Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Teknolojiyi kullan perakendeyi kurtar

14.9.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Yükselen kira ve enerji giderleri, ithalat vergilerinde yaşanan artış ve kredi kartına taksit sınırlandırması perakende oyuncularını zorluyor. Her ne kadar süreç zorlasa da, sektör oyuncuları yeniliklerden vazgeçmiyor, verimli çalışmanın yollarını arıyor. Bu kapsamda Kategori Mağazacılığı Derneği (KMD) herkesin ufkunu açacak bir etkinliğe imza atıyor.

2 Ekim’de “Perakende Teknolojileri Konferansı’nı düzenliyor. Teknolojideki büyük dönüşümün sektöre etkilerinin ele alınacağı konferansta, perakendenin tüm kategorilerinden profesyoneller ile bilişim sektöründe faaliyet gösteren firmalar ve girişimciler bir araya gelecek. Maliyet kontrolünde ve verimlilik artışında büyük katkı sağlayan teknolojik çözümlerin, perakende özelindeki örnekleriyle ele alınacağı etkinlikte, bu yıl ilk kez start-up’lara özel bir bölüme de yer verilecek. Böylece 60 yerli girişimin her birine 90 saniye boyunca kendilerini tanıtma imkânı sağlanacak.

KMD Yönetim Kurulu Başkanı Yenal Gökyıldırım da, startup’lar için ayrılan özel bölümle ilgili detaylı bilgi verdi. Gökyıldırım, “Teknolojik çözümlerin gelişmesi ve yaygınlaşmasında startup projelerinin çok etkili olduğuna inanıyoruz. Parlak fikirlerden doğan bu projelerin çoğu bizim sektörümüzde olduğu gibi farklı alanlarda da kullanılıp geliştirilebiliyor, verimlilik artışlarına yol açabiliyor ve hatta çok farklı sürümleri geliştirilip günlük hayatlarımıza kadar girebiliyorlar. Konferansımızın fuayesinde ayıracağımız özel bir alanda bu projelerin de detayları incelenebilecek” diye konuştu.

Kategori mağazacılığının, perakende sektöründe 82 milyar TL’lik ciroyu temsil ettiğinin altını çizen Gökyıldırım, son günlerde döviz kurunda yaşanan artışa dikkat çekti. Gökyıldırım’ın konuşmasının satır başları ise şöyle:

*Sektörü sıkıntıya düşüren birden fazla konu var.  Bunların başında ise kira maliyetleri bulunuyor.

 *Birinci sıkıntımız dövizdeki aşırı artıştan dolayı artık ödenemez duruma gelen kiralarımız. Temmuz’dan bugüne dövizde yüzde 30 değerlenme var. Yılbaşından bu yana TL’deki değer kaybı yüzde 50, son 12 aya baktığımızda ise yüzde 90 civarında. Ne iş yaparsanız yapın, ne kâr ederseniz edin, bu kadar ciddi bir artışı tolere etmeniz mümkün değil. Bu da sektörü ciddi sıkıntıya sokuyor.

 *Biliyoruz ki AVM yatırımcıları da yurtdışından döviz kredileri alarak bu işe girmişler. Döviz borcu biten AVM’lerin artık TL’ye dönmesi gerekiyor. Dönemeyenler için de KGF modeli bir kredilendirme ile devletin de desteğiyle onlara TL finansman bulunması, onun ardından da Türk lirasına dönmesi gerekiyor ki sektör de hayatına devam edebilsin.

* Perakendenin şu anda en sıcak gündemlerinden biri de  asgari ücretteki devlet teşvikinin Eylül sonu itibarıyla sona erecek olması. Sektör olarak bunun uzatılmasına ihtiyaç duyuyoruz.

 

 

Etkinlikte neler olacak?

