Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Perhiz / Turşu ve Truva!..

9.11.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Antik” Truva kendi Çanakkale ilimizin içindedir. Orada “Sparta Kralı Menelaos’ın karısı Helen’in, Truvalı Paris ile beraber Truva’ya kaçmasından sonra çıkan ve 10 yıl süren ve Hektor ve Aşil gibi savaşçıların da katıldığı savaş, Yunan Mitolojisi’nin Homeros’un Odise ve İlyada destanlarından nakledilen bir parçası olmuştur. Sonunda, “Tahta atın içine saklanan” Spartalılar, atı şehre alan Truvalıları tuzağa düşürmüş ve gece “Tahta Attan çıkan savaşçılar” şehrin kapısını Kral Menelaos’un, kardeşi Miken Kralı Agamemnon’un başında olduğu ordusuna açmışlar, Truva düşmüş, Paris öldürülmüş ve Helen, Isparta’ya götürülmüş, Truva bütünüyle yakılıp, yıkılmıştır.

Bu kin, Avrupalı’nın hafızasına o kadar kazınmıştır ki, Osmanlı’ya teslim anlaşmasını, İngilizler, “Agamemnon” adını taşıyan gemide imzalatmışlardır. Zira Avrupalılar yüzlerce yıldan beri, “Truvalıların Türk soyundan geldiklerini” düşünmüşler ve yazıp, çizmişlerdir. Dahası, bugünlerde “bu iddialarda hakikat payının olduğu” çok tarihçi tarafından kabul edilmektedir.

Tarihler, Fatih Sultan Mehmet’in ordusu İstanbul’u fethederken, İstanbul’da bulunan Kardinal İsidore’nin, Fatih için “Truvalıların Prensi” dediğini yazar. Fatih’in vakanüvisi İmbrozlu Kritovoulos da “Sultan Mehmet’in Truva’yı ziyaret ettiğinde ‘Allah beni bu şehrin ve halkının dostu olarak bugüne sakladı. Burayı Yunanlılar, Makedonyalılar, Teselyalılar ve Moralılar ele geçirmişti. Onların torunları, uzun yıllar sonrasında Asyalılara yapılan bu adaletsizliğin cezasını benimle şimdi ödediler’ şeklindeki sözlerini” aktarır.

Ve Mustafa Kemal Atatürk, “Dumlupınar’da Truvalıların öcünü aldık” demiştir. (Sabahattin Eyüpoğlu / Mavi ve Kara eseri)

“Doğu’yu Truvalıların, Batı’yı Spartalıların temsil ettiği” yönündeki binlerce yıllık bir cepheleşmeye yol açan bu mitolojik efsane üzerine kitaplar, oyunlar yazılmış, filmler çevrilmiş, diziler yapılmış, operalar bestelenmiştir.

Ve UNESCO, “Truva’yı Dünya Kültür Mirası listesine almıştır. 2018 yılı bu alınışın 20’inci yılıdır.

Bu yıldönümü için TÜRSAB başta birçok turizm ve kültür kuruluşumuz dünya çapında tanıtım çalışmaları yapmıştır.

Yılın başında Kültür ve Turizm Bakanı olan Numan Kurtulmuş, “2018’i Truva Yılı” ilan etmiş ve “Bu topraklarda Truva'nın birikimi de bizim birikimimiz, Karyalıların birikimi de bizim birikimimiz, Osmanlı'nın, Selçuklu'nun birikimi de bizim birikimimiz” demiştir.

10 Ocak’ta Çanakkale’de “2018 Truva Yılı” tanıtımında da katıldığında da “Truvalılar kılığına giren” sanatçılarla fotoğraf çektirmiştir.

Truva harabelerinin olduğu Teyfikiye Köyü’nde de “Truva Savaşları müzesi” yapılmıyor mu?..

Truvalılar, Batı Anadolu’nun İyonlar, Kimmerler, Frigyalılar, Miletlilerin ve Perslerin istilasından önce vardılar, Anadolu’da ve Truva kenti Asya ve Avrupa’yı ayıran ya da kavuşturan tarihin “önemli” kentlerinden biri idi. “Onlar” oradayken, ortada ne İyonlar vardı, ne “Greece ve Yunan / Yunanlı” nitelendirmeleri.

Dahası, Yunanlılar, İngilizler başta Batılılar Truvalıları daha düne kadar “düşman” görüyorlardı.

Tablo bu iken, “tarihten habersiz” bir muhabirin yazdığı ve bir gazetenin manşetine taşıdığı haber yüzünden, Uganda Büyükelçimiz Sedef Yavuzalp’i, Cumhuriyet Bayramı resepsiyonunda “Truvalı kıyafeti giydi” diye neden “geri çağırdık?..”

Neden “Ön Asya’yı, Batı Anadolu’yu “Yunanlılarınmış gibi görmek” huyundan vazgeçemiyoruz?..

Neden, Uganda’daki bütün diplomatların, gazetecilerin, aydınların olduğu bir gecede “Truva bizimdir” diyerek tanıtmak için “hatırlanacak” bir sunum hazırlayan ve konuşma yapan Büyükelçimizi “alkışlamak” yerine, Onu, bütün Dünya önünde “küçük düşürmek” istedik?..

Elin oğlu “düşmanını sahipleniyor”, biz “Bizim olanı” onlara hediye etmekte yarışıyoruz; Ege’deki 18 Adamız dahil; yazıklar olsun!..

Haftanın Adamı

Sedef  Yavuzalp

Yazımı okuyunca zaten neden “Haftanın Adamı” seçtiğimi bütün okuyucularım anlayacaklardır.

 

Sözün Özü

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak “İyi durumdayız” demiş, doğru “dolar milyarderleri, avro milyonerleri, “bankalarda milyon liralarca hesabı olanlar” iyi durumda; ya emekliler, dullar, yetimler, “asgari ücretle yaşamaya ve aile geçindirmeye çalışan” işçiler, yüzde 5 zam vereceğiniz memurlar, kan ağlayan çiftçiler ve milyonları bulan işsizler ne durumda? İnsan “İyi durumdayız” derken, 80 bin kişiyi, değil, 81 milyon kişiyi, düşünür de, biraz insaf eder ve susar, öyle değil mi, sayın Bakan?..

 

Hayalet muhalefet!..

Efendim, CHP’de “solcu grup” bastırıyor ve “Ankara adayı olarak” Mansur Yavaş’ı istemiyorlarmış.

İYİ Parti ise, “CHP, Mansur Yavaş’ı aday gösterirse”, desteklemeyecekmiş!..”

Bu kafalara, “Melih Gökçek gibi bir Belediye Başkanı çok bile; tevekkeli millet “Bunlar essah değil, hayalet muhalefet” diyor, boşuna söylemiyor!..

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test