Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Merkez Bankası sonunda yapılması gerekeni yaptı

17.9.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ekonomik göstergelerin ateşi Mayıs 2018’de yükselmiş ve Haziran sonu itibariyle TÜFE yüzde 15,29, ÜFE yüzde 23,71’e ulaşmıştı. Fırlayan enflasyon için tedbir alınmaz ise geleceğin çok ürkütücü olacağı yönünde 22 Temmuz tarihli yazımızda uyarılarımız olmuştu. Bu yazımızda Merkez Bankası’nın (MB) politika faizini 2004 yılında olduğu gibi enflasyonu düşürmek için yüzde 22-24 aralığında saptanmasını önermiştim.

MB 13 Eylül tarihine kadar ateşi düşürmek için radikal bir tedbir alma yönünde hareket edememişti. Ancak bıçak kemiğe dayanınca 9 Eylül tarihli ‘Fren boşalıyor mu?’ başlıklı yazımızda ateşi düşürmek için MB’nin politika faizini yüzde 23-25 aralığında belirlemesi gerektiği yönünde tespitlerimiz olmuştu. MB’nin politika faizini yüzde 24 olarak belirlemesi bu kararını ileriye yönelik faiz artırımını da dikkate alarak alınmış radikal bir karar olarak değerlendiriyoruz. Ancak unutmamak gerekir ki faiz kararı geçici bir tedbirdir. Merkez bankasının politika faizi % 24 olarak belirlemesi yılbaşına kadar faize dokunulmayacağı anlamı taşıyabilir.

MB’nin bu kararı siyasi iktidarca desteklenmeli ve orta vadeli program ivedilikle açıklanmalıdır. Özellikle tasarruf tedbirleri uygulamaya konulmalıdır. Zorunlu olmadıkça her türlü yatırım kararı en az 2 yıl süreyle ertelenmelidir.

Diğer taraftan hukuk sistemimizin, yargımızın tarafsız olduğu inandırılır ve eksik olan güven ortamı sağlanırsa yabancı sermaye kaynaklarının reel sektör ve portföy yatırımı olarak ülkemize girişi özendirilmiş olur.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test