Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Senkron

26.10.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Bir süredir piyasalar olarak dış dünya ile senkron sorunu yaşıyoruz. Global ölçekte risk iştahının arttığı dönemlerde iç sorunlarımızla uğraşırken, kaçırılan fırsatlar oluyor. Bizim sorunlarımız çözülme sürecine girdiğinde ise dışarıda risk iştahı azalıyor, bize de olumsuz yansıyor.

Senkron tutmaması olarak adlandırılabilecek bu durum, film izlerken dahi olması durumunda konuşanla, görünen arasında saçma bir durum ortaya çıkarıyor.

Piyasalarda son dönemde yatırımcılarında çokça kafasını karıştıran bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Yurtdışı (özellikle ABD ve AB borsaları) tarihi zirvelerini yaşarken bizler, seçim, rahip davası gibi meselelerle uğraşmaktaydık.

Esasen Dow Jones endeksinin harekete başladığı tarih 27 Haziran 2016 tarihidir. Bu tarihten itibaren yükselen ABD Borsası 16,961 seviyesinden soluksuz olarak 26,966 seviyesini görmüştür.

Bu süreçte Bist 100 endeksimizde 75.000 seviyesinden 120.000 seviyesine hareket etmekle birlikte, makro göstergelerdeki hızlı bozulma sebebiyle 29 Ocak 2018 tarihinden itibaren global piyasalardan hızla ayrışmış, 121.531 zirvesinden 84.654 çöküş hareketi başlamıştı.

Dow Jones ise o tarihte yaptığı düzeltmeyi hızla telafi ederek yeni tarihi zirvesini gerçekleştirdi.

Rahibin bırakılmasının ardından Bist 100 endeksinin yeniden toparlanarak 100,000 seviyesinin üzerine atabileceği hatta 105,000 seviyelerini test edebileceğine dair beklentiler de şimdilik boşa çıkmış görünüyor.

Dış dünyada risk iştahı düşerken Bizim borsamıza talebin artacağını düşünmek saflık olacakken, yabancı takaslarındaki zayıflık bunu teyit ediyor.

Ayrıca Borsamızın gerileme döneminde gücünü korumaya başlayan sanayi hisselerindeki yavaşlama 2019 da büyüme rakamlarındaki gerileme beklentisine paralel olarak satışlara ve bilançolara yansıyacak beklentileriyle örtüşüyor.

Yabancının fazlaca satış yaptığı banka hisselerinde likiditeyi yerli oyuncuların devraldığına dair şüphelerimiz, fiyatlardaki istikrarsız hareketler ve günü birlik hesaplarla yapılan işlemler olarak karşımıza çıkıyor.

Dolar ve altın konusunda ise enflasyon rakamlarının bu seviyeleri koruması halinde 2018 sonu ve 2019 süresince dolar yatırımcısının enflasyona paralel bir getiri sağlaması mümkün ancak daha üzerinde bir getiri hayalinin gerçekçi olmayabileceğini düşünüyorum.

Altın yatırımcısı dipten çıkan ons fiyatlarıyla daha şanslı duruyor. Hem doların primini hem de ons altındaki hareketin yansımasını alarak daha kazançlı olma şansına sahip olabilir.

Risk almak istemeyenlerin Daimi adresi mevduat faizleri ise oldukça cazip görünüyor. Özel sektör tahvilleri (ÖST) mevduat kazancının bir tık üstünde getiri sağlamak isteyenlerin adresi olabilir diye düşünüyorum.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

GSM operatörleri Ramazan Bayramına damga vurdu. Türkiye'de birçok noktada şebeke sorunu yaşayan kullanıcıların şikayetleri üzerine operatör şirketleri açıklama yaptı. ...

Günlük Burç Yorumları Aşk 25 Mayıs 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

KYK (Kredi ve Yurtlar Kurumu) kredi borcu olan öğrenciler kendilerini sosyal medyada hatırlattı.

Türkiye ile Japonya arasında son günlerde yapılan açılışı yapılan Başakşehir Sakura Hastanesi ve ardından yapılan pozitif açıklamalar, dikkatleri iki ülke ilişkilerine...

Yazarlar
Website Security Test