Yaklaşık 500 kişinin katılımıyla, 2 Ekim Salı günü Inter Continental İstanbul Taksim Hotel’de gerçekleştirilecek olan 5’inci Perakende Teknolojileri Konferansı’nın programı şu şekilde:

 • Meet&Tech: Açılış konuşmaları öncesinde teknolojiyle ilgilenen yaklaşık 60 girişimci, başta KMD Yönetimi Kurulu üyeleri olmak üzere perakende sektörünün öncü isimleriyle birebir tanışma fırsatı bulacak.
 • PE-TEK Perakende Teknolojileri Ödülleri: Kazanan isimlerin konferans sırasında açıklanacağı PE-TEK ile Türkiye’de perakende sektörü için geliştirilen en yenilikçi projeler ödüllendirilecek ve uluslararası arenaya da tanıtılma imkânı verilecek.
 • Start-up alanı: Konferansın fuayesinde oluşturulacak olan alanda, perakendeye özel çözümler geliştiren girişimcilere projelerini anlatma imkanı sunulacak.
 • Konferansın moderatörlüğünü yapacak olan Dr Kerem Dündar, ayrıca farklı kanallar üzerinden müşteriye erişmenin yarattığı etkilerin çeşitlerini ve beyinde oluşturduğu etkileri nöromarketing perspektifinde inceleyeceği bir sunum da yapacak.
 • Geleceğin İnovasyonu: Geleceğin inovatif fikirlerinin konuşulacağı konferansta, büyük veri ve çok kanallı perakende uzmanı ve SafeRock’un CEO’su Shah Karim, ‘Amazon ve Perakendenin Etkisi’ ile perakendenin geleceğine ışık tutacak.
 • Çoklu Kanal Yönetimi: Perakendenin yeni döneminde karşımıza çok daha fazla çıkacak olan ‘Dijital Odaklı Çoklu Kanal Yönetimi’ni katılımcılara anlatacak olan Vodafone Dijital Dönüşüm Direktörü Ender Özgün, online ve offline uygulamalar dahil olmak üzere birçok kanal gözetilerek oluşturulmuş pazarlama ve iletişim stratejilerinden örnekler sunacak.
 • Yönetişimde Teknoloji Dönemi: Ekonomik rekabetin arttığı, işletmelerin büyüdüğü ve birçok iş kalemi takibinin gerektiği günümüzde, Rasyotek Yönetim kurulu Başkanı Haldun Pak, büyük verinin anlaşılması ve yönetilmesi konusunda bilişim teknolojilerini kullanarak işletmeler adına fark oluşturacak, maliyetleri düşürecek, karar süreçlerine katkı ve yönlendirme sağlayacak portal çözümlerini anlatacak
 • Sektörün Online Hali: Pegasus Hava Yolları Genel Müdürü Mehmet T. Nane moderatörlüğünde; Watsons Türkiye Genel Müdürü Mete Yurddaş, IKEA Alternatif Satış Kanallarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Dilan Atalay Birinci ve TBWA’nın CMO’su Nüzhet Algüneş, dijital pazarlama için yapılan harcamaların ne kadarının hedefine ulaştığı ve dijital reklam bütçelerinin ne kadarının heba olduğu sorularına yanıt arayacak.
 • ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği Öğretim Üyesi Dr. Şeyda Ertekin, Obase Genel Müdürü ve Kurucu Ortağı Dr. Bülent Dal gibi isimler, perakende sektörünün günümüz teknoloji trendlerini anlatırken geleceğin şifrelerini de çözecekler.

 

 

Etkinliğe kimler destek veriyor?

 • Yenal Gökyıldırım Yönetim Kurulu Başkanı (Mediamarkt)
 • Alp Ö. Özpamukçu Yönetim Kurulu Başkan Vekili (KOÇTAŞ)
 • Murat Gigin Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı TEKZEN
 • Bahadır Özbek Gratis
 • Erkmen Onbulak Zorlu
 • Filiz Ecet Özdağlar L’Oreal
 • Kerim Nişel Ikea
 • Mustafa Akdoğan Turkcell
 • Serhan Tınastepe Simport
 • İlker Özçetin TürkTelekom

 

 

 

Fındıkta dünyadaki üretim üstünlüğümüzü korumanın önemine dikkat çeken Ali Haydar Gören bunu yaptığımız takdirde herkesin karlı çıkacağını vurguluyor.

