Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Yeni yol haritası Aydın’ı parlatacak

2.11.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

 

Aydın'ın yeni yol haritasında zeytinyağının büyük bir rolü olacağını Aydın Milletvekili Mustafa Savaş anlattı.

Ekonomi Gazetecileri Derneği Anadolu Buluşmaları kapsamında düzenlediği Aydın ziyaretinde kentin ekonomide sıçrama yapmak için hazırladığı yeni yol haritası konusunda bilgilendi.

 

“Gökyüzünün altındaki en güzel yeryüzü…”  Aydın için, Herodot bunu söylemişti… Evliya Çelebi de ‘Dağlarından yağ, ovalarından bal akan şehir’ diye anlatmıştı Aydın’ı…

Ekonomi Gazetecileri Derneği olarak Anadolu Buluşmaları kapsamında gittiğimiz Aydın’ın aynen anlatıldığı gibi olduğunu çıplak gözle gördük.

Zeytinden incire, kestaneden bala bereket fışkırıyordu. Bu durum kentte sanki biraz rehavet oluşturmuş gibi geldi bize… Orta gelir tuzağına ilk yakalanan Aydın olmuş belki de…

Bu tespiti kent yönetimi de fark etmiş… İşte bu yüzden adeta bir beyin fırtınası yaptılar bizimle… Yeni rehaveti nasıl aşarızın peşindeydiler. Yeni bir yol haritası arıyorlardı adeta…

Bu beyin fırtınasının başkanlığını Vali Yavuz Selim Köşger yaptı. Toplantının organizasyonunda Aydın Milletvekili ve Meclis KİT Komisyonu Başkanı Mustafa Savaş büyük katkı vermişti.

Açılışı Aydın Valisi Köşger yaptı. Kentin potansiyelinin üçte birinin kullanıldığının altını çizdi ve ekledi:

“Bu potansiyelin tamamını kullanmak istiyoruz. 700 milyon dolar olan ihracatı 3 milyar dolara çıkarmak istiyoruz. Bunun için konuyu ekonomi gazetecileri ile tartışmak bize hız kazandırır diye düşündük.”

Nitekim öyle oldu… Gelen sorulardan ilki nasıl yapacaksınız şeklinde oldu… İkincisi ise peki bunu yapacak ruhunuz var mı diye şekillendi.

Yanıt, Vali Yavuz Selim Köşger’den geldi. Öyle bildiğiniz gibi bürokrat bir Vali değildi çünkü… Kentin bütün rakamlarına hakimdi. Kentte ekonomi ile ilgili atılan adımların ya içindeydi ya da yakından takip ediyordu… Şunları söyledi:

“Aydın dünyanın en bereketli toprakları üzerine yaşıyor. Bu şehir, insanoğlu tarafından tarih boyunca bereketi nedeniyle hep tercih edildi. Mevlana bu kenti 'Bağlarından yağ, ovalarından bal akan kent' diye ifade ediyor. Şu anda 17 ilçemiz var ama bu coğrafyada 22 antik kent tespit edildi. Bu kentlerin altyapısı mükemmel. Bu nedenle ilk işimiz bu tarihi iyi değerlendirmek olacak. Kültür turizminde daha fazla pay almalıyız. Bu kentte tarih boyunca en ünlü filozoflar, bilim insanları yaşamış. Bunun için antik kentlerin kazı başkanlarını topladık. 'Birlikte ne yapabiliriz?' bunu değerlendirdik. Önümüzdeki dönemde bunun turizme yansımasını göreceğiz. Turizmin çeşitlendirilmesi bizim için çok önemli. Bunun ilk adımını böylece atmış olacağız.”

Türkiye’de turizmin ilk başladığı kentlerden biri olan Aydın bu konudaki kaybettiği mesafeyi çeşitlendirme yoluyla hızla geri almaya hazırlanıyordu.

Sonra Aydın Valisi Köşger devam etti:

“Aydın'da tarımda çok iyi durumdayız. Baldan süte, kestaneden incire kadar birçok üründe lider durumdayız. Ancak bunların iyi tanıtılması ve katma değerinin artırılarak pazarlanması gerekiyor. Zeytinde çok önemli bir proje geliştirdik. Dağlardaki yabani zeytinleri aşılamaya başladık. Çok da başarılı olduk. Dünyada ne kadar üretirseniz karşılığı olan bir incire sahibiz. Şu anda 80 bin ton civarında olan üretimi 100 bin tona çıkarmayı hedefliyoruz. Çünkü bu ürünün alıcısı hazır.”

