Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İnandırıcılık

2.11.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Geçen çarşamba, ABD ve Avrupa borsalarındaki satışlar bir miktar hız kesmişken, bizde piyasaların bize tanımış olduğu kredi ile doların 5,46 seviyelerine geri gelmesinin keyfini çıkartıyorduk. Borsamız ise bir ileri iki geri sistemiyle durumu idare ediyordu.

Ki, Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Berat Albayrak, otomobil, beyaz eşya, mobilya ve konutta ÖTV ve KDV indirimi yapıldığına dair açıklamaları geçmeye başladı.

Doğal olarak piyasalar, böyle anlaşmamıştık, biz size bu krediyi yapısal reformlar yapılacak, katma değeri yüksek mallara yönelinecek diye vermiştik. Devlet gelirlerini arttıracak gider kalemlerini kısarak tasarrufları arttıracaktık ne oldu bu işler diye sordu.

Siz yine katma değeri düşük taşa, oduna ve tenekeye teşvik verdiniz. Vergiyi yüzde 18 den 8 hatta ÖTV’yi sıfır yaptınız. Çok iyi oldu olmasına da; piyasanın aklına bu iş pek yatmadı vesselam.

ABD borsaları bir süredir resesyon korkularıyla yatıp kalkmaya başladı. Ticaret savaşları ve gelen veriler ABD piyasalarını gerdi. Tarihi zirveleri gören borsalar iyimserliği bırakıp ne olacak bu ABD’nin hali demeye başladılar.

Tam bu noktada biz devreye giriyoruz. Resesyon korkusu yayılır, FED faiz artırımı ve sıkı para politikalarından geri adım atarsa bu bizimde rahatlamamıza vesile olabilir mi diye umuyoruz.

Piyasalar Sayın Albayrak’ın açıklamalarına çok sert tepki verdi. Dolar hızla 5,48 den 5,62 ye fırladı. Borsa İstanbul Yaklaşık 3000 puan düşerken, 10 yıllık tahvil faizleri yüzde 3’ten fazla yükselerek, olup bitene tepki verdi.

Kendi açıkladığımız programlara sadık kalamadığımız sürece inandırıcılığımız daima sorgulanacaktır. Hedeflediğimiz tüm planlamaların akıllarda daima soru işaretiyle karşılanacağı asla unutulmamalıdır.

 Teşvik destek ve vergi indirimleriyle ayakta tutmaya çalıştığımız sektörler bunca yıldır devlet desteği olmadan ayakta durmayı öğrenemedilerse, yeni filizlendirmeye çalıştığımız yüksek katma değerli, yüksek teknoloji içeren, bize döviz sağlayacak sektörlerin ayağa kaldırılması oldukça uzun sürecek demektir.

Umarım Fatih Sondaj Gemisi ilk sondajından gaz ya da petrol bulur son umudum bu…

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Astroloji Burç Yorumları Aşk 17 Temmuz 2019 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak...

Günlük Astroloji Burç Yorumları Aşk 16 Temmuz 2019 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Ko...

Günlük Burç Yorumları Aşk 15 Temmuz 2019 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova, B...

Yazarlar
Website Security Test