Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Eylül’de gel

11.9.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

15 yaşımda, İzmir Fuarı'nda...

 

Eylül ayı ve güz mevsimi, hüznün ve sevincin iç içe geçtiği güzel bir dönemdir. İçinde bulunduğumuz günler, uzun ve sıcak yaz günlerinin artık bitmekte olduğunun da habercisidir. İzin ve tatil günlerinin geride kaldığını; kent yaşamında, toplumsal hayatta yoğun bir çalışma döneminin başlamak üzere olduğunu bildirir. Öğrenciler yeni bir eğitim dönemine hazırlanırlar. Hasat dönemini geride bırakan üreticiler, yeni ürün yılının hazırlıklarına girişirler. Sevinçler, hüzünler, endişeler, hayatın doğal akışında birbirine karışır…

Eylül, aynı zamanda önemli tarihsel günlemeleri de içinde taşır. Örneğin, Ege’nin kurtuluş günleri, çoğunlukla eylül ayının ilk günlerine rastlar. Bu günlerde Ege’nin efeleri, zeybekleri harmandalıya durur Ege’nin dörtbir yanında!.. İzmir’in ve aynı zamanda ülkenin kurtuluş günü olan 9 Eylül, bütün bu günlerin taçlanmasıdır. İzmirliler, Egeliler her daim bir başka heyecanla ve coşkuyla beklerler 9 Eylül’ü… Tıpkı, geçmişte 20 Ağustos - 20 Eylül tarihleri arasında düzenlenen İzmir Fuarı’nı bekledikleri gibi…

 

 

Fuar’ın anlamı ve önemi

İzmir Enternasyonal Fuarı (İEF), yalnızca İzmir’in, Ege’nin değil, tüm Türkiye’nin ortak değeridir. O yalnızca bir fuar değil, aynı zamanda ülkenin yeniden doğuşunun ve kuruluşunun tarihidir. İEF tarihi ile çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihi iç içe geçmiştir. Fuar’ın tarihsel süreci, aynı zamanda, ülkenin ekonomik, sosyal ve siyasal tarihini de yansıtır.

 

Fuar’ın etkili olduğu yılları yaşayan hemen her İzmirlinin, Egelinin, Fuar ziyaretçisinin, Fuar’la ilgili unutulmaz anıları vardır. Tıpkı bizim de pek çok anımızın olduğu gibi…

 

Çocukluk ve ilk gençlik yılları, kırsalda, bağda bahçede çalışarak geçen bizler için, Fuar, bir üretim ve hasat ödülüydü; tabii aynı zamanda bir yaşam sevinci... Ülkede ve dünyada yaşanan gelişmeleri, yenilikleri orada görürdük. Fuar’a gelebilmek için, bir an önce işleri bitirmeye çalışırdık. Fuar’a gelişimizi bir de 9 Eylül’e denk getirebilirsek, sevincimiz iki kat artardı. Böylesine coşkulu Fuar’ları ve 9 Eylül’leri çok yaşadık. İşte bu köşede gördüğünüz siyah beyaz fotoğraf, o yılların ve dönemlerin heyecanını yansıtıyor.

 

 

Fuarcılık Enstitüsü ve Müzesi

Fuarcılık İzmir’in geçmişinde vardı ve geleceğinde de hep var olacak. Çok anlamlı ve değerli bir çabayla, Gaziemir’de oluşturulan ‘Fuar İzmir’, bu konuda yepyeni olanaklar sunuyor. Geçmişi bugüne ve geleceğe bağlayacak Fuarcılık Müzesi’nin, Kültürpark’a ve İzmir’e çok büyük anlam katacağı; yine geleceğin fuarcılarını yetiştirmek üzere, İzmir’de, kamu ya da vakıf üniversiteleri bünyesinde bir Fuarcılık Enstitüsü ile Araştırma Merkezi’nin kurulabileceği, ‘Fuarcılık Programları’ oluşturulabileceği düşüncelerini, İZFAŞ’ta görev yaptığımız dönemde, gündeme taşımaya çalışmıştık. Hatta bu konularla ilgili ilk girişimleri de başlatmıştık.

İEF’in 87’nci kez açılması nedeniyle, bu önerilerimizi bir kez daha anımsatmak ve konuyla ilgili çevrelerin dikkatine sunmak istedik.

 

87’nci Fuar

Bütün bunları yeniden düşünmemize ve yazmamıza neden, eski çalışma arkadaşlarımızın ‘Eylül’de gel’ sloganıyla yaptıkları 87’nci Fuar’ın tanıtımı oldu. Ünlü sanatçı Alpay’ın bizim de çok sevdiğimiz ‘Eylül’de gel’ şarkısından esinlenilerek yapılan bu sesleniş, doğrusu tarihi ve içeriğiyle Fuar’la çok bütünleşmiş. Emeği geçenleri kutluyor, geçmişten günümüze Fuar’ı sahiplenen, katkı koyan tüm başkanlara, yöneticilere ve çalışanlara teşekkür ediyoruz.

İzmir Fuarı’nı sahiplenmenin, büyütmenin ve güçlendirmenin tam zamanıdır. ‘Eylül’de gel’ çağrısına uyarak, kulaklarımızda ve yüreklerimizde ‘Eylül’de gel’ şarkısının tınılarını hissederek; Fuar anılarımızla yeniden buluşup, 87’nci Fuar’ı ziyaret etmeye var mısınız?

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test