Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Seçim tehdidi gündeme getirdi

2.11.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Son günlerde Suriye konusu Türkiye’nin gündeminde tekrar yer almaya başladı. Basına yansıyan birtakım gelişmeleri ve içinde bulunduğumuz süreci gözden geçirdiğimizde daha sağlıklı bir değerlendirme yapabiliriz. Özetlemek gerekirse; Suriye’de Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi gözetiminde Anayasa Komisyonu kurulması çalışmaları, Türkiye-Rusya-Fransa ve Almanya’nın 27 Ekim’de gerçekleştirdikleri dörtlü Suriye zirvesi, Türkiye’de yaklaşmakta olan yerel seçimler konuyu tekrar gündeme getirmiştir.

Suriye’de Anayasa Komisyonu kurma çalışmaları Haziran ayında başlamış ve Eylül ayında alınan kararla Komisyonun Ekim ayı sonuna kadar kurulacağı ve çalışmalarına başlayacağı duyurulmuştu. Ancak Suriye Dışişleri Bakanı’nın açıklamasına göre; ABD, İngiltere ve Fransa’nın BM Suriye Özel Temsilcisi Mistura üzerindeki olumsuz etkileri nedeniyle bu konuda bir gelişme sağlanamamıştır. Mistura Ekim ayı sonunda görevinden ayrılmıştır. Anayasa Komisyonunun Türkiye’yi ilgilendiren en önemli yanı; bünyesinde PKK’nın uzantısı olan PYD/YPG’yi barındıran, hatta bunların güdümünde olan Suriye Demokratik Güçleri (SDG)’nin yer alması olasılığıdır. ABD, DEAŞ’la mücadeleyi bahane ederek SDG’ye Suriye’nin yapılanmasında rol vermeye çalışmaktadır. ABD’nin himayesindeki SDG’nin Anayasa Komisyonunda yer alması; PKK’nın Suriye’ye kalıcı olarak yerleşmesine, Suriye’nin ulusal birliğinin ve toprak bütünlüğünün zarar görmesine neden olacaktır. Bence Türkiye’nin asıl başarısı diplomatik alanda olmalı, SDG (PKK-PYD/YPG)’nin Anayasa Komisyonuna dahil edilmemesi konusunda yoğun çaba harcanmalıdır. Bu Türkiye’nin toprak bütünlüğü, birlik ve beraberliğinin etkilenmemesi için de gereklidir.

Türkiye-Rusya-Fransa ve Almanya’nın 27 Ekim zirvesinde, "Suriye ihtilafından kaynaklanan bölgesel ve küresel güvenlik ile istikrara yönelik risk ve tehditler karşısındaki ortak kaygılarını ifade ettikleri ve Suriye Arap Cumhuriyeti’nin egemenliği, bağımsızlığı, birliği ve toprak bütünlüğü ile Birleşmiş Milletler şartının amaç ve ilkelerine olan kuvvetli taahhütlerini teyit ettikleri” şeklindeki ortak açıklamaları; gelecekte Türkiye’yi olumsuz etkileyebilecek gelişmeleri önlemek açısından çok önemlidir. Türkiye bu iradenin korunması ve geliştirilmesi için de çaba harcamalıdır.

Bu iki önemli diplomatik gelişme olurken Türkiye, müdahil ülkelere karşı, Cumhurbaşkanı ve Milli Savunma Bakanı seviyesinde “Fırat'ın doğusu konusunda hazırlıkları tamamladık. Yakında etkili operasyonlarla terör örgütünün tepesine bineceğiz. Bir gece ansızın gelebiliriz” şeklinde beyanda bulunuştur. Bu beyan müdahil ülkelere karşı bir kararlılık ifade ediyorsa, kullanılan üslup ve bu açıklamanın yerel seçimlere giderken yapılması çok da önemli değildir. Ben Türk Silahlı Kuvvetlerinin Fırat’ın Doğusunu kontrol altına alacak gücü olduğuna inanıyorum. Ancak, 24 Haziran seçimlerinden önce de Kandil’e gireceğimiz (aynı üslupla) ifade edilmişti ama nasıl bir sonuç aldığımız konusunda bir bilgi alınamadı. Sonrasında Sincar’a da girecektik ama Bağdat yönetiminin engeli karşımıza çıktı ve bu konuda da bir ilerleme kaydedemedik. Şimdi Fırat’ın Doğusuna yapacağımız operasyon konuşulmakta. Ben her zaman Türkiye’nin birliği, beraberliği ve bütünlüğünün korunması için PKK’nın Suriye’ye yerleşmesinin engellenmesi gerektiğini savunuyorum. Bu nedenle; diplomatik girişimlerin bu yönde yoğunlaşmasını, diplomasiyle sonuca ulaşılamazsa askeri yöntemlerin uygulanmasını gerekli buluyorum. Dilerim yerel seçimler öncesinde yapılan bu açıklamalar sadece Türk kamuoyunun ilgisini çekmek için değil gerçek muhatapları uyarmak içindir. Yönetimler, uluslararası ilişkileri iç siyasi propagandalarına alet etmemelidirler. Aksi halde muhataplar “Türkiye’de her yıl bir seçim olsa, Türkler etraflarında tehdit bırakmayacaklar” düşüncesine kapılarak bizi ciddiye almayacaklardır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test