışacağız.

Bir yandan meyve suyu... Bir yanda yazılım... Meyve suyu içen yazılımı iyi yapar esprileri ile farklı bir noktaya taşınıyor tokat...

Tokat’ın sivil toplum önderlerinden Zekeriya Yılmaz’ın önderliğinde yapılan Tokat’ın EN’leri yarışması ile eşleşen ekonomi buluşmasında Tokat’ın da yeni arayışlar içinde olduğunu gördük. Hep söylüyoruz önümüzdeki dönem ülkelerden çok kentlerin yarıştığı yıllar olacak. Bu yarışta geri kalmamak için kentlerin önderlerine büyük iş düşüyor.

 

İşte Tokat’ın bu yıl tespit ettiği EN’ler

. Eyüp Eroğlu Tokat Belediye Başkanı - Tokat meydan ve kanal Tokat projesi çalışmaları ile

. Yılmaz Bekler, Turhal Belediye Başkanı - Sosyo Kültürel başarıları ve alt yapı çalışmaları ile

. Orhan Ziya Diren, Dimes Gıda Başkanı - Ülkemizde ve Dünyada yarattığı istihdam ve başarılı çalışmalardan dolayı

. Mehmet Önder, Uyumsoft Başkanı- Ülkemizin yerli ve milli yazılımı geliştirmesi nedeniyle

. Cemalettin Doğan, Doğuş Laundry  - Sosyal sorumluluk projeleri nedeniyle

. Prof. Dr. Yaşar Akça, Öğretim Üyesi - Ceviz Proje nedeniyle

. Rasim Uzun, GOP Öğrenci Konseyi Başkanı - Gençlik Ödülü.

. Nesibe Tükel, Uyafa Dernekler Başkan Yardımcısı - Başarılı Sivil Toplum Kuruluşu

. Celal Toprak, Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) Başkanı, Basın ile ilgili çalışmaları nedeniyle

. Hasan Erdem - Başarılı Kültür Elçisi Ödülü

. Veli Yüksel - 45 bin fidanı doğa ile buluşturdu, Doğa Başarı Ödülü

 

Rakamlar açıklandı! Kriz günlerinde Avrupa birincisi oldu

Ticarette şenlik olacağını yazdığımız “Bayim Olur Musun?” etkinliği önemli bir başarıya imza attı.

Doların fırladığı, iş aleminin şaşkına döndüğü günlerde açılmıştı… Açılışa katılmış ve Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nurettin Nebati’nin böyle bir dönemde etkinliği bu kadar haraketli olması nedeniyle moral bulduğunu aktarmıştık.

Moral bulan sadece Nebati değildi. Kahvecilerden dönercilere, çiğ köftecilerden farklı sektörlerden katılımcıları herkes aradığını bulmuştu.

Evet Medyafors Fuarcılık tarafından organize edilen “Bayim Olur musun Franchising ve Markalı Bayilik Fuarı”ndan bahsediyoruz.

Bu nedenle fuarın rakamların hep merak ettim… Sonuç bilgilerini almak için birkaç defa soruşturdum. Sonunda sonuçlar geldi….

Paylaşalım sizlerle….

. Etkinlik 300 katılımcı marka, 28 bin toplam ziyaretçi ile alanında Avrupa ve Ortadoğu birincisi oldu.

. Ayrıca 72 ülkeden 1000’i aşkın profesyonel ziyaretçinin katılması ile rekor kırıldı.

. Yabancı yatırımcılar Türk firmalarıyla, özellikle yurtdışına açılma planları yapan markalar ile verimli görüşmeler yaptı.

. Fuar kapsamında düzenlenen Avrupa Franchise Federasyonu (EFF) toplantısına katılan 12 ülkenin franchise dernek başkanları yeni işbirlikleri konusunda kararlar aldılar.

. Fuar süresinde katılımcılar, firma temsilcileri ve ziyaretçilerle birebir görüşülerek yapılan anket sonuçlarına göre; markaların yüzde 81’i fuarda hedeflediği girişimci profiline ulaştığını belirti.

. Yüzde 91’i gelecek yıl fuara tekrar katılmayı düşündüklerini söylediler. Ziyaretçi olarak fuara gelenlerin yüzde 76’sı fuarı yüksek düzeyde bir fuar olarak değerlendirdi.

. Türkiye franchise pazarının yılsonunda 50 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşması bekleniyor. Halihazırda 3 bin zincir işletmeye bağlı 60 bin şubeye sahip bir hacimden söz ediliyor.

 

Belki de en gizli yardımseverdi

Genç yaşta hayatını kaybeden işadamı Abdullan Tivnikl bir çok ilke imza atma başarısı gösterdi.

 Cenaze namazına Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Meclis Başkanı Binali Yıldırım dahil bütün devlet kademesi, iş dünyası tam kadro katılmıştı.

Sağlığında çok dikkat ettiği mütevazilik son yolculuğuna uğurlanırken bozulmuştu. Yardımseverliğini herkesten gizlemeyi başarmıştı. Ama cenazedeki herkes yaptıklarını birbirine anlatınca ortaya büyük bir yardımseverlik tablosu çıktı.

Belki de bu yüzden herkes en gür sesi ile iyi bilirdik demişti arkasından.

Eksim Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Tivnikli’den bahsediyoruz. Erzurum'da doğan Abdullah Tivnikli, 1981 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü'nden mezun olduktan sonra aynı üniversitede İşletme Master Programı'nı tamamladı. İngiltere’de eğitim gördü. Türkiye’nin katılım bankacılığında geldiği noktada büyük katkıları oldu. İş dünyasında yeni iş alanları keşfetmekte en önde oldu. İyi gitmeyen şirketi alıp ayağa kaldırması ile tanındı.

Ancak ölümünden sonra yaptığı bu işlerden çok yardımseverliği ile anılacak. Çünkü Türkiye’de ve dünyada o kadar çok hayır işi yapmıştı ki bunları bugüne kadar gizlemiş ama ölümü ile tek tek ortaya çıkmaya başlamıştı.

İlkini cenazede Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı. Marmara İlahiyat Camisi'ni Abdullah Tivnikli’nin katkıları ile yapıldığı ortaya çıktı. O bunu en yakınlarına bile söylememişti. Anladığımız ve öğrendiğimiz kadarı ile başka açıklanmayan yardımseverlikleri de önümüzdeki günlerde ortaya çıkacak.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 17 Haziran 2019 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, B...

Günlük Burç Yorumları Aşk 16 Haziran 2019 Pazar. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Hafta sonu burç yorumları. Haziran ayı burç yorumları.

Yazarlar
Website Security Test