Facebook ta paylaştweet le

İzmir’in Kumaşı (4): Sinema endüstrisinin çekim merkezi İzmir

5.10.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Sinema sektörü İstanbul ve Yeşilçam’dan İzmir’e kayıyor!

İzmir, artık uzun metrajlı filmler yanında dizi filmlerin de konusu hatta yapım yeri. Film setleri artık İstanbul yerine İzmir ve çevresinde kuruluyor. Bu gelişme boşuna değil!

Yeşilçam, İstanbul’dan kaynaklanan mekânsal, fiziksel ve kurumsal kısıtları aşamadığı için artık ticarî çekim yaratamıyor. Bu kısıtlar, Türk sinema ve medyasının çok sektörlü bir endüstri olarak sağlıklı biçimde kurumsallaşmasını engelliyor. Yüksek maliyetler sektörün üretim, kârlılık ve verimliliği yanında sosyal, ekonomik, kültürel ve siyasal etkisini kısıtlıyor.

İzmir, sinemanın bir sanat ve tasarım alanı olarak, kent kültürü, ekonomisi, toplumsal yapısı ve yan sektörleri ile eşgüdümlü olarak yapılanması için proje, üretim, pazarlama, insan kaynağı ve Ar-Ge merkezi olmaya aday. Kültürel zenginliği ve sanat duyarlılığı ile İzmir, bu alanda da benzerlerinin önüne geçiyor. Sanat üretme kaynaklarını entelektüel sermayeye dönüştürme; bu sermayeyi üretmek için kullanmak, İzmir’in ayırt edici özelliği.

Sinema endüstrisi, Hollywood ve benzeri örneklerinde de olduğu gibi, kentlerin uluslar arası marka değeri olarak anlam kazanır; kentlere ekonomik değer yaratır. Hollywood ve Amerikan Sinema Endüstrisi, uluslar arası pazarlarda değere dönüştürdüğü ürünleriyle sadece sektöre kaynak sağlamaz; turizm, oyun, oyuncak, gıda, tekstil, enerji, finans sektörlerini dengeleştirir. Başlangıçta sadece California’da yerleşen Disneyland’ın dünyaya yayılması sinema endüstrisinin çok sektörlü yapısının sonucudur. Sinemanın bilim endüstrisi ile iç içeliği ve Ar-Ge alt yapılarından beslenme ihtiyacı Üniversiteler yanında Teknoloji Geliştirme Bölgeleri (Tekno-Kentler) ile de yakın çalışma gereğini doğurur. Her koşulda üretilen sinema eserleri Hollywood’un marka değeri açısından vitrine olur; kentin küresel tanınırlığına, bilinirliğine ve görünürlüğüne büyük katkı sağlar.

İzmir, kentsel potansiyelleriyle, Türkiye’de bu alanda da bir Marka Kent olma potansiyeline sahip tek şehir. Yeşilçam’ın sinema ürünlerinin İzmir ve çevresinde üretmeye başlaması, İzmir’in bu ayrıcalık ve üstünlüğündendir.

Sinema endüstrisinin bir kentte gelişebilmesi için altyapı gerekleri arasında en büyük maliyet kalemi enerjidir. İzmir, yenilenebilir ve sürdürülebilir enerji kaynaklarının tamamına sahip tek Türk kentidir. Rüzgâr bittiğinde güneş (solar); o bittiğinde rüzgâr; her ikisi bittiğinde sıcak su (jeotermal) enerji İzmir’de mümkün; entegre enerji sistemleri hızla kuruluyor, yaygınlaşıyor. İzmir aynı zamanda, Türkiye’de verimli gün ışığını da en uzun süreyle gören kent. Konaklama olanakları Film turizmi anlayışıyla gelişmeli. İzmir’e her yoldan ulaşım kolay, metro ve kent içi ulaşım hızla yaygınlaşıyor; otoyolla tamamlanıyor,hızlı tren yakında bitecek.Film platoları ve setler için sahip olduğu fiziksel altyapı kullanılıyor. Tarihsel mekânlarda sektöre uyumlu restorasyon zayıf, bilinirliği artmalı. Yapımcı, sanatçı ve teknik ekiplerin ulaşım ve konaklaması yanında plato ve set ziyaretleri Kültür Turizmi açısından çalışılmalı. Festival ve töreni organizasyonları sektörleşmeli. Oyun ve oyuncak, hediyelik eşya, kültür ürünleri,  kostüm, takı ve aksesuar için endüstriyel, moda, set ve dekor yanında restorasyon için mimarlık tasarımı için İzmir üniversiteleri insan kaynağı ve bilgi üretiyor; seçkin müzik, film tasarımı, sinema sanatçısı bu kaynaktan üretiliyor zaten. Yapım ve yapım sonrası, canlandırma ve bilgisayar oyunları ile robot teknolojisi altyapılarını konuşlandırmak için Ar-Ge kaynakları seferber edilebilir. Bunu için, Tematik Film Teknoloji Geliştirme Bölgelerinde TÜBİTAK, SAN-TEZ vb. araştırma ve teknoloji geliştirme kaynakları yanında İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) kaynakları seferber edilebilir. Yerel yönetimler sektöre duyarlı ve iş birliğine yatkın. Arsa tedariki ve imar teşvikleri ile Kent Belleği vb. bilgi erişim kolaylığı Film Turizmi teşvikleri ve lojistik destek sağlayabilirler.

Bunlar olursa İzmir Film Turizmi ve Medya merkezi olur. Neden olmasın!

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 13 Mayıs 2021 Perşembe. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 12 Mayıs 2021 Çarşamba. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 11 Mayıs 2021 Salı. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 10 Mayıs 2021 Pazartesi Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 8-9 Mayıs 2021 Cumartesi.Pazar Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar