Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

''Yeni Ekonomi Programı'' yeni bir umut

21.9.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Çok iyi niyetlerle hazırlanmış bir programdır. ‘Kriz yok, manipülasyondur’ derken dengeleme, disiplin, değişim sloganıyla açıklanan yeni ekonomik program şayet bu sloganlara uygun olarak yönetilirse kuşkusuz hedeflere ulaşmada önemli bir araç olur. Sayın Hazine ve Maliye Bakanının bu programın hazırlanması sırasında bürokratların yanı sıra diğer kesimlerin görüşlerini alarak hazırlanmış olan bu yeni programın, öncelikle gerçekçi bir program ancak yeni programın etkilerini uygulama gösterecektir.

Yeni ekonomik programın sıkı para ve maliye politikalarının eşgüdümü içerisinde yürütülerek enflasyonun giderek düşürülmesi, ciddi tasarruf tedbirleri, kayıt dışı ekonomiyle mücadele, mali disiplinin devamı, vergi politikaları, cari açığın azaltılması ve yüksek katma değerli üretimin ve ihracatın desteklenmesi yönündeki öncelikleri çok değerli tespitlerdir. Ancak ihalesi yapılmamış ve ihalesi yapılmış ancak başlanmamış projelerin yanı sıra uluslar arası finansman ile hayata geçirilmesi düşünülen mega alt yapı projeleri dahil her türlü projeler askıya alınmalı. Bu tür projelerin devamı yeni bir krize davetiye çıkarır.

İstikrarı kaybolmuş finansal sistemimizin istikrarı öncelikle sağlanmalıdır. Bunun için Bankacılık Düzenleme Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından hazırlanan finansal sektöre olan borçların yeniden yapılandırılması hakkındaki yönetmelik ayrım gözetmeden uygulanmalı, bu şekilde reel sektörün ekonomiye katma değer üretmeye devam etmesi sağlanmalıdır.
Bunun yanı sıra; Merkez Bankasının fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda tüm araçları kullanırken, Hazine ve Maliye Bakanlığı kesinlikle sıkı mali disiplin ile Merkez Bankasının enflasyon ve mücadele politikasına destek vermelidir. AB ve ABD ile olan ilişkilerin geliştirilmesine özen gösterilmelidir. Serbest piyasa ekonomisi kurallarından sapmamalı ve yabancı sermaye girişlerinin ister reel sektör yatırımı ister portföy yatırımı olsun özendirilmesi için ülkemizde güven ortamının oluşturulması önem kazanmıştır. Programda Kalkınma Bankasının yeniden yapılandırılması ve ihracatı desteklemek amacıyla Eximbank öz kaynaklarının güçlendirilmesini anlamlı buluyoruz.

Makro anlamda kapsamlı olan bu yeni ekonomi programı, Dengeleme, Disiplin, Değişim olarak belirlediği sloganlarına sadık kalınması ve siyasi baskı olmaması durumunda başarıya uzak değildir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 4 Haziran 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Dezavantajlı şartlarda yemek pişirip Instagram fenomeni olan Taha Duymaz sosyal medyanın gündeminde. Taha Duymaz çektiği videolarla sosyal medyayı ikiye böldü.

Günlük Burç Yorumları Aşk 3 Haziran 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Simpsons çizgi filmi yine geçmişte yaptıkları bölümlerden kesitlerle gündemde. ABD Başkanı Donald Trump'ın öldüğü sahne ve polis binasının yakılması bugün tekrar payla...

Günlük Burç Yorumları Aşk 2 Haziran 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

YouTube'da faaliyet gösteren Gerçek Hikayeler isimli kanal ''çocuk istismarı'' yaptığı gerekçesiyle Twitter'da gündem oldu. Kanal için birçok kullanıcı, kanalın şikaye...

Günlük Burç Yorumları Aşk 1 Haziran 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Haziran ayında burçların aşk hayatını neler bekliyor?

Yazarlar
Website Security Test