Yani Aydın’ın tarımdaki üstünlüğü fark edilmiş ve bunun öne çıkarılması an meselesiydi. Aydın’ın bilinmeyen bir başka avantajı daha vardı… Vali Köşger şu sözlerle anlattı ve biz de ilk defa öğrendik:

“Aydın jeotermal kaynaklarda Avrupa birincisi. Ancak bunu yeterince kullanamıyoruz. Bu alanda yatırımlara başlandı. Her alanda jeotermal kaynakları kullanmayı hedefliyoruz.”

Sonra da yeni yol haritasının Aydın’ın nereye getireceğini özetledi Vali Köşger:

“Bütün bunlarla Aydın, 700 milyon dolarlık bir ihracat yapar hale geldi. Hedefimiz Aydın'ın ihracatını 3 milyar dolara çıkarmak. Hatta 5 milyar dolar gibi hedefler konuşuluyor. Bu Aydın için çok zor değil. Şu anda kent artı veriyor. Tespit ettiğimiz kadarıyla kent odaklanma sorunu yaşıyor. Bunu aşmak için yeni yol haritasını devreye sokuyoruz. Bütün kent olarak ortaklaşa yeni hedefe kilitleniyoruz. 22 Avrupa ülkesinin büyükelçisini kentte ağırladık. Çin büyükelçisini davet ettik. Çin zeytinyağını başka ülkelerden alıyormuş bundan sonra Aydın'a yönelecek. Hatta orada bir öneri geldi ve Asya büyükelçilerinin de davet edilmesi gündeme geldi. Asya'dan her yıl 140 milyon turist dünyayı geziyor. İlk etapta bunun 1.4 milyonunu Aydın'a getirsek kentin turizmde çehresi değişir.”

 

 

AYDIN İÇİN SAVAŞIYOR

Toplantının mimarlarından biri de AK Parti Aydın Milletvekili ve TBMM KİT Komisyonu Başkanı Mustafa Savaş’tı. Bize üç T’yi anlattı ve şöyle devam etti:

“Bu topraklara dokunduğunuzda sonuç alıyorsunuz. Çine Organize Sanayi Bölgesi'ne bir dokunduk, yüzde 100 doluluğa ulaştık. Seramik üretiminde çok önemli bir mesafe aldık. Çok önemli yatırımcıları Aydın'a getirdik. Aydın'ın hak ettiği yerde olmadığını düşünüyorum. Bunun için kentin ortak akılla yeni atılımlar yapması gerekiyor. Aydın'ın markaları olmalı, kestanede marka çıkarmalı. İnciri eczanelerde satılacak hale getirmeliyiz. Markalarımız olursa, zenginleşiriz. Sattığımız ürün daha fazla değer kazanır. Aydın'da serbest bölge kurulması için çalışmaları hızlandırdık. Serbest bölge ürünlerimize büyük katkı yapacak. Bire sattığımızı, beşse satacağız. İşte o zaman 3 milyar dolar ihracat hedefini de aşarız. Zaten ticaret fazlası veriyoruz. Bunu artırıp Türkiye ekonomisine de katkı yapmalıyız.

Mustafa Savaş Aydın ile yatıp Aydınla kalkan bir milletvekili. Bankacı kökenli. Bankacılık döneminde bu yana hep Aydın için bir şeyler yapıyor. Bu yüzden bütün esnaf kendisini yakından tanıyor. Sadece esnaf değil. Herkes ile barışık bir isim. Aydın’ın daha iyi yerlerde olmasını istiyor.”

 

TURİZM İLE İLGİLİ İKİ ÖNEMLİ ÖNERİ

Toplantıda turizm konusunda iki önemli isim söz aldı. Önce Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı konuştu…  EGD üyelerini Kuşadası’nda görmekten dolayı mutluluk duyduğunu dile getirdi ve ekledi:

"Kuşadası'nın turizm sezonunda artan nüfus yoğunluğuna göre farklı kategorize edilmesi gerekiyor. Ödeneklerin buna göre şekillendirilmesini talep ediyorum ve turizm illeri kurulmasını öneriyorum."

Sonra KODER Yönetim Kurulu Başkanı Tacettin Özden de Kuşadası'nın turizm açısından önemli destinasyonlardan biri olduğuna dikkati çekti ve "Son dönemde biraz geride kaldık. Bunu hak etmiyoruz. Turizmde çeşitlendirmeye gitmemiz lazım. Kuşadası'nı gemi bekleyen bir turizm kenti olmaktan çıkarmalıyız. Kongre turizmini yeniden canlandırmalıyız" değerlendirmesini yaptı.

 

TOPLANTIYA KATILANLAR

Yavuz Selim Köşger, Aydın Valisi

Mustafa Savaş, Milletvekili

Kuvvet Erim, Milletvekili

Metin Yavuz, Milletvekili

Hakan Ülken, Aydın Tic. Odası Başkanı

Mehmet Yunus Şahin, Aydın San. Odası Başkanı

Murat Yılmaz, Aydın Kültür Ve Turizm Müdürü

Ahmet Ökdem, Aydın İl Tarım Müdürü

Fevzi Çondur, Aydın Tic. Borsası Başkanı

Akif Balta, Aydın DSİ Bölge Müdürü

Şeref Yazıcı, Aydın İl Ticaret Müdürü

Tunay Çoban, Aydın Bilim Sanayi Müdürü

Halil Özoğul, YİKOB Müdürü

Armağan Aydın, GEKA

Mustafa Bozkurt, TKDK İl Koordinatörü

Emine Mine Sert, Aydın Çevre ve Şehr. Md. Yrd.

Tacettin Özden, Türkiye Otelciler Federasyonu

Naile Çukurova Göçen, Pine Bay Hotel

Tevfik Bağcı, Peninsula Turizm

Veysel Ay, Palmwings Hotel

Serdar Akdoğan, Kuş. Tic. Odası Başkanı

Serdar Köroğlu, Charisma Hotel

Rıza Esen, Ephesia Hotel

Aziz Güngör, Ege Port Liman

Hüsnü Uçar, Sealight Hotel

Mustafa Gökçe, Galileo Travel

Rumi Doğay, Aqua Fantasy

Murat Üner, Ramada Hotel

Deniz Köse, TÜRSAB Byk

Hikmet Atilla, Didim Tic. Oda Bşk.Yrd.

Ahmet Çalım, Kuş. Esnaf Odası Bşk

Ozan Sayın, Rehberler Odası

Muşti Demiroğlu, Batıhan Hotel

Gülcan Akbulut, Akbulut Hotel

Ömer Özmen, Ak Parti Aydın İl Başkanı                    

Ekonomi Gazetecileri Derneği Üyeleri

 

 

  

Marmara'nın tek kadın belediye başkan Handan Toprak Benli dünya çapında başarılara imza atan Türk bilim kadınının ismini açtığı yurda verdi.

 

 

Kız yurduna neden Canan Dağdeviren adını verdi

Marmara’nın tek kadın belediye başkanı Avcılar Belediye Başkanı Dr. Handan Toprak Benli geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin en büyük kız öğrenci yurtlarından birinin açılışını yaptı. Yurdun adını da dünyaca ünlü Türk bilim insanı Canan Dağdeviren’in adı verildi.

22 katlı 768 öğrenci kapasiteli yurtta kalan kızlar her giriş çıkışlarında, ya da yurdun adına andıklarında Canan Dağdeviren’i ismi ile karşılaşacaklar.

Peki kimdir Canan Dağdeviren…  Giyilebilir kalp pilinin mucidi olarak bilinir… Türk fizik mühendisi Canan Dağdeviren yaptığı bilimsel çalışmalar ile dünyanın dikkat çeker. Önemli bilim insanları arasında yer bulur.

Medikal teknoloji alanında çalışarak pilsiz çalışan giyilebilir bir kalp çipi (PZT MEH) ve cilt kanserini teşhis eden bir cihaz geliştiren Canan Dağdeviren Forbes dergisinin 30 yaş altı bilim insanı listesinde yer alıyor.

Canan Dağdeviren ayrıca Harvard Üniversitesi’nin Genç Akademi üyeliğine seçilen ilk Türk bilim insanıdır.

Handan Toprak Benli yurda bu ismi vererek öğrencileri adeta her gün başarıyla yüz yüze getirmeyi amaçlamış olmalı. Zaten bunu da şu sözlerle ifade ediyor:

“Ben Türkan Saylan Hocamızı rol model alarak büyüdüm. Kızlarımız burada Canan Hocamız gibi bütün bilim insanlarımızı örnek olarak yetişecekler ve ülkemizi aydınlık yarınlara ulaştıracaklar.”

 

 

Mutfak ekipmanları sektöründe çok iyi gidiyoruz. Önce İspanya'yı geçtik. Şimdi de İtalya ile yarışıyoruz.

Tahsin Abi ve Ceyda Abla mutfak ekipmanlarını uçurdu

 

Endüstriyel mutfak sektöründe Avrupa'da liderliğe oynuyoruz. Evet yanlış duymadınız bu alanda Türkiye çok önemli bir noktaya geldi. Hem de çok kısa sürede. Avrupa’nnın ilk üçünde İtalya, İspanya ve Türkiye yer alıyor.

