Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Nasıl bir aday? Nasıl bir başkan?

9.11.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ülkemizde Mart ayı sonunda yerel seçimler yapılacak. Medyanın yanlısında yansızında, yazılısında sözlüsünde ve görüntülüsünde ne yazık ki aday listelerine ilişkin olarak yorumlarla ve ince ince didiklemelerle dolu bilgiler yer almakta...

Genel başkanlardan randevu isteyenler ve gidenler ne konuştular? Hepsine ilişkin dizi dizi haberler yayınlanmakta.

Bunlar, bir nevi kamuoyu yaratmak, bir nevi de taraf olmak ve yükselmek veya en geniş anlamı ile diğerlerini “yıpratmak” için hazırlanan haberlerdir.

Ne kadar üzücü ve anlamsız bir çabalar yumağı... Bunun en büyük destekçileri de “genel başkanlar ve etraflarındaki halkalar.”

 

Yaşadığım yer: İzmir’de durum

Ne yazık ki bu seçim İzmir için bir gizli savaşın, iki parti arasındaki rekabetin ta kendisi olacaktır. CHP geçmiş seçimlerdeki galibiyetlerini büyük ölçüde Sayın Aziz Kocaoğlu’nun kişiliği ve liderliğine borçludur.

Kendisi bir defa dürüstlüğü, ehliyete, dirayete ve namusa olan saygısı, planları, stratejileri ve halka dokunuşları ile modeller yaratarak öne geçti.

Bu defa artık “Ben yokum” diyor...

İşte burada CHP için çanlar çalmaktadır. Zira İzmir’den milletvekili de olan genel başkan ile Aziz Bey’in arası ne yazık ki limonidir... Bunun müsebbibinin ise genel başkan olması, ağırlıkla ortadadır.

İzmir halkı “İzmirliler” dışında bir adaya zor oy verir. CHP’li olsalar bile, işin aslı budur.

Sayın Kılıçdaroğlu’nun bu anlamda çok dikkatli olması gerekir.

Aday adaylarına gelince... İsim vermeyeceğim, ama bazı olmaz ise olmazlar var ki bilhassa Konak ve Büyükşehir için altını çizmek gerekir.

Bunlar nihai listede yer alacaklar mı? Bekleyip göreceğiz. Ama AKP de beklemektedir... İzmir’in huyuna, suyuna, yaşam tarzı ve değerlerine uygun adalyar büyükşehir ve ilçeler için tercih edilebilirse seçim CHP için büyük ölçüde ortadadır.

Ancak mevcut isimlere bakacak olursak, AKP için de, MHP için de, CHP için de ve HDP için de adayların büyük çoğunluğun yerel yönetim anlamında uluslararası ölçekte kabul gören normlarla pek uyum içinde görünmemekte olduklarını söyleyebiliriz.

 

Adayların nitelikleri neler olmalı?

Sıralıyorum. Liderler ve aday olmak isteyenler, kendileri kıyaslasınlar...

"1. Vizyoner önderlik ve kişisel yüreklilik... 2. Çatışan ve akıl çelen fikirler arasında belli başlılarına odaklı yaklaşım... 3. Farklı unsurları bir araya getirebilme kapabitesi... 4. Yeni akıl ve gelişmeleri hazmedebilme... 5. Global görüş ve düşünce... 6. TEMSİL YETENEĞİ... 7. İletişim üstünlüğü... 8. İnandırıcılık ve genel kabul... 9. Durulması gerken zemin ve zamanı kestirme... 10. Şan ve şöhreti hazmetmek ve alçakgönüllülük... 11. Etkili girişkenlik... 12. Beklentilerin ötesini gerçekleştirebilme kabiliyeti...”

Sayın genel başkanlar lütfen bu niteliklerin azamisine haiz isimleri düşünsünler ve isabetle seçsinler. Aday olmayı planlayanlar ise “Bende bu özelliklerin ne kadarı var?” sorusunu lütfen aynaya bakarak sorsunlar ve öyle meydana çıksınlar.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test