Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Masallara yolculuk

19.10.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Jean-Luc Maeso, 13 yıl önce İzmir’e Fransız Kültür Merkezi müdürü olarak geldi. 2011 yılında emekli olduğunda İzmir’i bırakamadı. Fransız Konsolosluğunun tarihi binasından, İzmir’e örnek bir müze kazandıran Lucien Arkas’ın danışmanı olarak Arkas Sanat Merkezinin (ASM) başına geçti. Lucien Arkas’ın elindeki yüzlerce resim, heykel, halı, vazo vb. içeren koleksiyonu ile her seferinde ilginç temalı sergiler düzenlenmesine yıllardır yol gösteriyor. Eldeki zengin koleksiyon ile de yetinmeyip Fransa’nın köklü sanat ve kültür kurumlarından eserlerin gelmesine aracılık ederek, İzmirlilerin bu değerli eserleri yakından, orijinallerinden görmesini sağlıyor.

Maeso, yine engin hayal gücünü harekete geçirerek çarpıcı bir sergiye, “Binbir Gece Sergisi”ne küratörlük yapmış. Bilindiği gibi, “Binbir Gece Masalları”, güzel Şehrazat’ın, gözdelerini öldüren Şah Şehriyar’ın zulmünden kurtulmak için sabaha kadar ona anlattığı öykülerden oluşur. “Ali Baba ve Kırk Haremiler”, “Alaaddin’in Sihirli Lambası” çocukluğumuzdan beri dinlediğimiz ünlü masallardır.

Asya kaynaklı bu masalları, 18. yüzyılda Avrupa’da ilk kezAntoineGalland adlı bir Fransız derleyerek yayınlamış. (Bizde de Alfa yayınlarının bastığı 16 ciltlik Alim Şerif Onaran derlemeleri çok değerlidir.)

Sahne Kostümleri

Gizemli bir ortam içinde düzenlenen sergi, özgün Arapça baskıların yanısıra, oryantalist üslupla yapılmış resimleri, heykelleri, “dekoratif objeler”i içeriyor. Ama ben en çok sahne kostümlerine bayıldım. Rimsi_Korsakov’unŞehrazat balesi için Fransız modacı ChristianLacroix’nın, Minkus’un La Bayadère balesi için İtalyan kostüm tasarımcısı FrancaSquarciapino’nunParis-Garnier operasındaki gösterilerde kullanılmak üzere hazırladıkları tasarımları tam karşınızda duruyor. Ünlü “Comédiefrançaise” tiyatro topluluğunun Moliere’in “Kibarlık Budalası” oyunu  için tasarlanan kostüm de heyecan veriyor.Bunlar, sergideki büyülü havaya daha bir renk katmış.

Sergide gözden kaçırılmaması gereken çağdaş çalışmalar da var. Lif sanatçımızSühandan Özay Demirkan ile cam işleri yapan sanatçı Felekşan Onar’ın enstalasyonları mutlaka dikkatlice incelenmeli. Üst katta çocuklar için hazırlanmış yaratıcı oda da, müzenin dinamizmini gösteren başka bir öğe.

ASM’deki zengin koleksiyonun tadına vardıktan sonra Fransız sanatçı JulienSalaud’nun İzmir’e gelerek Fransız Kültür Merkezinde yarattığı“enstalasyonu” kaçırmak olmaz. On kilometre ip ve sekiz bin çividen oluşan özel ışıkla donatılmış eser, tanıtım yazısında belirtildiği gibi “insan korkularını, çocukluğa dair keşifleri, masalları yeniden yaşatıyor.”Her 2 sergi de yıl sonuna kadar ücretsiz olarak gezilebilir.

Atatürk Sergisi

İzmir’de önemli bir sergi de Folkart Galeri’de açıldı. “Büyük Dahi / Gazi Mustafa Kemal” başlıklı sergide, Atatürk’ün ender görülen fotoğraflarının yanısıra, kullandığı özel eşyalarda teşhir ediliyor. Prof. Dr. Zafer Toprak danışmanlığında, Fahri Özdemir dostumuzun proje yöneticisi olduğu sergi, Şubat ayı sonuna kadar ziyaret edilebilir. 29 Ekim ve 10 Kasım anmaları için de güzel bir fırsat.

İyi Tasarım İzmir - 3

İzmir Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki Akdeniz Akademisinin eşgüdümünde her yıl düzenlenen “İyi Tasarım İzmir” etkinliklerinin üçüncüsü, Kültürpark 1 numaralı holde başlıyor. Kasım ayı sonuna kadar sürecek. Bu yılın ana teması “Bir Arada” olarak saptanmış.

Bu yazıyı bitirmeden fotografçı dostumuz Aykut Uslutekin’in, 10. açılış yıldönümü vesilesiyle Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezinde açtığı sergiyi de anımsatmalıyım. Onlarca muhteşem fotoğraf sayesinde caz çalan müzisyenler ile görüntüleri adeta kaynaşmış, heyecan verici görsel bir konser oluşmuş.

Tüm bu etkinlikler İzmir’in gelişen kültürel ortamının iyi bir yansıması. Kaçırmayınız!      

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Astroloji Burç Yorumları Aşk 19 Temmuz 2019 Cuma. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Ko...

Günlük Burç Yorumları Aşk 18 Temmuz 2019 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova, Ba...

Günlük Astroloji Burç Yorumları Aşk 17 Temmuz 2019 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak...

Günlük Astroloji Burç Yorumları Aşk 16 Temmuz 2019 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Ko...

Günlük Burç Yorumları Aşk 15 Temmuz 2019 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova, B...

Yazarlar
Website Security Test