 

Fındık fiyat tartışmasına bir de buradan bakalım

 

Çoğu birlikte seçim çekişmesi yaşanırken o tek liste ile seçime girdi ve fındıkçıların başkanı oldu. Ali Haydar Gören oy birliği ile yeniden İstanbul Fındık ve Mamulleri İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı seçildi geçtiğimiz dönemde yapılan genel kurulda.

Ve Türkiye dünya lideri olduğu fındıkta herkes onu takip etmeye başladı. Ve geldi Ağustos ayı. Yine fındık fiyatı tartışmaları başladı.

Fındık fiyatı kaç lira olacak 500 binden fazla fındık üreticisi bu konuya odaklandı. Tam da bu tartışmalar sürerken Ali Haydar Gören daha uzu soluklu ve çözüm içerin bir noktaya dikkat çekti. Fındıkta Türkiye’nin ağırlığının azaldığına dikkat çekti ve şunları söyledi:

- Bundan 10 yıl önce Türkiye dünya fındık üretiminin yüzde 80’ine yakınının gerçekleştiriyordu. Şimdi bu oran yüzde 60’lara düştü. Herkes fındık dikmeye başladı. Bu olumsuz gidiş durdurmalıyız.

Fındıkta zemin ayağımızın altından kayıp gitmekteydi. Esas buraya odaklanmamız gerektiğini söylüyordu.

Peki bu zemin nasıl kayıyordu… Onu da şu sözlerle anlattı.

- ABD’de dekar başına üretim 250 kilo, İtalya’da bu rakama yakın. Gürcistan’da bile dekar başına 225 kilo verim alınıyor. Oysa Türkiye’de Doğu Karadeniz’de dekar başına verim 75 kiloya kadar düşüyor. Batı Karadeniz’de biraz daha iyi ama orada da ancak 125 kilo fındık alınabiliyor.

İşte Türkiye fındıkta Pazar payını gerileten acı gerçek… Ali Haydar Gören böyle anlatıyor. Peki çözüm yok mu? Var işte çözüm önerisini yine Ali Haydar Gören’in cümleleri ile…

- Bahçeleri yenilemeliyiz. Fındık dikimini iklime ve bölgeye göre yeniden dizayn etmeliyiz. Ve en önemlisi bahçeleri birleştirmeliyiz. İşte o zaman fındıkta kalıcı çözüm gündeme gelir. Dekardan aldığı verimi üçe katmayan üretecinin geliri de üçe katlanacak. Siz fındıkta ne fiyat verirseniz verin geliri üç kat veya dört kat artıramazsınız. Ama üretimi üçe dörde katlayıp zenginliği üç dört kat artırabilirsiniz. Böylece fındık üreticisini fiyat 12 lira mı, 15 lira mı sorusunu sormaktan kurtarabilirsiniz.

Bu durumda Türkiye’nin dünya fındık üretimindeki Pazar payı yeniden yüzde 70’lere doğru çıkar. Tam da bu noktada peki Türkiye bu fındığı iyi fiyata satabilir mi sorusun gündeme gelebilir. O sorunun yanıtı da fındık pazarında yüzde 25’lik bir ağırlığı olan dünya fındık kralı sayılabilecek Ali Haydar Gören’den geliyor:

- Bizim işimiz satmak. Dünyanın en kaliteli fındığını yetiştiren Türkiye’nin fındığını satmak bizim işimiz. Yeter ki üretilsin. Biz satarız. Bu konuda şehir efsanelerinden kurtulmalıyız. Yok fındığı biz üretiyoruz borsası başka yerde gibi hiçbir temeli olmayan yanlış bilgilerden kurtulmalıyız. Yeter ki üretelim, yeter ki verimli üretelim biz satarız kimse merak etmesin. Türkiye fındıktan sağladığı geliri 600 milyon dolardan 2 milyar dolara çıkardı. Bunu ihracatçı yaptı. Yeter ki üretelim satması, hem de iyi fiyata satması bizden.

Evet fındıkta fiyat odaklı tartışmadan orta ve uzun vadeli tartışmaya geçmenin tam zamanı. Yaksa bu kısır tartışmalar bizi dünya pazarlarında aşağı çekecek. Bize Allahın bir lütfu olan fındığı refah aracı olarak kullanmaktan mahrum kalacağız.

