Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Trump, Suudilerle bozuşmak istemiyor ve seçimleri düşünüyor

19.10.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye'de ev hapsinde bulunan Rahip Brunson hakkında açıklanan mahkeme kararı ardından serbest bırakılması ve ABD'ye dönmesi ile Türk Amerikan ilişkileri üzerindeki ipotek büyük ölçüde kalkmıştır. Ancak ABD, Türkiye'ye uygulanan yaptırımların tamamen kaldırılması konusunda aceleci davranmamaktadır.

Tam bu sırada meydana gelen bir olay, ilişkilerin geleceği konusunda yeni değerlendirmeler yapılmasına yol açmıştır. Suudi muhalif gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın 2 Ekim tarihinde Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu’na girdikten sonra dışarı çıkmaması ve öldürülmüş olabileceğine ilişkin spekülasyonlar gündemi değiştirmiştir.

Olay yeri inceleme ekibinin iki hafta sonra yaptığı ortak inceleme sonuçlarının doyurucu bir açıklamayla duyurulmaması, akla çeşitli tahminleri getirmektedir. ABD Dışişleri Bakanı Pompeo'nun Suudi Arabistan'ın ardından Ankara'yı ziyaretinde de net bir açıklama yapılmamıştır.

Suudi Arabistan'ın iki hafta sürebileceği belirtilen araştırma ve incelemelerini beklemek gerekecektir. Kaşıkçı'nın cinayete kurban gitmiş olması Suudi Arabistan'da taht kavgalarına bağlanabilmektedir. Suudi Arabistan böyle bir cinayet işlediyse bunu bambaşka şekilde izah yollarına yönelebilir. Nitekim şimdiden Kaşıkçı'nın yanlışlıkla öldürülmüş olabileceği gibi akıl dışı söylemler ortada dolaşmaktadır.

Trump, Kaşıkçı olayı nedeniyle Suudi Arabistan ile ilişkilerini bozmak istemediğini, özellikle silah satışından vazgeçilmeyeceğini açıklamıştır. Bununla birlikte, Temsilciler Meclisi’nde silah satışlarının ve yardımların durdurulması yönünde yasa tasarısı sunulmuştur. Trump, Kasım ayındaki Kongre seçimleri öncesinde iç kamuoyunu tatmin etmek durumundadır. Bunu çok dikkatle yapması gerekmektedir, zira Orta Doğu'da önemli bir müttefiki olan Suudi Arabistan'ı, yaklaşan İran ek yaptırımları öncesinde fazla tahrik edecek suçlamalardan kaçınacağı da muhakkaktır.

Kaşıkçı olayının göstereceği seyir ve sonuçlarına dünya ülkelerinin ve özellikle ABD'nin tepkileri, Türkiye'nin geliştireceği politikaların belirlenmesinde rol oynayacaktır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar
Yazarlar
Website Security Test