Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Socar Star Refineri'nin hatırlattıkları

26.10.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in birlikte açılışını gerçekleştirdikleri Star Rafinerisi'yle Socar Türkiye, ülkemizin en büyük sanayi grubu olma yolunda her geçen yıl hızla ilerlerken stratejik yatırımlarıyla da ekonomi ve endüstrimize güç katmaktadır.

 

Azerbaycan ülkemizde bir büyük eseri daha hayata geçirdi.

Bu büyük eser iki cumhurbaşkanının el ele vererek gerçekleştirdikleri çalışmaların verimliliğinin yüksek bir örneğinden başka bir şey değildir.

Siz bu yazıyı okurken, ben bu büyük eseri hayata geçiren Azerbaycan'da "Humanitarian Forum" çalışmalarında olacağım.

Geride bıraktığımız hafta içinde Aliağa'da önemli bir yatırım gerçekleşti ve Azerbaycan ile Türkiye arasında mevcut bulunan sosyal ve ekonomik ilişkiler ağına yeni bir verimlilik alanı eklendi. Aliağa'da gerçekleşen Socar Star Rafinerisi'nin açılışıyla üç bin mühendisle, ondokuzbin beşyüz personele yeni bir iş imkanı oluştu.

Türk özel sektörünün tek noktada sahip olduğu en büyük yatırım olan Socar Star Rafinerisi bir noktada bizim ortak başarılarımıza, halklarımız için huzurlu ve refah dolu geleceğe doğru atılmış bir adımdır. Socar Star Rafinerisi'nin hizmete girmesine yalnız ekonomi veya enerji noktasından bakmak eksik olur. Bu bir ortak yürüyüşün ve birbirine güvenin işaretidir. Türkiye'nin enerji alanında Avrupa için yeni bir adres olmasına doğru atılan bu yeni adım Bakü-Tiflis-Ceyhan'dan ve TANAP'tan sonra isabetli o nispette de önemli bir gelişmedir.

Yılda 10 milyon ton ham petrol işleme kapasitesine ve Türkiye’nin ilk Stratejik Yatırım Teşvik Belgesi’ne sahip olan Socar Star Rafinerisi, Türkiye'ye her yıl 1.5 milyon dolarlık bir katkı sağlayacak dolayısıyla cari açığın azalmasını temin edecektir. Socar Star Rafinerisi Türkiye’nin global enerji piyasasındaki rekabet gücünün artmasına yeni bir vesile teşkil edecektir.

Öte yandan işlenecek 10 milyon ton petrolün yaklaşık 2 milyon tonunun bizzat Petlim tarafından tüketilecek olması da tasarruf adına önemli bir verimlilik arz etmektedir.

Rafineri ile birlikte açılışı gerçekleşen Petlim Konteyner Terminali Türkiye’nin üçüncü en büyük Limanı olmuş bulunmaktadır.

Bütün bu oluşumlar gelecek adına, barış adına, refah adına Kafkasların, Orta Asya’nın, Avrupa’nın enerji güvenliği açısından büyük önem taşımaktadır.

Bu önem de Azerbaycan’ın yüksek duyarlılığının, işbirliğinin ve kardeşliğin eseridir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

AK Parti Rize İl Başkanı İshak Alim, bölgenin yerel televizyonu Çay TV'de gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Yayına bağlanan Rize Valisi Kemal Çeber ise Alim'...

Günlük Burç Yorumları Aşk 27 Mayıs 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Twitter hesabından yapılan paylaşımla iktidarın gündemine oturdu. Soyer'in hesabından atılan tweet ve sonrasında yaşananl...

Günlük Burç Yorumları Aşk 26 Mayıs 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Çilek sosyal medyada dolaşan bir video nedeniyle Twitter'da gündem oldu. Dolaşan videoda çileğin içinden kurtçuklara benzeyen böcekler çıktığı görülüyor. Sosyal medya ...

GSM operatörleri Ramazan Bayramına damga vurdu. Türkiye'de birçok noktada şebeke sorunu yaşayan kullanıcıların şikayetleri üzerine operatör şirketleri açıklama yaptı. ...

Günlük Burç Yorumları Aşk 25 Mayıs 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test