Facebook ta paylaştweet le

Cumhuriyet Bayramı, Suriye zirvesi zorlaştı, Çöl Davos’u...

2.11.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Cumhuriyet Bayramı

29 Ekim günü büyük önderimiz M. KEMAL ATATÜRK’ün “En büyük bayramdır kutlu olsun” dediği Cumhuriyet Bayramı’nı Karşıyaka ve İzmir’deki görkemli kutlamalara tanık oldum.

Yaşamım boyunca katıldığım tüm bayramlarda bu kadar coşkulu olanına rastlamadım. Yaş ortalaması oldukça gençti. Küçük 3-4 yaş gurubu çocuklar ve kendileriyle ilgilenenlere elindeki bayrağı gururla sallayan çocuklarımızın çokluğu çok güzeldi.

Son tespitim şu, bu ülkenin geleceği güvence altında. Hani orada burada rastladığımız ülkenin geleceğinden umudu kesenler, bu görüntülerden ders çıkarmalı.

 

Suriye zirvesi zorlaştı

27 Ekim günü ülkemizde yapılan Suriye zirvesine Türkiye’nin ev sahipliğinde Rusya federasyonu lideri Putin, Avrupa’nın iki ülkesi Almanya ve Fransa liderleri katıldı.

Her dört ülke karşılıklı ikili görüşmeler yaptı ancak bu görüşmeler basına kapalı olduğundan bilgi sahibi değiliz fakat sonuç bildirisinde ipuçları yakalayabiliriz.

Bu zirvede en çarpıcı sözler Sayın Erdoğan’a aittir “Esed milyonlarca yurttaşını öldürtmüştür, kendisine hiç güvenim yoktur.” Ancak nedense daha sonra basında bu sözler fazla konuşulmadı. Buradan şu sonuca ulaşıyoruz,  şimdilik Suriye ile barışımız çok zorlaştı.

Fransa lideri Macron,  (Daha bir kaç ay önce “Müslümanların kutsal kitabı Kuran yeniden yazılmalı daha barışçı bir hale getirilmeli!” ki bu adamın ülkesinde milyonlarca Müslüman yaşıyor) zirvede şu konuşmayı yapıyor. “Suriye’de aslında iki savaş sürüyor;  hep birlikte teröristlere karşı sürdürdüğümüz savaş ve Suriye’deki rejimin kendi muhaliflerine karşı yürüttüğü savaş.

Putin, “Rejim diye bahsettiğiniz ülkenin bir adı vardır, BM’deki ismi ile Suriye Arap Cumhuriyetidir” dedi.

Merkel ise sanki turistik gezi için geldiği bir izlenim gibi görünse de aslında Türkiye’deki Almanların binlerce şirketinin çıkarlarını korumak ve önümüzdeki günlerde 5 Kasım’da ABD’nin İran’a uygulayacağı ambargodan ülkemizle iş birliği yapma hesabı vardı.

 

Çöl Davos’u

Geçtiğimiz hafta Suudi Arabistan’da adına çöl Davos’u olarak adlandırılan veliaht prens Muhammet Bin Selman’ın 26.500 km2 alanda ABD’deki silikon vadisi benzer bir bilim araştırma geliştirme projesi maliyeti 500 milyar dolardan daha fazla.

Veliaht prensin bu 21. yüzyılın en büyük projesi dediği bu yatırım ile ilgili sözleri aynın şöyle: Bu alanda kadın ve erkekler beraber çalışacaklar.

Buraya yatırım yapmayı düşünenlerin çok büyük hayalleri olması gerekir mesela Mars'a seyahat yapılacaksa, bu bölgenin projesi olabilmelidir.

Vahhabi dini burada olmayacaktır. Tüm Arabistan’da kadınlara yönelik devrim gibi kararlar alınırken bir anda kaşıkçı cinayeti tezgâhlandı ve böylece emperyalist ülkeler bu devrimleri engellemek istediler.

Bu toplantıya Rusya lideri Putin kalabalık bir heyetle katıldı ve pek çok antlaşma yapıldı. Aramco şirketinin halka arzı, Çin ile yapılan benzeri antlaşmalar ve daha pek çok antlaşma.

Biliyorum, bu ülke şu anda ABD’nin ve İsrail çıkarlarının boyunduruğu altında. Tabii ki emperyal ülkelerin birinci kuralı sömürgelerinin uyanmasını engellemektir ve Kaşıkçı cinayeti bu çöl Davos’undan önce planlanmıştır.

Çağımızın altın kuralı; “Çok kutuplu dünyada sömürgecilik sökmez.”

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar