Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Bir ''Üniversite Kenti'' olan Cambridge’in Öyküsü

26.10.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Oxford Üniversitesi’nde görevli bir grup bilim insanı Kraliyet ailesine mensup olmadıkları ve rejime muhalif oldukları için azledilirler. Ezeli İngiltere muhalifi olan İskoçya, bu görevlileri, ülkesine davet eder. Bilim insanları, kuzeye doğru yolculukları sırasında yollarına çıkan Cam nehrinin engelini ile karşılaşırlar. Her türlü olanaktan yoksun olarak yolu kesen nehre bir köprü (Bridge) yapmak gereklidir ama yolcuların, köprü yapımında kullanılacak çivi ve benzeri gereci satın alacak kaynakları yoktur. Bu engel karşısında bilim insanları, sahip olamadıkları maddi ve fiziksel olanakları sahip oldukları bilim birikimleri ile karşılamak zorunda kalırlar. Üretecekleri bilimsel çözüm para, çivi ve diğer ihtiyaçların yerini alacaktır. Bu zorunluluk bilimsel yöntemlerle araştırmayı, başarısızlıklarından öğrenmeyi ve başarmayı gerektirir.

Bu arada Cam nehrinin kıyısında yaşamakta olan yoksul halk ile yakınlaşırlar. Ellerindekini, yoktan var ederek köprüyü inşa etmeye çalışan bu beş parasız ve davetsiz konukları ile paylaşırlar. Göçmen bilim insanları da bu özveriyi yoksul olduğu kadar eğitimsiz de olan bu halktan insanlara ve özellikle çocuklarına bilimsel birikimlerini aktarıp bilgilerini onlarla paylaşarak öderler. Böylece aslında, bilimin Oxford’un bağlı olduğu soylu kraliyet camiasına sağladığı ayrıcalığını ortadan kaldırmış olurlar. Halk ve yoksul sade vatandaş, aslen Oxford kökenli olan bu bilim insanlarından, 800 yıl önce, derme çatma baraka, kulübe ve çadırlarda ilk bilimsel bilgileri öğrenmeye başlar.

Bu yakınlaşma iki kesimi kaynaştırır, çevre halkıyla yakınlaşma ve bilgini alış verişiyle üreyen değerlerin verimli paylaşımı Üniversite Kenti olarak bilinen yeni bir yaşam biçiminin üremesine de neden olur.

Cam nehrinin yarattığı engel, bilimin ürettiği çözümle aşılır.

Bilim, olanaksızlıkların yerini alır; Cam nehrini aşmaya yarayan Cam Köprüsü = Cambridge tek çivi çakılmadan inşa edilir.

Gidenler bilir: köprü hala sapasağlam ayaktadır ve bugün de kullanılmaktadır.

Bilimle aşılan sadece Cam nehri değil, bilgiden güçlenen haksız ayrıcalıklar ve cehaletten beslenen sefalet çemberidir.

Bilinen tek Üniversite Kenti Cambridge değildir. Kilisenin engizisyon zulmüne bilim değerleri ile karşı çıkan Bologna, kıta Avrupası’ndan Yeni Kıtaya göç edenlerin çaresizliğine bilimle ekonomisi ile çözüm bulan Kaliforniya 120’nin üzerinde üniversitesi ile bilim ekonomisinden yararlanan eyalet kimliğine sahiptir. Rusya’nın İzmir’i olarak da bilinen St. Petersburg… Diğer Üniversite Kentlerinin de benzer tarihçelere sahip olduğunun bilinmesinde yarar vardır.

Bu üniversite Kenti hikâyeleri ezelî ve ebedî muhalif olduğu kadar var olan 11 üniversitesi ile Türkiye’nin ilk Üniversite Kenti adayı olan İzmir söz konusu olduğunda bir çağrışım yapmıyor mu, sizde de?

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 7 Nisan 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 6 Nisan 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Nisan ayı burç yorumları. 6-12 Nisan haftası burçları neler bekliyor?

Yazarımız eski Milli Savunma ve Adalet Bakanı Prof. Dr. Hikmet Sami Türk, İçişleri Bakanlığı'nın yayınladığı genelge ve CHP'li belediyelerin yardım toplamasıyla ilgili...

Emekli Albay Soner Aydın, İdlib’de çatışmanın riskine dikkat çekerek, bölgedeki gelişmeleri Gözlem için yazdı…

Yazarlar
Website Security Test