Son verilere göre İspanya’yı geride bıraktık. Şimdi liderliğe ele geçirmek için sırada İtalya var. Sektörün abisi Tahsin Öztiryaki gibi isimlerin bu gelişmedeki katkılarını bir yere yazmak gerekiyor. Bir de yazılması gereken bir başka isim var. Ceyda Erem… Neden mi anlatalım… Ceyda Erem’in başında bulunduğu CNR Fuarcılık geçtiğimiz günlerde sektörün en önemli firmalarını ve alıcıları İstanbul'da buluşturdu.

Otel, restoran, gastronomi ve mutfak ekipmanları alanında faaliyet gösteren 800 üretici, 60 ülkeden alım heyeti ile HOSTECH by TUSİD Fuarı’nda bir araya geldi. 60 binin üzerinde ziyaretçiyi ağırlayan ve yabancı sektör profesyonellerinin yoğun ilgi gösterdiği fuarda, milyonlarca dolarlık ihracat anlaşmalarına imza atıldı.

Muhteşem bir gelişme… Ama bu noktaya bir günde gelinmedi. HOSTECH by TUSİD, Uluslararası Otel, Restoran, Kafe, Pastane Ekipmanları ve Teknolojileri Fuarı bugüne kadar 22 defa düzenlendi. Son düzenlenen ve büyük bir başarıya imza atılan fuar 23’üncüsüydü. Ayrıca fuarda gerçekleşen B2B eşleştirme programının da başarıda büyük payı vardı. Ceyda Erem’in ekibi bu alanda büyük bir tecrübe kazandı. Marka fuarları yapacak bir ekip oluştu. Fuarlarda karşılıklı görüşmeler de yeni iş kapılarını açıyor.

Şimdi gelelim Tahsin abi gibi sektörün önde giden isimlerinin geldiği ya da sektöre yaptığı katkı noktasına…

Tahsin Öztiryaki bütün müşterilerini fuara davet etti. Yani müşterilerini herkesi açtı. Başkaları da Tahsin Öztiryaki kadar değilse de alıcılarını davet etti.

Böylece bütün dünyada alıcılar bu İstanbul’a geldi. Bu durum sektörün önünü açtı. Peki bunu neden yaptı Tahsin Öztiryaki… Onun ağzından aktaralım;

-  Bir sektörde bir şirketin marka olması çok mümkün değil. Önce ülke olarak bu alanda kabul edileceksiniz. Türkler mutfak ekipmanlarını iyi yapar noktasına geleceksiniz. İşte o zaman şirket olarak markalaşmak daha kolay. Biz buna inanıyoruz. Bu yüzden önce ülke olarak bu sektörde iyi noktaya gelmek için çaba sarf ediyoruz.

Peki bu çalışma nasıl sonuç verdi… 23.Uluslararası Otel, Restoran, Kafe, Pastane Ekipmanları ve Teknolojileri Fuarı”na 800 üretici 60 ülkeden alım heyeti katıldı

Bu duruma ilişkin de İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçılar Birliği (İDDMİB) Başkanı Tahsin Öztiryaki’nin görüşlerini aktaralım:

. Sektör olarak 125 ülkeye ihracat yapıyoruz. Türkiye'de iç turizm de hızla gelişiyor ve çeşitleniyor. Eskiden bazı şehirlerde kalınacak otel bulunamazdı ama artık gelinen noktada yoğun talep nedeniyle oteller yetmez hale geldi

. Gastronomiye olan ilginin artması da sektörü besliyor. Bunun yanında ülkemizde yeme içme kapasiteleri değişti, lokantalar artmaya başladı. Türkiye’de genç nüfusun ilgi alanı değiştikçe bununla birlikte kafe kültürü çok hızlı gelişti.

. Kültürler geliştikçe Türkiye’de bu işe hizmet eden sektörler de büyümeye başladı. Türkiye’de sektörümüzde artık yapılmayan malzeme bulunmuyor.

. Rakiplerimizden İspanya'yı geride bıraktık. 2 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaşacağız.

. Avrupa’da İtalya’dan sonra ikinci sırada yer alıyoruz. İspanya artık ihracat yaptığımız ülkeler arasına girdi. İtalya da yakın zamanda bu listeye girecek.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Astroloji Burç Yorumları Aşk 19 Temmuz 2019 Cuma. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Ko...

Günlük Burç Yorumları Aşk 18 Temmuz 2019 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova, Ba...

Günlük Astroloji Burç Yorumları Aşk 17 Temmuz 2019 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak...

Günlük Astroloji Burç Yorumları Aşk 16 Temmuz 2019 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Ko...

Günlük Burç Yorumları Aşk 15 Temmuz 2019 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova, B...

Yazarlar
Website Security Test