 

 

İşte İstanbul Fındık ve Mamulleri İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu

YÖNETİM KURULU BAŞKANI: Ali Haydar Gören (NUTEKS ZIRAİ ÜRÜNLER)

 

Yönetim ASİL ÜYELER

BALSU GIDA - PROGIDA TARIM - FUTEM GIDA - GÜÇLÜ FINDIK GIDA - ALPER FINDIK - SARILAR DIŞ TİC - STANBUL FINDIK SANAYİ - YILMAZ KARDEŞLER GIDA SAN. - ERÇAL FINDIK - ÖZSAM TARIM ÜRÜNLERİ

 

 

İstanbul Sanayi Odası’nda 11 önemli yapılanmadan biri olan Organize Sanayi Bölgesi Meclis Çalışma Grubu’nun başkanlığına seçilen Hüseyin Bozdağ, "Önümüzde yerel seçimler var. Adaylara organize sanayi bölgelerinin önemini anlatacağız" diyor.

 

Atom karıncaya çok önemli bir görev daha

Yıllardır tanıyorum. Hani sıfırdan zirveye başarı hikayeleri yazılır ya işte ona tam uyan isimlerden biri Hüseyin Bozdağ… Tost satarak başladığı girişimcilik serüvenine hazır yemek sektörüne yön verecek bir noktaya taşıdı.

Yemek Sanayicileri Derneği’nden Yemek Sanayicileri Federasyonuna kadar sektörün her alanında görev aldı. Koç’tan Sabancı(ya Türkiye’nin önde gelen kuruluşlarının yer aldığı İstanbul Sanayi Odası’na sektör olarak yer almayı başarmanın öncülüğünü yaptı.

Sonra sektörü İstanbul Sanayi Odası’nda temsil etmeye başladı. Bu önemli kuruluştan yaptığı çalışmalarla herkesin takdirini kazandı.

Son olarak da İstanbul Sanayi Odası’nda 11 önemli yapılanmadan biri olan Organize Sanayi Bölgesi Meclis Çalışma Grubu’nun başkanlığına seçildi. Baha Telli, Erkan Özkan, Haydar Özüren, İbrahim Özdağan, İslam Kanıtoğlu, Koray Yavuz, Mehmet Ali Dağıstan, Mehmet Umur, Nesim Bensusan, Nurettin Çetinkaya, Ramazan Şerif, Rıdvan Mertöz, Süleyman Köşkeroğlu, Ramazan Güven ve Bülent İyikülah gibi iş dünyasının önde gelen isimlerinin oy birliği ile başkanlığa getirdiği Hüseyin Bozdağ bakın yeni dönemde şu önemli çalışmalarını hedef olarak önüne koymuş durumda:

- Organize sanayi bölgeleri haksızlığa uğruyor. Oysa bu bölgeler iş ve aş veriyor. Bu noktada kamuoyuna bunu anlatacağız. Yerel yönetimlerle ilişkileri farklı bir boyuta taşıyacağız. Organize sanayi bölgelerini sürekli taşınmaktan kurtaracağız. Yeni bölgellerin kurulması için belki de kiralama yoluyla arsa temininin kolaylaştıracağız. Yönetim anlayışında değişikliğe gidilmesi için inovatif çalışmalar yapacağız.

Zor işler bunlar ama Hüseyin Bozdağ yapar. Onu ilk tanıdığımda atom karınca demiştim. Şimdi gördük ki atom karınca yoluna devam ediyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 21 Mart 2019 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova, Balı...

Günlük Burç Yorumları Aşk 20 Mart 2019 Çarşamba, Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova, Balı...

Günlük Burç Yorumları Aşk 19 Mart 2019 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova, Balık Bu...

Günlük Burç Yorumları 18 Mart 2019 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova, Balık B...

Günlük Burç Yorumları Aşk 16 - 17 Mart 2019 Hafta sonu Cumartesi Pazar Astroloji. Tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep,...

Yazarlar
Website Security Test